Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5529
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ks. Andrzej Bokiej: samorządowcy decydują o randze i terminie uroczystości kościelnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 maja 2012, 12:57
Aktualizacja: Piątek, 4 maja 2012, 8:54
Autor: Petr
Fot. Petr
Od ponad 20 lat miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja kończyły się Mszą za Ojczyznę, odprawianą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym razem będzie inaczej. Władze miasta zdecydowały, że ta msza odbędzie się w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego. Zdaniem proboszcza ks. Bokieja, naruszenie swoistej „tradycji” miasta, to frywolne decydowanie samorządowców o randze oraz terminie uroczystości kościelnych po to, by wylansować się politycznie.

– Sytuacja jest dość dziwna. Moim zdaniem zakrawa na manipulację polityczną, bo wprowadza politykę w sferę świąt o charakterze narodowym. Kościół Garnizonowy, a obecnie Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego zawsze był kościołem centralnym w Jeleniej Górze. To tu odbywały się oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja, od dziesięcioleci, aż do tego roku. Oczywiście nie mam zamiaru twierdzić, że jesteśmy jakimiś właścicielami tej uroczystości, to nie o to tu chodzi. Po prostu, prowadziliśmy ją od początku i robiliśmy to bardzo umiejętnie – biorąc na siebie trud organizacji czy kwestie finansowe – mówi ks. Andrzej Bokiej.

– Jest mi niezmiernie przykro, że po raz pierwszy od tylu lat oficjalna Msza Święta w intencji Ojczyzny odbędzie się w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego, bez ustalenia tego z nami czy choćby dużo wcześniejszego powiadomienia nas o tym. Według mnie, istotą obchodów Święta Konstytucji 3 Maja zawsze był uroczysty przemarsz mieszkańców miasta z Placu Ratuszowego do naszej świątyni. Teraz tego przemarszu nie będzie. Po co zmieniać coś, co wpisało się w tradycję Jeleniej Góry i od lat funkcjonowało dobrze? Uważam, że sytuacja, z którą mamy do czynienia jest czymś na kształt kampanii wyborczej; poszukiwaniem głosów w innych miejscach, politycznym lansowaniem się w sąsiedniej parafii – dodaje.

Jakie jest stanowisko samorządowców? – Miasto jest oficjalnym organizatorem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Tym razem, to właśnie w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, zwieńczająca uroczystości na Placu Ratuszowym. Nie ma tu żadnej manipulacji politycznej; mamy świątynię, która jest znacząca dla jeleniogórzan i tam będzie świąteczna msza czy to się proboszczowi Bokiejowi podoba, czy nie. Miasto chce promować Bazylikę Mniejszą, podnosić jej prestiż i w niej organizować znaczące uroczystości związane z obchodami świąt państwowych. Rzecz jasna, część z nich nadal będzie odbywać się w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – tłumaczy Zygmunt Korzeniewski naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego jeleniogórskiego Urzędu Miasta.

O zachowanie spokoju przed uroczystością obchodów Święta Konstytucji 3 Maja apeluje ks. Bogdan Żygadło, proboszcz Parafii św. Erazma i Pankracego. – Podczas Święta Konstytucji 3 Maja powinniśmy skupić się na modlitwie. Kościół jest jeden – to wspólnota chrystusowa, a nie budynek. Samorządowcy przyszli do mnie i poprosili o to, by uroczysta Msza Święta odbyła się u nas w parafii. Uważam, że dyskusja o tym, dlaczego tutaj, a nie gdzie indziej w ogóle nie powinna mieć miejsca – mówi ks. Bogdan Żygadło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (147) Dodaj komentarz

~hi 2-05-2012 13:29
Ks. pułkownik pokazał swoją prawdziwą naturę. Żenada...
~ 2-05-2012 13:36
Tak, ks Bokiej mniej dostanie na tace... Biedaczek...
Piipi Jelonkowa 2-05-2012 13:37
- '"Litwo Ojczyzno moja .." .. i równiez tam w roku 2007 po raz piewszy obchodzono święto Konstytucji 3 Maja
~ali 2-05-2012 13:38
na rację zawsze było w garnizonie to niech i tym razem tam będzie ale widocznie gryzipórka z ratusza chcą przyjść na mszę a to Pankracego maja bliżej. ot co.
~Shadow 2-05-2012 13:40
Najbardziej żenujące jest to, że taki problem w ogóle zaistniał. Co to za chore państwo skoro najważniejszym punktem obchodów rzekomo państwowego święta jest msza. W związku z powyższym uroczyście informuję panów "samorządowców", iż mam owo święto bardzo głęboko w ..... , gdyż uroczystości religijne mnie nie interesują. Świętujcie sobie sami pod kontrolą kościelnych nadzorców.
~nosek 2-05-2012 13:41
Niech Ks. Andrzej Bokiej i tak zorganizuje mszę za Ojczyznę a ludzie tak przybędą!!!!!!!!!!!!!!
~ 2-05-2012 13:45
ktos chyba ma krotka pamiec.Gdzie byli ci wszyscy wazni urzednicy gdy ks.Bokiej byl inicjatorem powrotu do tradycji obchodow Swieta Konstytucji 3 Maja to ks.Bokiej doprowadzil do rewitalizacji organow ktore sa uznawane za jedne z lepszych w Polsce. Kto realizuje festiwal Silesia Sonans od 20 lat ktorym tak chetnie chwali sie miasto.To dzieki czyim staraniom kosciol Garnizonowy jest miejscem nie tylko kultu religijnego ale rowniez miejscem wielu waznych wydarzen artystycznych kto organizowa te przedsiewzieca dzieki ktorym ranga tego miejsca jest docenane przez wiele osob w Polsce jak i zagranica.Oczywiscie urzednik moze sobie decydowac co i gdzie bedzie sie odbywalo w tym miescie za to Pan Korzeniowski bedzie za 2 lata rozliczony ale wszystko powinna miec odpowiednia forme i klase.
~sss 2-05-2012 13:45
Nie jest to koncepcja samorządowców a p. Korzeniewskiego. Szkoda, że w tej sprawie nie ma nic do powiedzenia p. Prezydent
Piipi Jelonkowa 2-05-2012 13:47
.. a Bazylika Mniejsza pw.Świętych Erazama i Pankracego ma więcej latek od koscioła p.w.Podwyzszenia Krzyza Świętego,a STARSZY ma zawsze pierwszenstwo ! ..równiez w "mojej" Bazylice "mieszka" Duch Błogosławionego Jana Pawła II,który będąc jeszcze Księdzem odprawiał tutaj Msze Świętą /..przyp.03.wrzesnia 1956/ .. o*tym powinien wiedziec ks.A.Bokiej
~Henryk jg 2-05-2012 14:02
do Shadow- jedynie słuszy komentarz do obchodów święta państwowego.
~ 2-05-2012 14:04
Szkoda, że decydenci nie chcą zachować tradycji a tylko pokazać, ze my tu rządzimy.
