Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 7612
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Krzesimira Dębskiego rozmowy o Wołyniu

Sobota, 17 września 2016, 8:43
Aktualizacja: Niedziela, 18 września 2016, 7:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Krzesimira Dębskiego rozmowy o Wołyniu
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (16.09) sala konferencyjna Książnicy Karkonoskiej wypełniła się do ostatniego miejsca, trzeba było nawet dostawiać krzesła – wszystko za sprawą wizyty gościa, którego z Jelenią Górą łączą nie tylko wspomnienia z występów jazzowych i innych tego typu okazji. Słynny kompozytor Krzesimir Dębski – bo o nim mowa – urodził się w Wałbrzychu, a w Maciejowej nadal ma rodzinę, którą w miarę możliwości odwiedza.

Spotkanie w Książnicy Karkonoskiej było okazją do bezpośredniej rozmowy z muzykiem, który jest również „propagatorem prawdy o Wołyniu”. Jak mówi, książkę pt. „Wołyn – moja rodzinna historia” zawdzięcza ojcu, który badał historię i wszystko skrupulatnie notował. To dzięki niemu udało się ustalić datę 11 lipca jako kulminację wydarzeń tamtych czasów.

Podczas spotkania autor książki, która jeszcze nie jest dostępna – opowiadał o czasach I wojny światowej, okresu międzywojennego oraz II wojny światowej. Licznie zgromadzeni Kresowianie często uzupełniali się wiedzą ze znanym kompozytorem, wobec czego była to niezwykle merytoryczna dyskusja. Z pewnością lektura dzieła Krzesimira Dębskiego znajdzie swoich odbiorców.

A dzisiaj (17.09) kolejna okazja do spotkania, tym razem muzycznego. O godz. 19:30 w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego odbędzie się Oratorium „Kres Kresów”, gdzie oprócz słynnego kompozytora wystąpią: Anna Jurksztowicz, Orkiestra Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz Wrocławski Chór Kameralny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group