Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 10400
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kryminalistyka i daktyloskopia... po angielsku

Środa, 3 marca 2010, 17:41
Aktualizacja: Czwartek, 4 marca 2010, 7:56
Autor: agrzywacz
JELENIA GÓRA: Kryminalistyka i daktyloskopia... po angielsku
Fot. Angela
Tajniki działania policji kryminalnej i największe zagrożenia, m.in. osób starszych poznali dzisiaj uczniowie pierwszych klas gimnazjum z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Wzięli oni udział w nietypowych zajęciach z języka angielskiego połączonych z prelekcją policji. Wszystko z wykorzystaniem interaktywnej tablicy w multicentrum w jeleniogórskim DODN – ie.

Lekcja języka angielskiego połączona z ćwiczeniami z informatyki, wykorzystaniem tablicy interaktywnej i prelekcją przeprowadzoną przez policję, cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem młodzieży. Było to pierwsze spotkanie z udziałem policji, ale nie ostatnie.

- Dzisiaj w zajęciach uczestniczyli uczniowie, jutro taka sama lekcja otwarta zostanie przeprowadzona dla nauczycieli. Chcemy zaprezentować w jaki sposób, praktycznie można realizować wymagania nowej podstawy programowej, również z wykorzystaniem sprzętu i wszystkich możliwości, które oferuje DODN i multicentrum - mówi Renata Sigrist, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych i doradca metodyczny do języków obcych przy DODN – ie. Dzieci uczestniczyły w lekcji, która wpisuje się w program szkolny. Jej temat leksykalny to przestępczość.

Była to lekcja powtórzeniowa, na której uczniowie ćwiczyli angielskie słownictwo dotyczące przestępczości, jak i wyglądu zewnętrznego. Moim celem jest zachęcenie młodzieży do praktycznego wykorzystania wiedzy z różnych dziedzin, którą zdobywają na zajęciach. Na lekcji pojawiło się troszeczkę chemii, do której część uczestników być może się przekona. Końcowym efektem tej lekcji było stworzenie przez uczniów portretów pamięciowych na podstawie wysłuchanych informacji w języku angielskim. Na koniec wysłuchali oni krótkiej pogadanki, którą poprowadzili pracownicy policji.

Prelekcję multimedialną z ramienia policji poprowadzili mł. asp. Danuta Razmysłowicz, specjalista ds. prewencji kryminalnej wydziału prewencji i asp. szt. Wacław Lesik, kierownik ogniwa techniki kryminalistycznej wydziału kryminalnego z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Przeprowadziliśmy prelekcję poświęconą bezpieczeństwu osób starszych i zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

- Jest to bardzo ważny temat, bo zagrożenie przestępczością osób starszych występuje na terenie całego kraju. Te zajęcia z pewnością przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa samej młodzieży, jak i osób w podeszłym wieku zamieszkujących z nimi – mówi mł. asp. Danuta Razmysłowicz. Ja przybliżyłam dzieciom zagadnienia dotyczące zapobiegania przestępczości na terenie miasta i powiatu. Odniosłam się również do roli świadka.

Aspirant sztabowy Wacław Lesik przybliżył natomiast uczniom część praktyczną działań wydziału kryminalistyki.
Niejednokrotnie dzieci i młodzież widzą, że na miejscu zdarzenia coś się dzieje, miejsce jest oznakowane, i ktoś się na tym ogrodzonym terenie kręci dłuższy czas. Opowiem im więc kto i co na tym miejscu robi. Częścią praktyczną będzie omówienie zagadnienia dotyczącego zbierania odcisków palców. Powiem jak i czym te odciski zbieramy, jak one wyglądają. Każdy z uczestników zajęć będzie mógł taki odcisk sobie wykonać i ujawnić go proszkiem. Następnie go zabezpieczymy.

Uczniowie usłyszeli też, jakie znaczenie mają odciski palców dla policji. - Jest to dowód umożliwiający udowodnienie potencjalnemu sprawcy jego winy – tłumaczył asp. szt. Wacław Lesik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Co z tym azotem?
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Biegali na Zabobrzu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group