~zenada 2-05-2012 14:04
Ks Zygadlo widac ze walczy o byt kosztem innych parafi i nie interesuje go ze ks.Bokiej wykonywal i wykonuje wszystko naprawde profesjonalnie co sie tyczy obchodow 3 Majowych Czas pokaze ze wladze miasta daly plame.Szkoda ale prosba do ks.Bokiej prosze zorganizowac zgodnie z tradycja w tym samym czasie msze w tej intencji i niech ks.Zygadlo nie protestuje bo wierni pokaza jak byc powinno i gdzie.A samorzadowcy niech sie wezma za robote a nie ingeruja w sprawy koscielne.
~rzadowiec 2-05-2012 14:08
Shadow......wez leki lub szybko pedz do Boleslawca oby Cie wyleczyli. I twe wypociny Shadow mamy gleboko tez w.......:)
~sqandal4 2-05-2012 14:14
kościół garnizonowy powinien nie patrzeć na tych z ratusza i też msze odprawić , proste i po co te przepychanki
~adas 2-05-2012 14:15
Panowie dyskutanci nie mają rozeznania sedna sprawy i zapewne obojętne im są - zarówno obchody święta narodowego, jak kultura osobista, wykluczająca odzywki dot. tacy. Idźcie i zobaczcie, a przekonacie się sami - co jest tu ważniejsze. Durnota i arogancja Ratusza polega więc na tym, iż po 20 latach odradzonej z trudem tradycji - burzą ją. Nie rozumiem - poco zmienili także godzinę rozpoczęcia uroczystości - na 11.00 - skoro zawsze była w południe? Zasłanianie się tu dobrem kombatantów - jest naiwne, ale dobrze że przynajmniej z takiej okazji, ich widzą... Panie prezydencie Zawiła - czy Pan jeszcze rządzi ? Co do promocji Bazyliki - chciałbym więcej informacji miejskich o jej walorach architektonicznych i historycznych oraz o podejmowanych inicjatywach przez samą parafię. Pozdrawiam
~Foto 2-05-2012 14:17
To ksiądz czy żołnierz ?
~ 2-05-2012 14:21
sadzac po minie i mundurze ks.Bokiej poszedl na wojne,bedzie ciekawie.
~gość 11 2-05-2012 14:27
czy tego księdza tak boli fakt iz nie będzie mszy w jego kościelie czy fakt iż bedzie jedna taca mniej w tym dniu, jeśli ktos jest wierzący to po co mu kościoły , księża , po co ten dodatkowy łącznik? podobno Bóg jest wszędzie wiec nie widze potrzeby abym w mojemu zbliżeniu z bogiem towarzyszyl ktos dodatkowy, ktoś kto jest człowiekiem tak samo nie doskonaleym i ułomnym jak ja i inni.
~J@ck 2-05-2012 14:33
A czarnym tylko wiecznie mało i mało..... ręce opadają od tej katolickiej pazerności..Pan Bóg tego nie nauczał......
~ 2-05-2012 14:38
Bog jest jeden po co te ceregiele i jakiś wyuzdany monopol....
~RP Podziemna 2-05-2012 14:41
Platformersy skłóciły cala Polskę teraz będą skłucac kościół, to przebiegle b...ki ale w końcu obróci się to przeciw wam komuszki
~Uj 28-07-2018 11:56
do: ~RP Podziemna (14:41)
Spacer,łyk zimnej wody.Moze choc trochę nienawisci cie opusci, nie zatruwaj Planety.
~arti31 2-05-2012 15:20
Msza za ojczyznę w parafii pw. Krzyża Świętego i tak się odbędzie bez względu na to jaką decyzję podejmą włodarze naszego miasta. Gdzie oni byli jak te msze odbywały się w czasach w których nie wszystkim to było na rękę. Dlaczego próbują nieudolnie zmieniać to co od lat wpisało się w tradycję patriotyczną naszego miasta. Czyżby ksiądz proboszcz i była parafia garnizonowa popadła w niełaskę u władz naszego miasta. A może po prostu mają bliżej do bazyliki? Tak czy owak sytuacja jak i sama decyzja jest naprawdę niefortunna. Chyba nikt z władz miasta nie zastanowił się jak odbiorą to zwykli ludzie, którzy do tej tradycji byli przyzwyczajeni od lat. Panowie włodarze weźcie się za zmienianie naszego miasta na lepsze i zajmijcie się tym co miastu jest najbardziej potrzebne!
~edesz 2-05-2012 15:27
do Shadow. Popieram w 100%.
~ 2-05-2012 15:35
Szkoda ,że nikt nie pamieta jak wiele ks.Bokiej zrobił dla promocję miasta i koscioła..szkoda,ze koscioły zaczynają walczyć...dla mnie Sw.Konstytucji 3 maja ..wiaze sie zawsze, z kosciołem garnizonowym.
~HD 2-05-2012 16:03
Popieram ks.Bokieja ,a p.Korzeniowski niech nie decyduje za nas i nie promuje się w ten sposób.Samorządowcom dziękujemy ale zdecydujemy my gdzie mamy pójść .Dlaczego zmieniają decyzję co mają do tego,niech zajmą się bezrobociem w naszym mieście oraz porządkiem a nie kościołem.
~Rudebwoy_JG 2-05-2012 16:06
Toż to walka o klientów ;) Jak ksiądz chce to przecież nikt mu nie zabroni odprawiać mszy ;];];]
~Pamiętliwy 2-05-2012 16:13
Pan Korzeniewski Zygmunt, który w latach siedemdziesiątych uczył we Wrocławiu studentów jak być prawdziwym komunistą, dziś decyduje w którym kościele mają się odbyć uroczystości Trzeciomajowe? Czy Kościół Jeleniogórski da się skłócić takim "osobistościom"?
~kosss 2-05-2012 16:22
Gdyby ksiadz ubral moro a i takie w szafie ma, to byłoby grozniej :) i moze wladze miasta by sie ugiely :)
~całonocny 2-05-2012 16:41
Hubert P. nie tylko robi karierę polityczną na skłócenie między sobą zwykłych ludzi, teraz chce zasadzić ziarno nienawiści pomiędzy parafiami. wstyd i hańba!
~Pronocja 2-05-2012 17:31
Walka o klienta. Promocję wprowadzić. Nie wiem, karnety, zniżki ( taca ), spowiedź bez kolejki itp
~PROMOCJA! 2-05-2012 17:40
Uwaga uwaga! Promocja w Kościele Garnizonowym: -tylko u nas komunia w smakach bekonowym i paprykowym -przy dwóch pogrzebach ślub gratis -majowa obniżka pokuty. Do 30% mniej za grzechy ciężkie -odpust zupełny tylko 99 zł -i wiele innych promocji. Garnizon. Codziennie niskie ceny
~ 2-05-2012 17:55
Co kosciol ma do konstytucji? Znow raczki do rzadzenia? Kosciol niech odprawi msze za ojczyzne kazdy w swojej parafii. To jego powinnosc wobec tradycji. Jeszcze troche i zaczna sie boje o wiernych, mam na mysli koszyk. Byc moze to sie w koncu skonczy i ksieza pojda na pensje. Co na to ich wypchane kasa poduchy?
