Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 9644
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Krokus Jazz Festiwal wystartował

Sobota, 21 października 2017, 14:21
Aktualizacja: Niedziela, 22 października 2017, 11:52
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Krokus Jazz Festiwal wystartował
Fot. Tomasz Raczyński
Prawdziwa uczta dla miłośników jazzu rozpoczęła się wczoraj (20.10) w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie wystartował XVI Krokus Jazz Festiwal. Dzisiaj (21.10) startuje także część konkursowa, czyli Powiew Młodego Jazzu.

Za nami pierwszy dzień XVI Krokus Jazz Festiwalu, którego program po raz pierwszy został wzbogacony o warsztaty jazzowe w jeleniogórskich szkołach. Spotkania w jeleniogórskich placówkach oświatowych na poziomie szkół podstawowych (SP 11, SP 10 i SP 6) prowadzone były przez Boundary Jazz Quintet w składzie: Štěpán Přibyl - trąbka, skrzydłówka, Bohdan Janeczek – saksofony, Vít Beneš – gitara, Tomáš Katschner – kontrabas oraz Maciej Cieślewicz – perkusja. Z kolei w szkołach ponadgimnazjalnych (ZSOiT oraz ZSO Nr 1) lekcji jazzu udzielali muzycy Szreniawa/Bienkiewicz Quintet.

Po serii spotkań warsztatowych z jeleniogórskimi dziećmi i młodzieżą, przyszedł czas na otwarcie festiwalu, który tradycyjnie poprzedził wernisaż wystawy w Galerii Korytarz w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Fotografie „Jazz World Photo” przygotowane zostały przez partnerów i przyjaciół z czeskiego Trutnova, a prezentację uświetniły tancerki z No Name Dance Studio, kótre brały udział we wrześniowych czesko-polskich warsztatach tanecznych w Jilemnicach.

Nieodłączną pozycją w trakcie festiwalu jest „Powiew młodego jazzu”. Jak podkreślają organizatorzy, dwudniowy konkurs, który ma na celu prezentację młodych czeskich i polskich artystów jazzowych, to istota i sedno projektu. W tym roku o laur „Złotego Krokusa” rywalizuje 16 wykonawców wyłonionych z ponad 40 zespołów. O dołączenie do grona laureatów ubiegają się dzisiaj: Anomalia, Darek Rubinowski Quintet, Łukasz Kokoszko Collective, Vibe Quartet, Amalia Obrębowska Quartet, Jan Kavka Trio, Michał Skwierczyński Quartet, Szabo/ Turcerova/Macecek Trio, a w niedzielę od godz. 12:00 w sali widowiskowej JCK zaprezentują się: Epicalyx, Monika Muc Quintet, Amane, Jazzinec Trio, Kuba Lechki Quintet, Kristina Barta Trio, Actual Tendencies oraz Michał Kaczmarczyk Trio.

Zwieńczeniem każdego dnia pełnego jazzu są koncerty gwiazd, w tym tradycyjnie zwycięzców sprzed roku. Na scenie Klubu Kwadrat pojawił się wczoraj Piotr Scholz Sextet, który triumfował w poprzedniej edycji, ale wcześniej zaprezentowało się trio Artura Dutkiewicza. W sobotę na scenie klubowej wystapi Luis Nubiola Global Friendship (godz. 22:00), a w sali widowiskowej JCK - E.J. Strickland Quintet.

Projekt „Alternatywa bez granic – warsztaty i prezentacje" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group