Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2094
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KSON: Jelenia Góra po kolejnym tygodniu walki z wirusem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:40
Aktualizacja: Piątek, 3 kwietnia 2020, 12:04
Autor: KSON
Fot. Archiwum
Ostatnio informowaliśmy o dosyć dużym stopniu zdyscyplinowania jeleniogórzan w obliczu trudności, jakie w życiu codziennym sprawił nam wirus. Po trzech tygodniach trwania intensywnych działań zapobiegających zarażeniom obraz już nie jest taki dobry.

W sklepach i w aptekach generalnie brakuje środków dezynfekcyjnych, a te które są mają astronomiczną cenę. Na przykład 27 zł za pojemnik 0,30 ml. Rękawiczki gumowe jeszcze w lutym br można było dostać w cenie od 7 do 20 zł za 100 sztuk, w zależności od jakości i sklepu. Dzisiaj rękawiczek generalnie nie ma, a jak ktoś ma szczęście to kupi je w aptece po 1 zł za sztukę, a w sklepie „N…” za 1 zł za parę, co oznacza, że za 100 sztuk trzeba zapłacić od 50 do 100 zł! Maseczek jednorazowych nadal na rynku brak. Są natomiast do nabycia w aptekach w cenie 36 lub 49 zł!. Z tych chyba też powodów w autobusach MZK nikt nie zachowuje środków ostrożności. Powszechnie nie używa się rękawiczek, a maseczki noszą osoby głównie w średnim wieku i to bardzo rzadki widok.

W sklepach zasady obsługi są mocno przestrzegane. Przed wejściem ustawiają się długie kolejki od kliku do kilkudziesięciu osób. W sklepach nie brakuje rękawiczek dla klientów i środków dezynfekcyjnych, a kasjerki i obsługa pracują w maskach i rękawiczkach za osłonami. Obrót kasowy odbywa się w większości przy użyciu kart płatniczych. Zaopatrzenie w sklepach nie budzi zastrzeżeń gdy idzie o artykuły spożywcze. Największy ruch w sklepach wielkopowierzchniowych obserwuje się w poniedziałek i wtorek, kiedy to sklepowe parkingi są zajęte samochodami. Widać większość ludzi robi zapasy na cały tydzień. Banki i bankomaty funkcjonują sprawnie. Chociaż rzadko który z klientów stosuje rękawiczki przy korzystaniu z bankomatu.

Obserwowaliśmy również obsługę klientów w Castoramie w godzinach przeznaczonych dla seniorów (65+). Stwierdzić trzeba, że pracownicy sklepu przestrzegali zasady obsługi wpuszczając seniorów lub seniorów z osobą towarzyszącą bez względu na wiek. Przed Castoramą spotkaliśmy pana Jerzego 35-letniego mieszkańca Jeżowa Sudeckiego poruszającego się o kulach. Niestety - mówi pan Jerzy - mimo że okazałem dokument niepełnosprawności, do sklepu wejść nie mogłem. Pracownik Castoramy bardzo grzecznie lecz stanowczo stwierdził, że wszyscy muszą się stosować do obowiązujących przepisów. Sytuacja jest szczególna i ustawodawca nie może przewidzieć każdej sytuacji. Dla tego - jak się wydaje - na dzisiejszy czas trzeba nam i dyscypliny i … zdrowego rozsądku.

Odbieramy też wiele sygnałów na temat dezynfekcji klatek schodowych i wind.

Rozwiązaliśmy to w ten sposób – mówi Mirosław Garbowski, prezes JSM – że klatki schodowe i windy są 2 razy w tygodniu sprzątane przy użyciu środków dezynfekcyjnych, a niezależnie od tego 2 razy dziennie kabiny wind są poddawane dezynfekcji. Informacje o tym znajdują się na tablicy ogłoszeń. Wiele wspólnot podjęło też decyzję o dodatkowej codziennej dezynfekcji klatek schodowych, poręczy, kontaktów i klamek zewnętrznych mieszkań przy partycypacji finansowej lokatorów. Są też jednak sygnały, o lekceważeniu takich działań przez niektórych zarządców wspólnot. W takiej sytuacji radzimy kontakt z bardzo życzliwymi pracownikami jeleniogórskiej stacji SANEPID-u lub strażą miejską. Duży wysiłek miasta, a zatem i koszty związane z dezynfekcją parków, ławek, ulic, chodników i innych miejsc użyteczności publicznej wpisują się w system zadań zmierzających do ograniczenia i przerwania łańcucha zarażeń. Wszyscy w tej materii musza być zdyscyplinowani.

Nie mamy jeszcze sygnałów o braku podstawowych leków i leków specjalistycznych w aptekach. Tutaj jak w innych placówkach handlowych obowiązują ograniczenia w obsłudze, skutkiem czego są kolejki przed apteką. Dobrze zafunkcjonował system e-recept, likwidując konieczność bezpośredniego kontaktu z przychodnią i wypisywaniem recept papierowych.

Jeszcze do niedawna w parkach i na skwerach widziało się grupy młodzieży. Dzisiaj już obowiązujące przepisy są respektowane bo ulice, skwery i parki są puste.