~Shadow 2-05-2012 18:24
~Nostradamus czytając twoje wielce przemyślane i głębokie spostrzeżenia można poradzić ci tylko jedno, przenieś się do Torunia, tam ci będzie lepiej niż w "czerwonej kotlinie" więcej bratnich dusz spotkasz, a i "poziom" intelektualny bardziej do twojego zbliżony będzie, może nawet ciekawą robotę w mediach załapiesz.
~Meg 2-05-2012 18:39
Ks.Bokiej ma rację, od zawsze w kościele Garnizonowym odbywały sie uroczystości wagi państwowej czy narodowej, w końcu to kościół Garnizonowyyyyy a ksiądz Bokiej nie martwi sie o to że wierni nie przyjdą na mszę tylko publicznie występuje w ich imieniu, bo wielu przyszlo z zapytaniem dlaczego taka uroczystośc będzie oficjalnie uczczona w innej parafii, szkoda bo i plac przy kosciele Garnizonowym moze pomieścic więcej zainteresowanych. nie wszystkie nowości i zmiany są takie fajne, szkoda bo tradycja to tradycja , ks, Bokiej próbuje być jej wierny , brawo
~??? 2-05-2012 18:42
Zemsta "włodarzy" za tegoroczny Grób Pański w Kościele Garnizonowym...?
~antykomuch 2-05-2012 18:53
Dinozaur komuny p.Korzeniowski dobrze się trzyma.Przefarbował się z komucha na demokratę.Uczył mnie za komuny przedmiotu o nazwie "wychowanie obywatelskie"więc wiem kim jest tak na prawdę.Szkoda,że w wolnej Polsce tacy ludzie nie mają zakazu sprawowania funkcji publicznych i działalności politycznej.... Księdza Bokieja się nie czepiajcie.Rozumiem,ze ktoś może nie lubić kościoła itd.Jednak ksiądz Bokiej wiele zrobił dla promocji naszego miasta i regionu,na pewno więcej niż p.Korzeniowski i inni jego pokroju,którzy teraz panoszą się po ratuszu jeleniogórskim.
~emerytka 2-05-2012 19:09
To już naprawdę zakrawa na kpiny,że p.Zygmunt Korzeniewski decyduje o tym gdzie odbywają się uroczystości narodowe.Jeszcze niedawno twierdził cytując swojego idola,że religia to opium dla ludzi.w stanie wojennym najczerwieńszy komuch,po zmianie ustroju ,wszędzie go pełno,gdzie go nie posieją.To na opłatku w Solidarności w 90 latach,to teraz w każdym kościele,gdzie tylko są jakieś osoby publiczne.Do licha panie prezydencie Zawiła,nie ma pan innych ludzi tylko taką"chorągiewką"się pan posługuje?Czy p.Zygmunt Korzeniewski nie może się zająć organizacją pochodu 1 majowego?Czego szuka wśród Polaków chcących uszanować rocznicę Konstytucji?Jak daj Boże wygra PIS to będzie w pierwszym szeregu znowu?Może już starczy tej działalności i czas zająć się uczciwa pracą.
~emaus 2-05-2012 19:10
A czy ksiądz Bokiej po ludzku nie mógł umówić się z dziekanem z Bazyliki i dojść do porozumienia i wtedy przedstawić samorządowi jeden front? Lepiej było pobiec najpierw do Nowin, później do Jelonki i próbować przekonać jak Kościół jeleniogórski jest podzielony i gadać, że Garnizonowy to PO, a Bazylika to PiS. Myślę, że Ksiądz Bokiej wyrządził tym działaniem wielką krzywdę całemu jeleniogórskiemu Kościołowi.
~osa 2-05-2012 19:16
Yeah b.a.c kościół
~mm 2-05-2012 19:19
byłem na mszy w zeszlym roku kiedy to pani Zawiła wyszła podczas kazania zniesmaczona jego treścią !!!!!
~Wyborca PO 2-05-2012 19:22
Tak głosowałam na PO i teraz uważam,że mi chyba rozum odebrało.Ludzie w Urzędzie Miejskim!Czy Wy myślicie?Panie Zawiła!Zapomniał Pan co robił p.Korzeniewski,kiedy Pan działał w Komitecie Obywatelskim .Kto wtedy nas wspierał?Kto się modlił o wolną ,niepodległą Ojczyznę?Święto 11 Listopada było w tym roku bardzo piękne i uroczyste.Myślałem;to zasługa Prezydenta Zawiły.historyka i patrioty.a co teraz Pan robi?Czerwonego komucha prosi o organizację Święta Narodowego?Żeby choć miał honor i trzymał się swoich poglądów, a to człowiek bez poglądów,patrzy skąd wiatr wieje i co może dla siebie uzyskać.Czy już w naszym mieście nikt nie nie przestrzega żadnych norm mo...lnych?Przecież to czyste kpiny z ludzi.Wstyd i hańba!!!Sprawił mi Pan wielki ból i przykrość.Żałuję,że na Pana glosowałem.
~rm 2-05-2012 19:36
od kiedy zobaczyłam na koncercie w Garnizonie przednie ławki oznaczone jako loża VIP moja noga już tam nie stanęła...
~ws 2-05-2012 19:50
dziekan z Bazyliki miłości nie ma
~Shadow 2-05-2012 19:51
~rzadowiec, nie da rady, w Bolcu wszystkie miejsca zajęte przez takich jak ty...
~;) 2-05-2012 20:00
a ja sobie śpiewam ... a ja sobie gram ... i to całe bagno ... fiu-fiu fiu-fiu mam!
~mm 2-05-2012 20:03
byłem na mszy w zeszlym roku kiedy to pani Zawiła wyszła podczas kazania zniesmaczona jego treścią !!!!!
~madona 2-05-2012 20:10
do Wyborca PO. Niewiele wody w Bobrze musiało upłynąć żeby się wyborca przekonał o: 1. doskonałym PiaRze Platformy Obywatelskiej podczas kampanii samorządowej(każdej innej kampanii z resztą też) 2. całkowitym braku elokwencji po wygranych wyborach (na każdym szczeblu). Wiem, że wyborcy nie znają wybieranych przez siebie "kandydatów" w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale uczony doświadczeniami przeszłości (PZPR) wiem, że partia to ZŁO. Zatem albo wprowadzamy dyktaturę, albo głosujemy na mniejsze ZŁO. Pozdrawiam serdecznie szczególnie wyborców.
~zwlennik churchingu 2-05-2012 20:11
W Jagniątkowie też będzie świątecznie i bez zadęcia - polecam nastrojowy kościółek u stóp Karkonoszy!
