Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5922
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Książka o jeleniogórskich autobusach

Wtorek, 15 października 2019, 10:09
Aktualizacja: Środa, 16 października 2019, 12:15
Autor: WAC
Jelenia Góra: Książka o jeleniogórskich autobusach
Fot. użyczone
Na rynku wydawniczym ukazała się monografia opisująca dzieje komunikacji miejskiej w Jeleniej Gorze w ostatnim półwieczu. Książka „Autobusy miejskie w Jeleniej Górze 1961 – 2017” autorstwa Henryka Magonia i Tomasza Wojtasika to ważna pozycja nie tylko dla miłośników jeleniogórskich autobusów ale i dla regionalistów.

Już w okresie międzywojennym w Jeleniej Górze autobusy uzupełniały komunikację tramwajową. Po wojnie jej początki były bardzo skromne. Po likwidacji tramwajów 29 kwietnia 1969r. komunikacja miejska opiera się wyłącznie na autobusach. W książce są opisane dzieje jeleniogórskiej komunikacji autobusowej, a unikatowe zdjęcia je ilustrują. Opisana w publikacji historia kończy się na roku 2017. W książce można znaleźć wiele informacji o taborze, historii jeleniogórskiej zajezdni autobusowej oraz inwestycje usprawniające komunikację na terenie miasta i okolicznych miejscowości.

Książka jest efektem pięcioletniej pracy – mówi współautor publikacji H. Magoń. - Tyle trwało zbieranie i przeglądanie dokumentów, w tym kroniki MZK oraz artykułów prasowych. Dużo pomógł mi były prezes MZK Marek Woźniak, udostępniając informacje na temat taboru firmy. Dzieje jeleniogórskiej komunikacji są moim hobby, gdyż nigdy nie pracowałem w MZK. Tematyka transportowa nie jest mi jednak obca, bo miałem uprawnienia maszynisty kolejowego oraz pracowałem jako dyspozytor trakcji na stacji w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

20
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
12%
Nudzi
1
4%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group