Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 3502
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kresowe spotkanie w rocznicę niepodległości

Poniedziałek, 12 listopada 2018, 6:35
Aktualizacja: Wtorek, 13 listopada 2018, 11:29
Autor: KED
Jelenia Góra: Kresowe spotkanie w rocznicę niepodległości
Fot. KED
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich było organizatorem imprezy, kończącej całoroczny cykl wydarzeń „Cieplice dla Niepodległej” upamiętniających 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbyła się wczoraj (11.11) w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze – Cieplicach.

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od otwarcia wystawy prac uczniów szkół z różnych miast Polski m.in. Łodzi, Wrocławia i Katowic, poświęconych 100. rocznicy obrony Lwowa. Powstały one podczas pleneru plastycznego, zorganizowanego przez Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych. Jury najwyżej oceniła prace Wiktorii Pietrzak z Łodzi. Trzecią nagrodę otrzymała Martyna Majda, zaś wyróżnienie Joanna Nowak - obie z Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych.

Gościem wernisażu był wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski, który przy okazji wręczył wiceprezesowi Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Henrykowi Mitraszewskiemu Krzyż Kresowy.

- Dziękuję i uważam, że to wyróżnienie jest też dla naszej organizacji, która cały czas pamięta o Kresach - mówił H. Mitraszewski. - Staramy się przekazywać multum informacji przede wszystkim młodzieży, bo to jest ważne. Jak powiedział grecki filozof Owidiusz: „Czas upływa a my starzejemy się z cicho płynącymi latami” - dlatego musimy zdążyć przekazać te informacje o Kresach innym.

W dalszej części wieczoru Henryk Mitraszewski wygłosił wykład o obronie Lwowa, a zwłaszcza o tzw. Orlętach Lwowskich. Na finał odbyła się biesiada, ze wspólnym śpiewaniem pieśni kresowych i legionowych.

Twoja reakcja na artykuł?

9
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
17%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group