~Olka 2-05-2012 20:24
Widać że Ci z Urzędu mają tradycję głęboko w d...e
~deg 2-05-2012 20:52
Nie lubię czarnych, lecz bardzo szanuję ks Bokieja za rozsądek i pragmatyzm. Reszta czarnych to okręgówka opierająca się na ciemnocie.
~jg 2-05-2012 20:55
Szkoda, że nie mamy już dobrego i mądrego prezydenta Obrębalskiego. Teraz to tylko zawiłe problemy i propaganda sukcesu. Po raz kolejny zawiodłem się na Zawile i jego obłej ekipie
~Wścipski 2-05-2012 20:56
Pan Zygmunt wsadził kij w mrowisko.
~ 2-05-2012 20:58
Wypowiedź ks. Żygadło jest bardzo przebiegła. Rozumiem, że jest wyżej i niby tak ma być. Szkoda, że tego nie wypowiedział tym, którzy jemu to zaproponowali. Gdzie tu ma miejsce szacunek do drugiej osoby? O miłości do drugiej osoby już nie wspomnając. Bo tego nie ma.
~zakała 2-05-2012 21:01
Moim zdaniem ks. Bokiej dostąpił zaszycztu bycia ukaranym przez Salonowca Zawiłę wraz z Małżonką z Muzeum, za to że ośmielił się wystroić Grób Pański bez uzgodnienia z doradcą Jaśnie Pana Prezydenta w osobie Klementowskiego. Te skrzydła Tu-154 nijak się miały do akcji Lubię to.
~pazurek 2-05-2012 21:07
do Shadow i Henryka. Dokładnie myślę tak samo. Odkąd uroczystości państwowe zaanektował kościół za aprobatą i włazidupstwem świeckich,dla mnie przestały one istnieć i mam je tam, gdzie Shadow. Wierzę, że jest nas więcej.
zbychuzestrychu 2-05-2012 21:14
Marcinie Lutrze powróc i zmien oblicze ziemi, tej ziemi! Amen
~ 2-05-2012 21:16
TAK TAK WPISUJCIE SIĘ KRASNE BURAKI KOTLINY
~ 2-05-2012 21:23
Święto Konstytucji 3 Maja od lat obchodzono w kościele św. Krzyża. Tylko taki "ignorant", jak Pan Korzeniewski mógł spowodować zmianę tego, co już było tradycją w naszym mieście. Naczelnik wydziału DIALOGU SOŁECZNEGO podejmuje niejasne i kontrowersyjne decyzje. A jego wypowiedż w tej sprawie - śmieszna. W pełni popieram niezadowolenie ks. Bokieja w tej sprawie. To dziwaczna decyzja. Tym bardziej irytująca, iż podejmował ją Z. Korzeniewski.
~jeleniogórza 2-05-2012 21:34
Czytając wypowiedź ks. Żygadło nasuwa mi się jedno pytanie - dlaczego, tego co czytamy nie powiedział urzędnikom, którzy do niego przyszli i dał się namówić na taką decyzję? Wiedział, że będzie ona kontrowersyjna i wywoła kłótliwą atmosferę. Zupełnie nie pojmuję jego decyzji. Swoją drogą trzeba mieć odwagę, aby wdawać się w spór z proboszczem sąsiedniej parafii, albo być naiwnym, albo ....???
~jeleniogorza 2-05-2012 21:40
Do zbychazestrycha(?) Wielkim polskim nieszczęściem jest to , że my mieliśmy Skargę. Większość powyższych wpisów nie miałaby miejsca, gdyby Luter był Polakiem, chociaż nie , przepraszam, prawdopodobnie by go zamordowano. Mieliśmy mądrych i światłych (oświecenie, pozytywizm) a zwyciężyła ciemnota i mamy ją do dzisiaj.
~Matysiak 2-05-2012 21:56
Moi drodzy Proboszczowie - przyjedzie Palikot i Was pogodzi. Ale sie narobiło.
~wolnomyślicielka 2-05-2012 21:59
Polska jest chorym państwem, jeżeli miejsce uroczystości państwowej omawiane jest z pozycji kruchty, ksiądz promuje miasto, politycy jeżdżą na rekolekcje, urzędnicy muszą z klerem uzgadniać...niedobrze się robi.
~ktoś pamieta 2-05-2012 22:00
1,po pierwsze w czasach trudnych KS.Bokiej był tym który nadał temu świętu właściwą rangę siłę i tak było od lat 2.mało eleganckie jest przejmowanie tego swieta/tradycji/ przez inna /nawet tak wazną/ parafię pod pozorem ze nie mozna było odmówić 3po trzecie to rzeczywiscty wstyd dla nas mieszkanców ze mówi o tym p.korzenioski znany powszechnie ze zmian partjnych dawny czlonek pzpr wstyd dla calego miasta
~ja 2-05-2012 22:03
ksiądz Bokiej ma rację jestem ,jak można zabrać komuś coś co stworzył
~młodociany 2-05-2012 22:07
a starsi mi mówili, że w latach 80 XX w. to właśnie w Pankracym były tzw. Msze za Ojczyznę?
~opraffca 2-05-2012 22:09
To wszystko jest kwestią dystansu;)
~Do ~ 2-05-2012 22:22
~ali,,,Mam nadzieję, że powtórzysz to po swej cielesnej śmierci przed Bogiem? Chwała Jemu, że są takie osoby jak ~jeleniogorza czy ~zbychuzestrychu. Jednak zamiast Marcina Lutra, widziałbym bardziej Jana Husa lub Szczepana, który zapewne ponownie zostałby uśmercony. A na miejscu ks. Bokieja nie przejąłbym się tym.
~mim 2-05-2012 22:24
Msze za Ojczyznę były i w Kościele Garnizonowym i w Erazmie i Pankracym za komuny,w stanie wojennym. Nie wiem po co tyle dymu i nie wiem po co ksiądz Andrzej Bokiej miota się i udziela licznych wywiadów jak dziecko,któremu odebrano lizaka... A nie prościej było skontaktować się z proboszczem Bazyliki i odprawić wspólnie tę Mszę św.? Jeśli juz kapłani zaczynają dzielić ludzi ,to straszne!Ksiądz Bokiej też namieszał,kiedy była Msza w intencji JPII. Możeby tak księża nasi jednak nie rozmawiali przez media,tylko przeszli się tych kilkaset metrów i siedli przy herbacie jak prawdziwi duszpasterze?A może to nieosiągalne,księże pułkowniku i księże dziekanie? Nie należy siać zgorszenia...
~Iwet 2-05-2012 22:26
Boże przebacz im , bo nie wiedzą co czynią. Tylko tak można skomentować to całe zdarzenie.
~Do ~ 2-05-2012 22:34
~mim-a,,,A dlaczego ks. Żygadło nie skontaktował się z ks. Bokiejem? Bo jest kim?
~ 2-05-2012 22:36
Po co to. Kościół to kościół.
