Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9835
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kto niszczy jelonki?

Piątek, 26 października 2018, 6:16
Aktualizacja: Niedziela, 28 października 2018, 12:13
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Kto niszczy jelonki?
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
– Dopiero powstał jeleniogórski szlak jelonków, który miał być dumą stolicy Karkonoszy, a już ktoś zniszczył małe figurki m.in. łamiąc im nogi – napisała do nas Czytelniczka Dominika. – Zdjęcia zniszczonych jelonków na facebooka jelonki.com wrzuciła również Magdalena Wójcik. Ludzie są oburzeni tym wandalizmem.

Komentarze pod informacją o dewastacji trzech małych jelonków, które od miesiąca cieszą oczy mieszkańców i turystów są jednoznaczne: „Szlag człowieka może trafić!! Tylko …… skopać i naprawa na ich koszt. Oby ich dorwali”, „W tym mieście tylko plastik, bo go na składzie złomu nie przyjmą. A swoją drogą następne jelonki w najcieńszym miejscu powinny mieć 50 cm, wtedy nikt nic nie odłamie”, „Smutne to bardzo”, „Patologia straszna!” – czytamy na facebooku.

Jak się okazuje, to nie pierwszy taki akt wandalizmu na jeleniogórskich jelonkach.

- Jeden z jelonków, ten stojący przy cukierni Bristolka, był już niszczony i naprawiany dwukrotnie – mówi Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. – Kolejne zniszczenia są powodem do tego, by poważnie zastanowić się, czy stawiać kolejne jelonki w Jeleniej Górze, bo takie mieliśmy plany – dodaje C. Wiklik.

Autorem nowych figurek jest Levan Mantidze, twórca mosiężnego jelonka stojącego przy ul. 1 Maja. Jednak trzy kolejne ustawione przy Bristolce, Bramie Wojanowskiej i nieopodal Ratusza są o wiele mniejsze i wykonane z innego tworzywa.

- Jest to materiał, który miał być także odporny na zniszczenie, ale jak widać dla wandali nie ma czegoś takiego, czego nie udałoby się zniszczyć – mówi Cezary Wiklik. – Słyszałem, że jednego z naszych jelonków na oczach matki kopało małe dziecko. Kiedy ktoś zwrócił matce uwagę, kobieta oburzyła się, że ktoś śmiał jej coś powiedzieć. Nic się nie zmieni, jeśli mieszkańcy będą niszczyć swoje miasto, a pozostali nie będą na to stanowczo reagować – dodaje rzecznik Urzędu Miasta.

Małe jelonki miały być uzupełnieniem tych dużych symboli miasta stojących m.in. przy bramie do dawnej Szkoły Oficerskiej, nad wejściem do Kościoła Łaski, „Jelenia ze Snu”, na Podwalu czy przy przybudówce Ratusza.

Sprawę wandalizmu zgłoszono już do Straży Miejskiej w Jeleniej Górze, która przejrzała monitoring. Niestety okazało się, że ze względu na ukształtowanie terenu kamery tych jelonków „nie widzą”.

– Nasze patrole zostały wyczulone, by baczniej przyglądać się tym figurkom i ludziom przebywającym przy nich – mówi Jacek Winiarski, p.o. Komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. – Apelujemy też do mieszkańców by widząc, że ktoś próbuje niszczyć jelonki, zgłaszali to natychmiast do straży pod numerem telefonu 75 752 5162 – dodaje szef jeleniogórskiej straży miejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

7
4%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
1%
Nudzi
7
4%
Smuci
120
67%
Złości
44
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
417
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group