Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5725
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kształtowani muzyką. PSM chlubą miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 28 listopada 2010, 8:13
Aktualizacja: 18:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Przechodząc ulicą Piłsudskiego w Jeleniej Górze, zwłaszcza popołudniową porą, z daleka słychać dźwięki różnych instrumentów. Ich brzmienie jest tam tak oczywiste, że dla jeleniogórzan zbudowało klimat tego miejsca. Tam w imponującej secesyjnej kamienicy działa Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki.

Choć tak dosłownie słyszalna uszom przechodniów, rzadko trafia na łamy prasy. Wszelkie kwestie związane ze szkolnictwem artystycznym placówka rozwiązuje w Warszawie. Nie jest na „garnuszku” miasta, więc samorządowcy bywają tu raczej rzadko i to przy szczególnych okazjach. Jednak za wiekowymi murami kamienicy z przełomu XIX i XX wieku tętni muzyczne życie. Do PSM I i II stopnia uczęszcza już kolejne pokolenie młodych jeleniogórzan, którzy mają okazję poznać kulisy muzycznego rzemiosła i kluczem wiedzy i umiejętności zdobytych dzięki wysiłkom własnym i kadry otworzyć sobie bramy do dalszego rozwoju na drodze ku sukcesowi i karierze. Bywa że światowej.

– Staramy się, aby nasi uczniowie mieli jak najlepsze warunki pracy i nauki. Wiemy, jak trudno jest pogodzić popołudniowy cykl zajęć z nauką w podstawówkach, gimnazjach, czy liceach, dlatego czynimy, co w naszej mocy, aby naszej młodzieży działo się tu jak najlepiej – mówi Urszula Borkowska, dyrektor PSM I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki. Zaznacza też, że – w przeciwieństwie do wielu placówek o być może łagodniejszym przebiegu nauki – edukacja w „muzycznej” jest bezpłatna.

– Stawiamy sobie za cel dawanie możliwości zatrudnienia naszym absolwentom, kiedy już zakończą wyższe studia muzyczne. Poprzez fakt, że niektórzy nauczyciele odchodzą na wcześniejszą emeryturę, co roku angażujemy młodych pedagogów. Od kilku miesięcy pracuje z nami pani Ewelina Rożek, która prowadzi szkolną orkiestrę. Fletu uczy jedyna doktorantka wśród naszych nauczycieli Marta Fender – dodaje U. Borkowska podkreślając rodzinną atmosferę w placówce.

Szkoła od niemal półwiecza działa w poniemieckiej kamienicy. Z początku zajmowała jedynie jej część. Później poszerzała swoją siedzibę przejmując w końcu cały budynek na własność. Jednak, aby dostosować wnętrza do współczesnych standardów, musi wykonywać bieżące remonty. – Jest to możliwe dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach długofalowego zadania pn. „Poprawa warunków funkcjonowania Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w zakresie bazy.” – mówi Urszula Borkowska.

Prace remontowe rozpoczęto osiem lat temu od wymiany instalacji elektrycznej w całym obiekcie. Później kupiono piec c.o., a w następnych latach wymieniano i modernizowano instalację grzewczą, zamontowano nowe okna, pomalowano wszystkie pomieszczenia. Powstało też nowe ogrodzenie szkolnego podwórka wraz z bramą zdalnie przesuwaną, a w roku ubiegłym – naprawiono dach i wymieniono rynny.

– Podczas tegorocznych wakacji z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajęto się remontem węzłów sanitarnych i pomieszczeń dydaktycznych, w tym sali perkusji – tłumaczy Urszula Borkowska. – Dzięki tym wszystkim działaniom poprawiły się warunki nauki i pracy w szkole, spełnione zostały wymogi bhp. Wykonane modernizacje z pewnością wpłynęły na poprawę wizerunku placówki i komfort procesu nauczania – dodaje Urszula Borkowska.

Szkole pomaga także Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, które co roku przekazuje środki na zakup potrzebnych instrumentów. Tu potrzeby są ogromne, bo jeszcze nie do tak dawna PSM I i II stopnia pracowała na wyposażeniu pochodzącym z lat 70. XX wieku, a nieraz i starszym. Mocno eksploatowane instrumenty zużywają się i niektóre trudno naprawić. – Od kilku lat CEA uwzględnia to i sukcesywnie przekazuje nam pieniądze na zakupy. Dzięki temu placówka wzbogaciła się ostatnio o akordeon guzikowy, dwa kotły oraz marimba (sprowadzone z Holandii z firmy Adams), fortepian Yamaha oraz skrzypce, wiolonczele, dwa oboje, flet i flet piccolo, trzy klarnety i cztery waltornie. W bieżącym roku planujemy zakupić dwa kontrabasy, puzony i trąbkę – zapowiada Urszula Borkowska.

PSM I i II stopnia w Jeleniej Górze dziękuje darczyńcom i wyraża nadzieję, że w następnych latach dzięki pomocy jednostek nadrzędnych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej będzie mogła zrealizować nasze plany i potrzeby.

Uczniowie PSM mocno udzielają się w życiu kulturalnym miasta. Rocznie dają od 100 do 150 koncertów środowiskowych. Można ich także od czasu do czasu usłyszeć w Filharmonii Dolnośląskiej. Najbliższa okazja zdarzy się 16 grudnia, kiedy to będzie można oklaskiwać adeptów muzyki podczas koncertu świątecznego.

Nazwiska absolwentów PSM I i II stopnia znane są w środowisku muzycznym Polski i świata. Jednym z najwybitniejszych dawnych uczniów jest prof. Tomasz Strahl (na zdjęciu powyżej, podczas uroczystości wręczenia medalu Gloria Artis), znakomity wiolonczelista i pedagog związany z Uniwersytetem Muzycznym im. Chopina w Warszawie. Wielka kariera rysuje się przed Małgorzatą Wasiucionek i Pauliną Kusą, skrzypaczkami, które już mają wiele międzynarodowych sukcesów na koncie.

Grzegorz Curyła gra w London Symphonic Orchestra. Z pewnością usłyszymy jeszcze o Przemysławie Piskozubie, uczniu klasy śpiewu, który dostał się na studia muzyczne, zanim jeszcze skończył szkołę. Janusz Nykiel, doskonały wiolinista, po latach pracy w znanych orkiestrach, wrócił do Jeleniej Góry, gdzie od kilku sezonów jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskich. Szkoła cyklicznie organizuje wraz z Filharmonią Dolnośląską Festiwal Gwiazdy Promują. W jego trakcie sławni artyści i pedagodzy doskonalą młodzież podczas specjalnych zajęć i warsztatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Elvis 28-11-2010 19:58
Edukacja w Muzycznej NIE jest BEZPŁATNA

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group