~antyPOd 2-05-2012 22:36
Taradycja rzecz ŚWiĘTA!!!Sprawa ma pewnie i drugie dno a może i trzecie.Włodarze z ratusza PO raz kolejny PO kazali że najlepiej PO trafią spieprzyc to co wspaniale funkcjonuje i było zasługą ks Bokeja.Obchody i uroczysty przemarsz były wspaniała okazja do prezentaji patriotyzmu i jedności POLAKÓW i Jelniogórzan.Pan Zawiła (historyk)ta niefortunna decyzją odszedł od tradycji POróżnił jeleniogórzan,obie parafie zupełnie nie POtrzebnie.Przed wyborami zapuka do drzwi ks.Bokieja.Parafianie liczniejsi wiernirjsi i ufajacy ksiedzu co dużo dobrego zrobił nie tylko dla swojej parafi.Parafrazujac POetę ,,nie przeniście nam obchodów do Pankracego!!!
~ 2-05-2012 22:40
Brawo ~antyPOd!!! za "nie przenoście nam obchodów do Pankracego" parafrazując Andrzeja Sikorowskiego "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa".
~do 22:36 2-05-2012 22:40
wow mistrzu nie nie tak jest kościół to kościół to jest tak facet to facet, samiec alfa to samiec alfa, biznes to biznes, a ......... proboszcz to alba to co wczesniej napisałam albo ........................... ma pod kreską
~Trzcinka 2-05-2012 22:44
PO po ostatnich "propisowskich" wystąpieniach duchownych u Erazma i Pankracego (słynne "smoleńskie" kazanie biskupa Mendyka) najwyraźniej chce spacyfikować PiSowski przyczółek. Czekamy na kazanie prezydenta Zawiły o związkach partnerskich i in vitro :)
~Prawie stały 2-05-2012 23:04
Rozumiem, że ~wega jest "człowiekiem ks. Żygadło". Ten ks. Bokiej ma prawo wypowiedzieć się publicznie i ujawnić na światło dzienne braki Wielkego Lidera w miłości/szacunku do człowieka.
~mim 2-05-2012 23:07
Do komentarza z 22:34 | ~Do ~ A jak myślisz?
~ 2-05-2012 23:13
Nie dorabiajcie ideologii do tego wszystkiego.Nie chcecie iść do Bazyliki -Wasza wola,chcecie się pomodlić - także samo .I tyle! Komu potrzebne jakieś swary i jady? Duchowni - Wy też spróbujcie się dogadywać,a nie pleść w mediach różności! Nam wiernym jest to niepotrzebne.
~ehhh 2-05-2012 23:31
kokokoko euro spoko,pilka leci hen wysoko!
Piipi Jelonkowa 2-05-2012 23:49
..do - [~Zbychuzestrychu] .. podejrzewam,że jesteś Satelitą ! .. bo trzymasz z Marcinem Lutrem,który jest w Niebie ! ~Wiesz ? .. powrót wspomnianego Reformatora może byc wygnaniem ks.A.Bokieja z "cudzego" Koscioła
~laik 3-05-2012 0:15
trzeba się jakoś odpłacić za renowacje tabernakulum w pankracym :) widać bliższy interesom zawiłym, polityka i układy, to jest żenujące ale wcale nie dziwi. Kolesiostwo w wydaniu prezydenta, kolejny raz, Panie Zawiła jakie to małe i niepotrzebne.
~ 3-05-2012 0:17
Milośc bliźniego...
~NNN 3-05-2012 0:46
nawet prawdy napisać nie można !!!! bo kasują!!!!!
~NNN 3-05-2012 0:49
To może inaczej w takim razie ksiądz bieżne pensje generała i dotacje na kościół Garnizonowy a Wojska brak !!! na emeryturę też niezłą się załapie a Wojska brak!!! a z powodu przeniesienia uroczystości w kasie brak no i cały dramat !!!!!!!!!!!!!
~NNN 3-05-2012 0:52
ŻENADA że jelonka w takich czasach cenzuruje prawdę !!!!!!!!
~NNN 3-05-2012 0:54
I jeszcze jedno kogo dzisiaj z młodych kościół to co w nim się dzieje interesuje ???!! 2 % młodych ???!!!
~123 3-05-2012 1:11
od kiedy polityka zagosciła na stałe w kosciele poprostu go omijam,a kiedy koscioł wszedł do polityki , omijam wybory!!! z takiej maki chleba nie bedzie!!!szkoda ,ze polak z polakiem nie moze sie dogadac,ale takim jestesmy narodem!!!
~kruszyna 3-05-2012 7:29
Drodzy Katolicy i nie katolicy!Wiemy jak wygladal kosciol garnizonowy z przed ponad 20-tu laty i nie osadzajmy proboszcza Bokieja negaywnie.Pamietam kiedy ponad 20 lat a dokladie 20lat i 9 miesiecy udzielal mi slubu,kosciol byl w stanie krytycznym filar podparte,belakami itd.UUwazam,ze jest on najlepszym proboszczem jakiego mma ta Swiatynia,a od 3go roku zycia uczeszczalam na religie przedszkolna gdzie proboszczem byl ks.Rybicki ,niech spoczywa w spokoju i pewne tradycje dalej powinny obowiazywac,tradycja gora!!!
~ 3-05-2012 8:09
A Bóg?? Co z Bogiem?? Czy jego zapytał ktoś, w którym budynku padać na kolana i bełkotać zaklęcia z okazji, która boga nie dotyczy, gdyż On nie interesuje się polityką...
~obserwator 12 3-05-2012 8:13
Ciekawe dlaczego władza kościelna nie potrafi sie miedzy soba porozumieć.a faktem jest ze podniesienie do rangi Bazyliki Mniejszej daje wyzszą rangę wsród kościołow.Nie ma sensu wzajemne opluwanie ludzi bo to nie przystoi, no ale niektorzy uwazają ze stoja ponad wszysko i oni mogą pomyjami oblewać wszystkich i tylko oni maja na wszystko pozwolenie,bo......
~Gery 3-05-2012 8:49
Przyczyną jest fakt, iż kościół Garnizonowy ustępuje rangą !!!Kościół Erazma i Pankracego otrzymał rangę Bazyliki Mniejszej!Jednak pomimo zgadzam się, że tradycja powinna mieć pierwszeństwo przed wszelkimi nowymi pomysłami......... Ks .Bokiej powinien zająć się Swoimi kapłanami którzy często swoje msze prowadzą na ''odwal''!!!!
~stary_dziad 3-05-2012 9:22
Święto 3-go maja (w skrócie) to nie tylko święto państwowe. A państwowość w Polsce kształtowała zawsze wiara w Boga. Teraz niestety jest lub robi się inaczej; znaczy źle i głupio, na wzór zachodnich krajów Europy, które tracą i zatracają swoje dziedzictwo chrześcijańskie. Co do obchodów tego święta w Jeleniej Górze, to stało się dziś niezbyt dobrze. To prawda, że w kościele "garnizonowym" zawsze było O/K I tak powinno zostać. A Bazylika Mniejsza ma i tak wiele zasług i wciąż...