Cieszy budowana jedność jeleniogórzan wobec obecnej sytuacji. Wiele zakładów i grup mieszkańców spontanicznie szyje maseczki przekazując je m.in. szpitalowi. Zarówno w JSM jak i w mieście przy współpracy z harcerstwem i wolontariatem organizacji pozarządowych powstały pogotowia zakupowe. Najważniejsza jest jednak codzienna sąsiedzka życzliwość polegająca na przykład na wyprowadzeniu psa lub wyrzuceniu śmieci. Tym wszystkim, którzy są w tę pomoc zaangażowani serdecznie dziękujemy.

Wszelkie informacje o działaniach i potrzebach pomocowych można zamieszczać w RadioKSON – www.radiokson.pl mail: radiokson@kson.pl, oraz biuro@kson.pl, tel. 690 680 050.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
56%
Nudzi
1
11%
Smuci
0
0%
Złości
3
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Koleśś 2-04-2020 16:41
Radzimy kontakt z pracownikami Sanepidu lub Strażą Miejską - donosicielstwo jak się patrzy. Brak podstawy prawnej dla Sanepidu a tym bardziej Straży Miejskiej aby mogli tego wymagać ! Tak się wypowiada rzecznik Sanepidu : Rekomendujemy, jeżeli jest to możliwe, żeby zarządcy budynków przynajmniej raz dziennie dezynfekowali takie powierzchnie jak: poręcze, domofony czy windy – mówi Joanna Narożniak – rzecznik Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Rekomendujemy czyli wychwalać , zalecać , radzić , sugerować. Zacznijmy od siebie .
~456 2-04-2020 16:53
Czasami wypada samemu pomyśleć o dezynfekcji tego co przed chwilą się dotykało np. klamka drzwi, windy itp. Osoba sprzątająca zrobi to z rana i leci w następne miejsca pracy. Pomoc między sąsiedzka i zwrócenie uwagi na pomoc osobom potrzebującym pokaże cichych bohaterów czasów koronawirusa. Działać nie gadać
~gutek 2-04-2020 17:30
Maska chirurgiczna w aptece kosztowała 0,90 gr teraz kosztuje 5 zł. Kto za tym stoi ??!! Państwo po 2 tygodniach epidemii sobie nie radzi a szpitale wręcz żebrzą o pomoc. Tarcza antykryzysowa = fikcja narodowa.
~Dorsz 3-04-2020 7:28
do: ~gutek (17:30)
Co Ty Człowieku piszesz ! Rynek głupców i histeryków za tym stoi; a tego i sam Pan Bóg nie jest w stanie powstrzymać. Nie masz pojęcia ani o "żebraniu" szpitali, ani o tarczy antykryzysowej. Ja tak bo czytam ustawy i rozporządzenia oraz mam bezpośredni kontakt z małymi i średnimi firmami. Pomoc państwa nie jest może największa' ale jest i to realna. Wnioski dla przedsiębiorców nie są skomplikowane a biura podatkowe jasno wszystko tłumaczą. Bez problemu kupuję leki, żywność, jest światło i ciepło; na czas przyszła renta. Szykuję się do Świąt Wielkanocnych i jedynym moim zmartwieniem jest, by nie kupić za dużo na stół.
~Dorsz 2-04-2020 17:37
Zastanawiam się, po co KSON to robi ? Może dlatego, że przyłączył się do ogólnopolskich działań, opozycji wobec rządu, krytykujących w tej szczególnej sytuacji wszystkich i wszystko. Stowarzyszenia korzystające pełnymi garściami z dotacji państwa nie powinny tego robić. Od tego są media. A tak, odbieram KSON jako niepoważną organizację parapolityczną.
~ 2-04-2020 19:31
Na wybory a potem nie będziecie mieli czym sr.ć jakie to zabezpieczenie przed wirusem jak nic nie ma
~Ale to już było... 3-04-2020 0:17
Jak zwykle pierwszy co ma najwiecej do powiedzenia i wciskania nosa w każdą dziurę a najmniej do robienia. Lepiej tylko dużo szumu zrobić i zamieszania niż zajać się rzeczywistą pomocą potrzebującym.... Ot prezesowska rzeczywistosc...
~ 3-04-2020 9:51
A w DINO na Spółdzielczej dalej nie ma rękawiczek , wózki nie odkażane , jedna kasa tylko czynna a ludzie zaczynają do siebie warczeć jak psy , jaka to walka z wirusem
~ 4-04-2020 13:41
po zakupy ze spirytusem 96% i trafi wszystkie bakterie i rzeczywiście nikt tych wózków nie odkaża
~alexpand60 4-04-2020 19:50
Zostały podpaski higieniczne i szalik.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
403
Tak
27%
Nie
69%
Nie wiem
4%
Głos ulicy
Jaki urlop w tym roku?  
TV Dami
25.05.2020 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Czy sztuczna inteligencja nas wyleczy?  
Dialogi Jelonki
Kurort liczy straty
Aktualności
Więcej kwietnych łąk w Jeleniej Górze  
Edukacja
Kurator zaskoczony  
Copyright © 2002-2020 Highlander's Group