Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5096
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON: Jelenia Góra po kolejnym tygodniu walki z wirusem

Czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:40
Aktualizacja: Piątek, 3 kwietnia 2020, 12:04
Autor: KSON
Jelenia Góra: KSON: Jelenia Góra po kolejnym tygodniu walki z wirusem
Fot. Archiwum
Ostatnio informowaliśmy o dosyć dużym stopniu zdyscyplinowania jeleniogórzan w obliczu trudności, jakie w życiu codziennym sprawił nam wirus. Po trzech tygodniach trwania intensywnych działań zapobiegających zarażeniom obraz już nie jest taki dobry.

W sklepach i w aptekach generalnie brakuje środków dezynfekcyjnych, a te które są mają astronomiczną cenę. Na przykład 27 zł za pojemnik 0,30 ml. Rękawiczki gumowe jeszcze w lutym br można było dostać w cenie od 7 do 20 zł za 100 sztuk, w zależności od jakości i sklepu. Dzisiaj rękawiczek generalnie nie ma, a jak ktoś ma szczęście to kupi je w aptece po 1 zł za sztukę, a w sklepie „N…” za 1 zł za parę, co oznacza, że za 100 sztuk trzeba zapłacić od 50 do 100 zł! Maseczek jednorazowych nadal na rynku brak. Są natomiast do nabycia w aptekach w cenie 36 lub 49 zł!. Z tych chyba też powodów w autobusach MZK nikt nie zachowuje środków ostrożności. Powszechnie nie używa się rękawiczek, a maseczki noszą osoby głównie w średnim wieku i to bardzo rzadki widok.

W sklepach zasady obsługi są mocno przestrzegane. Przed wejściem ustawiają się długie kolejki od kliku do kilkudziesięciu osób. W sklepach nie brakuje rękawiczek dla klientów i środków dezynfekcyjnych, a kasjerki i obsługa pracują w maskach i rękawiczkach za osłonami. Obrót kasowy odbywa się w większości przy użyciu kart płatniczych. Zaopatrzenie w sklepach nie budzi zastrzeżeń gdy idzie o artykuły spożywcze. Największy ruch w sklepach wielkopowierzchniowych obserwuje się w poniedziałek i wtorek, kiedy to sklepowe parkingi są zajęte samochodami. Widać większość ludzi robi zapasy na cały tydzień. Banki i bankomaty funkcjonują sprawnie. Chociaż rzadko który z klientów stosuje rękawiczki przy korzystaniu z bankomatu.

Obserwowaliśmy również obsługę klientów w Castoramie w godzinach przeznaczonych dla seniorów (65+). Stwierdzić trzeba, że pracownicy sklepu przestrzegali zasady obsługi wpuszczając seniorów lub seniorów z osobą towarzyszącą bez względu na wiek. Przed Castoramą spotkaliśmy pana Jerzego 35-letniego mieszkańca Jeżowa Sudeckiego poruszającego się o kulach. Niestety - mówi pan Jerzy - mimo że okazałem dokument niepełnosprawności, do sklepu wejść nie mogłem. Pracownik Castoramy bardzo grzecznie lecz stanowczo stwierdził, że wszyscy muszą się stosować do obowiązujących przepisów. Sytuacja jest szczególna i ustawodawca nie może przewidzieć każdej sytuacji. Dla tego - jak się wydaje - na dzisiejszy czas trzeba nam i dyscypliny i … zdrowego rozsądku.

Odbieramy też wiele sygnałów na temat dezynfekcji klatek schodowych i wind.

Rozwiązaliśmy to w ten sposób – mówi Mirosław Garbowski, prezes JSM – że klatki schodowe i windy są 2 razy w tygodniu sprzątane przy użyciu środków dezynfekcyjnych, a niezależnie od tego 2 razy dziennie kabiny wind są poddawane dezynfekcji. Informacje o tym znajdują się na tablicy ogłoszeń. Wiele wspólnot podjęło też decyzję o dodatkowej codziennej dezynfekcji klatek schodowych, poręczy, kontaktów i klamek zewnętrznych mieszkań przy partycypacji finansowej lokatorów. Są też jednak sygnały, o lekceważeniu takich działań przez niektórych zarządców wspólnot. W takiej sytuacji radzimy kontakt z bardzo życzliwymi pracownikami jeleniogórskiej stacji SANEPID-u lub strażą miejską. Duży wysiłek miasta, a zatem i koszty związane z dezynfekcją parków, ławek, ulic, chodników i innych miejsc użyteczności publicznej wpisują się w system zadań zmierzających do ograniczenia i przerwania łańcucha zarażeń. Wszyscy w tej materii musza być zdyscyplinowani.

Nie mamy jeszcze sygnałów o braku podstawowych leków i leków specjalistycznych w aptekach. Tutaj jak w innych placówkach handlowych obowiązują ograniczenia w obsłudze, skutkiem czego są kolejki przed apteką. Dobrze zafunkcjonował system e-recept, likwidując konieczność bezpośredniego kontaktu z przychodnią i wypisywaniem recept papierowych.

Jeszcze do niedawna w parkach i na skwerach widziało się grupy młodzieży. Dzisiaj już obowiązujące przepisy są respektowane bo ulice, skwery i parki są puste.

Cieszy budowana jedność jeleniogórzan wobec obecnej sytuacji. Wiele zakładów i grup mieszkańców spontanicznie szyje maseczki przekazując je m.in. szpitalowi. Zarówno w JSM jak i w mieście przy współpracy z harcerstwem i wolontariatem organizacji pozarządowych powstały pogotowia zakupowe. Najważniejsza jest jednak codzienna sąsiedzka życzliwość polegająca na przykład na wyprowadzeniu psa lub wyrzuceniu śmieci. Tym wszystkim, którzy są w tę pomoc zaangażowani serdecznie dziękujemy.

Wszelkie informacje o działaniach i potrzebach pomocowych można zamieszczać w RadioKSON – www.radiokson.pl mail: radiokson@kson.pl, oraz biuro@kson.pl, tel. 690 680 050.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
56%
Nudzi
1
11%
Smuci
0
0%
Złości
3
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
573
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group