~Niezorientowany kombinator. 3-05-2012 9:47
Ale co jest z tym Bogiem?? Czy Bóg ma tu w tej sprawie coś do gadania?? Przecież ta cała msza, to do Boga wołanie-On tego musi słuchać!! Czy jest Bogu obojetne, który ksiądz i z którego budynku będzie się do Niego zwracał w sprawach wagi państwowej państwa polskiego?? Czy może Bóg ma to wszystko w tej tylnej części swojego ciała, której nie ma, bo nie ma ciała??
~Rico 3-05-2012 10:11
Widocznie współcześni samorządowcy mają w głębokim poważaniu tradycje,a przynajmniej ich większość .Księże proboszczu ,na szczęście oni tylko są chwilę ''przy korytku''
~+ 3-05-2012 10:15
Ale można zrobić mszę z pochodem. Z jednego kościoła do drugiego. No i oczywiście dwie tace - w jednym i drugim kościele - by uciąć wszelkie dyskusje o niesprawiedliwości...
~Obywatel2 3-05-2012 10:31
Mam pytanie: czy obecnie w Jeleniej Górze jest garnizon lub choćby jedna jednostka wojskowa? Nie ma? No to powinien mieć nazwę: BYŁY kościół garnizonowy i emerytowany pułkownik ks. Bokiej.
~ 3-05-2012 10:38
Do ~Niezorientowany kombinator. Bóg nie ma z tym NIC wspólnego...
~Meg 3-05-2012 10:50
Kościół Garnizonowy jest obecnie Sanktuarium!
~ap 3-05-2012 11:19
Co na to Zofia Czernow?
~do p. Zawiły 3-05-2012 11:32
Szanowny Panie Prezydencie, czy nie nastał czas na zweryfikowanie osób z Pana otoczenia. Czyż nie za dużo ich własnej polityki, w tym masy pomyłek celowych i niezamierzonych, gaf, potknięć, niedoróbek, niedomówień, nieskooordynowania, mówienia o niczym, opowiadania bez sensu, nic niemówiących tekstów. Za takich radnych, jakich mamy odpowiadają wyborcy, ale za urzędników odpowiada Pan. Jeśli chce Pan przejść na następną kadencję, to czas na zmiany przede wszystkim na ludzi pracy a nie wybitnych mitomanów i gadaczy. Tymczasem dziś dominują słowa, słowa, słowa...Kto więcej, kto głośniej, kto więcej gnomów, kalamburów i sentencji i banałów...
~ws 3-05-2012 11:32
Wypowiedź pana Korzeniewskiego ujawnia tylko, że to się robi pod publiczkę. Bo czym się różni jeleniogórska Bazylika Mniejsza od meczetu alabastrowego w Katowicach? Kościół katolicki musi zatem wymyślać coraz to nowe sposoby pozyskiwania wiernych, by przetrwać w dzisiejszym świecie. Czasem sytuacja dochodzi wręcz do skrajności, a religia staje niemalże tematem tabu (Stany Zjednoczone, czy problem Radia Maryja i ojca Rydzyka w Polsce) Kościół jest po prostu kolejną instytucją mającą na celu kontrolę człowieka. W imię życia po śmierci – wewnętrznej potrzeby od zawsze odczuwanej przez człowieka – wierny musi postępować wg narzuconego Kodeksu, w postaci 10 przykazań podstawowych + szeregu innych, wymyślonych na potrzeby Kościoła przez bardzo inteligentnych ludzi zwanych kapłanami.
~durnie 3-05-2012 12:03
Dziel i rządź. Nawet w takim zadupiu jak Jelenia miejscowe kacyki postępują zgodnie z otrzymanym sms z centrali.
~wymazali 3-05-2012 12:26
Wymazali moją wypowiedź, a przeca nie przeklinałam,prawdę pisałam,ajć.Szkoda,że prawda nietaka.
~więcej pokor 3-05-2012 12:26
Odczepcie się od pana Z.Korzeniewskiego. Decyzje o sposobie przeprowadzenia takich uroczystości podejmuje Prezydent Miasta.Naczelnik Korzeniewski jest tylko WYKONAWCĄ.Więcej wzajemnego szacunku moi bracia i siostry.
~jakieśjaja 3-05-2012 12:27
Wszystkiemu winni są Żydzi, to oni wymyślili Boga, chrześcijaństwo i całą resztę...
~pero 3-05-2012 12:32
dlaczego utrzymujemy kościół garnizonowy i Pana Pułkownika skoro garnizon dawno został rozformowany. Kto mi odpowie.
~andi2007 3-05-2012 12:56
Chór Parafialny'' Harfa'' A może wpadnijcie dzisiaj na Akademię 3 majową do Straży Pożarnej w Piechowicach ? Rozpoczynamy o 16:30. Program zapowiada się ciekawie. A zaraz po akademii msza w kościele za ojczyznę i za św. Floriana . Msza z udziałem Orkiestry Dętej i Chóru Parafialnego Harfa. CZEKAMY !!!!!!!!!!!!!
misiekjg(konto usuniete) 3-05-2012 13:14
Samorządowców miasta obowiązuje przede wszystkim PLURALIZM ŚWIATOPOGLĄDOWY, więc nie mają oni absolutnie żadnego prawa organizowania państwowej uroczystości Święta 3 Maja w połączeniu z kościelnymi nabożeństwami „za Ojczyznę”. Wyznanie jest osobistą sprawą każdego obywatela i jemu należy pozostawiać ostateczny wybór również w tej kwestii. (Spotyka się dwóch znajomych na tych obchodach w Rynku, a potem jeden z nich wędruje w przemarszu do kościoła, a drugi nie – no i zaczyna się sąsiedzkie „polskie bagienko”). Widzisz Pan Panie Korzeniowski jeśli teraz nastąpi „wojna mnichów”, to Pan będziesz miał w tym swój udział. Tak to jest z majstrowaniem w tzw. delikatnych sprawach.
~Samarytanka 3-05-2012 13:20
Do misiekjga: Pluralizm światopoglądowy w koncepcjach katolicko-politycznych nie istnieje.
misiekjg(konto usuniete) 3-05-2012 13:22
Przepraszam za przeinaczenia nazwiska, oczywiście: Pan Korzeniewski, a nie Korzeniowski.
~lud 3-05-2012 13:23
msza z okazji tego rodzaju świąt powinna być ZAWSZE przed oficjalnymi UROCZYSTOŚCIAMI. Panie Prezydencie to trzeba zapoczątkować.Czekamy na taką decyzję. Sierpień 2012 będzie dobrą okazją.
~ 3-05-2012 14:40
A najśmieszniejsze jest to, że Bóg i tak zrobi swoje, bez względu na puste frazesowe modły religijnych ludzi. Tak jakby Bóg był lalkarzem, a ludzie marionetkami. Glupota.
