Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 4355
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Książęca Wieża w prestiżowym kalendarzu

Poniedziałek, 16 marca 2015, 8:15
Aktualizacja: 8:17
Autor: Mea
Region: Książęca Wieża w prestiżowym kalendarzu
Fot. Anna Maria Rosiek, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Narodowy Instytut Dziedzictwa uznał Wieżę Książęcą w Siedlęcinie za jeden z bardziej interesujących obiektów w Polsce i umieścił ją w swoim kalendarzu na 2015 r.

W ramach tego wyróżnienia na stronie internetowej instytutu pojawił się do pobrania plakat kalendarza na marzec 2015 r. przedstawiający Wieżę w Siedlęcinie.

- Wieża jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Zbudowana została w 1313 r. z zasobów fundacji księcia Henryka I Jaworskiego. Najciekawszym elementem jej wyposażenia są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura, sir Lancelocie z Jeziora, które jako jedyne zachowały się na świecie. Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane na lata 1313 i 1314 – wymienia Monika Filipińska z Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Misją Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa, gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej, by zachować dziedzictwo kulturowe Polski dla przyszłych pokoleń.

- Instytut promuje zabytki z całej Polski. Tym bardziej cieszy fakt, że obiekty z naszego regionu, w tym przypadku Wieża Książęca w Siedlęcinie, są zauważane. Mamy nadzieję, że taka forma promocji przyczyni się do wzmożenia zainteresowania naszym obiektem na skalę nie tylko lokalną, ale i ogólnopolską – mówi Monika Filipińska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group