Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 8307
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ks. Andrzej Bokiej: samorządowcy decydują o randze i terminie uroczystości kościelnych

Środa, 2 maja 2012, 12:57
Aktualizacja: Piątek, 4 maja 2012, 8:54
Autor: Petr
Jelenia Góra: Ks. Andrzej Bokiej: samorządowcy decydują o randze i terminie uroczystości kościelnych
Fot. Petr
Od ponad 20 lat miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja kończyły się Mszą za Ojczyznę, odprawianą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym razem będzie inaczej. Władze miasta zdecydowały, że ta msza odbędzie się w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego. Zdaniem proboszcza ks. Bokieja, naruszenie swoistej „tradycji” miasta, to frywolne decydowanie samorządowców o randze oraz terminie uroczystości kościelnych po to, by wylansować się politycznie.

– Sytuacja jest dość dziwna. Moim zdaniem zakrawa na manipulację polityczną, bo wprowadza politykę w sferę świąt o charakterze narodowym. Kościół Garnizonowy, a obecnie Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego zawsze był kościołem centralnym w Jeleniej Górze. To tu odbywały się oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja, od dziesięcioleci, aż do tego roku. Oczywiście nie mam zamiaru twierdzić, że jesteśmy jakimiś właścicielami tej uroczystości, to nie o to tu chodzi. Po prostu, prowadziliśmy ją od początku i robiliśmy to bardzo umiejętnie – biorąc na siebie trud organizacji czy kwestie finansowe – mówi ks. Andrzej Bokiej.

– Jest mi niezmiernie przykro, że po raz pierwszy od tylu lat oficjalna Msza Święta w intencji Ojczyzny odbędzie się w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego, bez ustalenia tego z nami czy choćby dużo wcześniejszego powiadomienia nas o tym. Według mnie, istotą obchodów Święta Konstytucji 3 Maja zawsze był uroczysty przemarsz mieszkańców miasta z Placu Ratuszowego do naszej świątyni. Teraz tego przemarszu nie będzie. Po co zmieniać coś, co wpisało się w tradycję Jeleniej Góry i od lat funkcjonowało dobrze? Uważam, że sytuacja, z którą mamy do czynienia jest czymś na kształt kampanii wyborczej; poszukiwaniem głosów w innych miejscach, politycznym lansowaniem się w sąsiedniej parafii – dodaje.

Jakie jest stanowisko samorządowców? – Miasto jest oficjalnym organizatorem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Tym razem, to właśnie w Bazylice Mniejszej p.w. Świętych Erazma i Pankracego odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, zwieńczająca uroczystości na Placu Ratuszowym. Nie ma tu żadnej manipulacji politycznej; mamy świątynię, która jest znacząca dla jeleniogórzan i tam będzie świąteczna msza czy to się proboszczowi Bokiejowi podoba, czy nie. Miasto chce promować Bazylikę Mniejszą, podnosić jej prestiż i w niej organizować znaczące uroczystości związane z obchodami świąt państwowych. Rzecz jasna, część z nich nadal będzie odbywać się w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – tłumaczy Zygmunt Korzeniewski naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego jeleniogórskiego Urzędu Miasta.

O zachowanie spokoju przed uroczystością obchodów Święta Konstytucji 3 Maja apeluje ks. Bogdan Żygadło, proboszcz Parafii św. Erazma i Pankracego. – Podczas Święta Konstytucji 3 Maja powinniśmy skupić się na modlitwie. Kościół jest jeden – to wspólnota chrystusowa, a nie budynek. Samorządowcy przyszli do mnie i poprosili o to, by uroczysta Msza Święta odbyła się u nas w parafii. Uważam, że dyskusja o tym, dlaczego tutaj, a nie gdzie indziej w ogóle nie powinna mieć miejsca – mówi ks. Bogdan Żygadło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (147) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group