~ 3-05-2012 15:39
Jak zwykle ksieza w ofensywie,taca nie pelna wstyd ze to wlasnie oni spieraja sie w tak waznym dniu dla Polakow.Przeciez to uroczystosci panstwowe to czemu oni zamiast dbac o dusze soieraja sie o portwel.Zawsze jest tak jak nie wiecie o co chodzi to chodzi o kase.Chetnie uczestnicze w swietach panstwowych ale bez panow w koloratkach i modlow.Ktos kto chce sie pomodlic za Ojczyzne moze isc do kosciola i tam ksieza powinni zatroszczyc sie o msze swieta,a nie na ulicach.
~eMKa 3-05-2012 16:11
Czekam wraz z wieloma jeleniogórzanami aż Bazylika Mniejsza będzie świątynią otwartą także poza nabożeństwami i to wielkie zadanie dla szanownego jej gospodarza. Czy długo jeszcze trzeba będzie czekać? Odwagi Drogi Księże!
~acb1 3-05-2012 16:14
ten kto widział tegoroczny Grób Pański w garnizonowym,wie za co ta ,,kara"
~jaaa 3-05-2012 16:58
to za rok wziąć księdza np. z Wrocławia i zrobić mszę na Placu Ratuszowym, nie będzie żadnych podziałów :)
~acab 3-05-2012 17:18
Jedno pytanie: Czy w Polsce, idąc do jakiejkolwiek świątyni ktoś Was zmusza do dawania na tacę? NIE!!! Więc po co te komentarze w stylu: jedna taca mniej... Ten KTO CHCE, ten da, ten, kto nie chce, nie da... Chyba,że się dużo pozmieniało, bo ostatni raz w PL byłem w rok temu... Za to w NL księża sami zapraszają do innych parafii, gdy np.nie mogą w danym kościele odprawić mszy... Ludzie, czy Wy wogóle jesteście wierni, ale tak naprawdę, czy tylko chodzicie do kościoła poplotkować, albo w jakimś innym celu? Polecam do przea...lizowania piosenkę "Vienio - różnice" (http://www.youtube.com/watch?v=Z2jmzM0oN1E)
~socjalista 3-05-2012 19:10
Pokolenie JP II .Może coś piipi PO piiiiisze .Czy jest w Europie taki drugi kraj gdzie z ludzi robi się głupków lub sami z siebie robią.
~kazimierz 3-05-2012 19:11
Obłudnicy urzędnicy, / fałszywi katolicy/ mają jakiś cel w tym by umizgiwać się do kleru. Ciekawe o co im chodzi.
~wąs 3-05-2012 20:25
Ciekawe, czy gdyby kościół pw. św. św. Erazma i Pankracego został katedrą, to wtedy ks. Bokiej też żaliłby się, że główne uroczystości religijno-patriotyczno-państwowe przenieśli do centralnego kościoła w mieście i regionie? Ksiądz Bokiej zachowuje się jak jakiś laluś, który nie potrafi postawić sprawy jasno podczas rozmowy w cztery oczy z proboszczem Bazyliki, tylko jak jakiś konfident z miejsca biegnie na skargę - najpierw do skompromitowanych Nowin, a później do tabloidowej Jelonki... Żenujący spektakl księże pułkowniku!
~pięknie 3-05-2012 20:58
Pięknie i profesjonalnie Prałat Bokiej co roku organizował tę uroczystośc.I tak dodatkowo stworzył pomniki pamieci przed Sanktuarium, po to,zeby złozyc honorowo hold i kwiaty,gdy trzeba.Nie opuszczam tego miejsca,bo nowa moda ...ale najwyższą prawdą jest Wszechobecność Boga.
~antyPOd 3-05-2012 21:35
POraz kolejny POwturze TRADYCJA!A ta została zdeptana.Pan prezydent POkazał że nie liczy sie z głosem jeleniogórzan,chyba ze były jakieś konsultacje w tej sprawie.Zrobili tak jak im pasowało,czyżby spacer ulicami miasta im nie służył ?Dla mnie to oni niesłuzą nam a wybory to POtwierdzą.ROZPISAĆ REFERENDUM!
~ 3-05-2012 21:53
Korzeniewski a raczej Papaj w imieniu Zawiły skłócił ludzi. Trochę to wygląda na inicjatywę ks. Żygadły /mógł przecież odmówić - nie ma obowiązku wypełniać poleceń alkoholika K./ Sumarycznie Zawiła strzelił sobie w stopę - wybory w okolicach 'Garnizonowego' ma przegrane - 'pisiory' z "Pankracego" i tak na niego nie zagłosują.
~Jelonek58 3-05-2012 21:54
Proszę o spokój - z tym apelem zwracam się do dyskutantów, jak i do inspiratora tej dyskusji ks. płk dr Andrzeja Bokieja. 1' to ludzie, osoby, także samorządowcy mają prawo zamawiać intencję mszalną w danej świątyni, a obowiązkiem proboszcza jest przyjąć wolę odprawienia mszy, 2' nazwanie pięknego sanktuarium Krzyża centralnym kościołem Jeleniej (i to od zawsze) jest chyba lapsusem językowym - sanktuarium było wszak luterańską świątynią Gnadenkirche, a Erazm i Pankracy - kościół farny, miejski był zawsze miejskim kościołem katolickim, 3' szacunkowi dla zasług ks. Bokieja (rewitalizacja organów, Silesia Sonans etc., winien towarzyszyć równy szacunek dla ks. Żygadły, który dokonuje rewitalizacji Bazyliki; 4' 3 Maja to dzień modlitwy a nie przetargów ambicjonalnych - zadbajmy o to.
~Pi 3-05-2012 22:18
do ~Jelonek58 ad.1 Jeżeli pan Korzeniowski 'samorządnie' decyduje o likwidacji przemarszu i ma gdzieś tradycje i przyzwyczajenia mieszkańców to jest to pogwałcenie idei Konstytucji 3 Maja i jest to zaprzeczenie tego święta. Prywatnie to może świętować nawet w knajpie w Siedlęcinie lub pod mostem. A ks. Żygadło - ostro kręcący się przy władzy - niech sam coś wymyśli - a nie 'podkrada' innym. Zobaczymy jak mu wypali pomysł z gimnazjum Katolickim - startującym bez własnego budynku - raczej klapa.
~fiki 3-05-2012 22:34
aby promować "Pankracego" trzeba go odsłonić ....wyburzyć budynki w okolicy....."Garnizonowy" ma bardziej nośny wygląd do promocji...
~Jel.. 3-05-2012 22:42
co mają do tego urzędasy z Ratusza? - msza powinna odbyć się w kościele Garnizonowym a władze miasta niech się wezmą do roboty i posprzątają swoje działki a nie wpieprzają się nie do swojego ogródka.W sprawy kościelne nie powinni mieszać się władze miasta , no cóż jakie władze takie rządy...
