Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 2704
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kryzys lokalnie. Bez katastroficznych wizji

Niedziela, 29 stycznia 2012, 7:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 stycznia 2012, 8:08
Autor: UM
JELENIA GÓRA: Kryzys lokalnie. Bez katastroficznych wizji
Tak czy inaczej kryzys ogólny przekłada się na rzeczywistość miasta. Plajta firmy Parkdridge skutkowała bezruchem na terenie budowy obiecanej galerii Focus Mall przy ul. Kilińskiego.
Fot. RED
– Wbrew dramatycznym opiniom o wszechogarniającym kryzysie w Jeleniej Górze podatki od nieruchomości opłacane są w miarę punktualnie i choć ich kwota nie wzrasta, to jednak nie maleje – powiedział Marcin Zawiła, prezydent miasta.

– Oczywiście, ta stabilizacja jest dowodem, że gospodarka nie rozwija się w tempie zadawalającym, ale też nie ma oznak dramatycznych trudności. Również podatki z tytułu PIT i CIT są nieco wyższe, niż w okresach poprzednich. I tu wolniejsze tempo ich wzrostu oznacza, że czasy są trudniejsze, niż poprzednio, ale nie ma wizji katastrofy.

Jak podkreśla samorząd, oznaki kryzysu miasta nie omijają, jednak czynione są starania, aby się przed nimi bronić własną aktywnością i to przynosi dobre rezultaty. W strefie ekonomicznej pozostały do sprzedaży już tylko dwie z przygotowanych działek, pozostałe – powoli – ale są zagospodarowywane przez różne firmy, najczęściej niewielkie, lecz stabilne.

Pozostało tam jeszcze 80 hektarów terenu, jednak przed wystawieniem go do sprzedaży trzeba ten obszar uzbroić, zabudować drogami. To oznacza w pierwszym etapie wydatki miasta, które jednak zwrócą się w postaci zwiększonych dochodów podatkowych.

M. Zawiła zwrócił uwagę na wyjątkowe zjawisko w sferze ekonomii w Jeleniej Górze. – Mamy niewiele ponad 83 tys. mieszkańców – powiedział – ale aż ponad 70 tys. podatników PIT. To oznacza, że jeśli nawet ludzie wyjechali z miasta, zbudowali gdzie indziej swoje domy, to pozostawili właśnie w Jeleniej Górze swoje firmy, kontynuują działalność gospodarczą. To optymistyczne, bo oznacza, że właśnie tu upatrują dobre warunki do jej prowadzenia. Ekonomia niewielkich przedsiębiorstw jest najbardziej wiarygodnym weryfikatorem zjawisk rynkowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (67) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group