~ddd 3-05-2012 23:32
Ratuszowe wiewiórki podpowiadają,że pomysł przeniesienia uroczystości do Bazyliki urodził się w głowie radnej Relis,na codzień szefowej Rady Parafialnej u ks.Żygadły.Ciekawe czy to prawda.
~wega 3-05-2012 23:32
Do Pi - tak dla porządku - gimnazjum katolickie organizuje Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne,a nie ks.Żygadło.To tak dla porządku. I nie wiem dlaczego ktoś przewiduje klapę,zanim jeszcze powstało.Chyba bardzo nieżyczliwa osoba.
~Anna1 3-05-2012 23:36
do wpisu ddd - a te wiewiórki nie były zarażone od ciebie wścieklizną?
~pamietajacy 4-05-2012 0:48
pani Rehlis nie jest przewodniczaca rady parafialnej w Erazmie i nigdy nie byla
~jeleniogorza 4-05-2012 6:52
Ludzie!!! czy przypadkiem nie daliście frajdy włodarzom i klerowi? Pomyślcie, jaka byłaby reakcja, gdyby całkowicie zlekceważono cały problem? okazałoby się raptem, że trzeba społeczność traktować poważnie i liczyć się z jej problemami, a tak...to, kto, gdzie, z kim, czy to ma wpływ na wasze życie? Do niezorientowanego kombinatora! Bóg nie jest Bogiem, jeżeli nie jest Polakiem katolikiem! W Polsce im bliżej kościoła, tym dalej od Boga, ot co
~jeleniogorzn 4-05-2012 7:31
Pogwałceniem św. Konstytucji 3 Maja jest obchodzenie tegoż święta w Jeleniej G. i Polsce. Idea tego dokumentu jest całkowicie sprzeczna z tym, co robi się w Polsce. W świeckim państwie to święto miałoby sens, a tak, kolejna grabież państwowego święta przez kler, ale za aprobatą wiernopoddańczych ciemnych urzędników. Myślą, że tłuszcza tego potrzebuje. Czyż nie mają racji?
~77656 4-05-2012 8:49
Fajnie, że redakcja dała szansę wypowiedzi władzom miasta w tej sprawie, artykuł jest jednostronny i tendencyjny.
~jeleniogórza 4-05-2012 9:36
..." 3 Maja to dzień modlitwy a nie przetargów ambicjonalnych - zadbajmy o to". Bardzo mądrze ktoś napisał i dobrze byłoby,żeby PT. proboszcz garnizonowego schował swoje ambicje,może i wybujałe i obaj proboszczowie sąsiadujących parafii pokazali wiernym jak powinny wyglądać nie tylko kapłańskie relacje,ale i ich troska o prawdziwe przeżywanie różnych uroczystości przez wiernych obu parafii. Niedojrzała osobowość chyba jestpowodem,że ktoś zaraz leci do mediów i robi zadymę,albo....
~inny 4-05-2012 16:39
A ten kto był na Mszy Św. w obronie tv TRWAM w GARNIZONIE to też wie za co ta ,,kara"
~magma 4-05-2012 20:57
A niby jaka \"kara\",inny\"? Jakby to była kara,to proboszcz sąsiedniej parafii też powinien być ukarny,bo pod Ratuszem przemawiał i brał udział w marszu...
~ 5-05-2012 11:50
Zapewne Bog przykazal w Biblii zyc w zgodzie. Ale ani katolicy, ani ksieza nie czytaja Biblii, bo tam nie pisze o spowiedzi, choince, zajaczku wielkanocnym, o celibacie, chrzcie noworodkow, zbieraniu na tace ani o innych chorych wymyslach KK. Wiec po co czytac? Lepiej sie klocic. Ta metodacelebracji wiary katolickiej przeszla juz do sfer duchownych. Dobry przyklad dla wiernych. Jak juz ksieza sa skloceni, to czemu zwykly, ciemny lud ma sie nie droczyc, zabijac, krasc i pic na umor? Niech zyje wiara katolicka!!!! He he he he....
~ddd 5-05-2012 20:40
Do pamiętającego--ale pewnie za ten sukces Erazma w wojnie między klechami takim stanowiskiem lub nagrodą zostanie wyróżniona.
~baaca 5-05-2012 22:01
jeśli coś z historii pamiętam to konstytucja 3Maja miała lekko antyklerykaln a barwę. a kościelnicy pierwsi się na nią rzucili i przy pomocy moskali zatłukli. Czemu więc się pchają do jej świętowania ? A włądze miasta muszą koniecznie każde święto ukoscielniać ? dupkę czarnym za każdym razem dawać? a nie lepiej się wypiąć ?
~ 6-05-2012 10:21
Ukoscielnianie wszelkich swiat narodowych w Polsce jest chore. Nigdzie sie tak nie robi, tylko tu. Wszedzie ci w sutannach pchaja sie i chca grac pierwsze skrzypce. No a teraz jeszcze sie kloca w ktorym kosciele....jakie to chore, bezborzne i ....takie POLSKIE. Zascianek. Chory, polski zascianek.
~Agata 7-05-2012 0:37
do wpisu z 10.21 - czytaj ze zrozumieniem.W tym przypadku to nie "ci w sutannach" się pchali,tylko z Ratusza przyszli do tych w sutannach. Kapujesz?
~ 7-05-2012 20:49
Kapuje, jakze kapuje!!! Czytam od przodu, od tylu i nawet z boku. I co czytam? Ze sutanny pchaja sie wszedzie, gdzie moga. Swoje paluchy pakuja tam, gdzie nie trzeba. Niedlugo i wasz Prezydent bedzie w sutannie. Amen.
~Agata 8-05-2012 23:16
Do autora wpisu 07-05-12 20:49 - No,to nie kapujesz...
Rolof 16-05-2012 11:04
Jaja jak berety :))) obchody święta państwowego pod szyldem kościoła który zwalczał jak mógł tą konstytucję. Powstańcy Kościuszki nie darmo powiesili zdrajców kardynałów i biskupów. List Papieża zezwalający na rozbiór Polski itd. Teraz klechy z wrogów konstytucji zrobiły się ich obrońcami :))) Ale żeby taka ciemnota wśród normalnych ludzi była to już dno Jelonki totalne. żywcem przeniesieni z Podlasia czy Podhala ??? Jeszcze w dodatku kościół Garnizonowy , zabrany protestantom :)) jest w pełni na utrzymaniu Państwa jako twór niby kapelana wojskowego w mieście gdzie nie zobaczysz żadnego żołnierza :))) Rocznie parę milionów ??? Kościół chce wszystkim zawładnąć , pazerny ... Państwo to Państwo a kościół to kościół, dlaczego jest inaczej ??
~o_Onufry 28-01-2013 20:01
Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia! Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, p...lów i innej maści seksualnych d...ntów, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytują i pożerają domy moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [ Marek Ewangelista

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group