Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6130
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Kradną zabytki

Poniedziałek, 8 stycznia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Kradną zabytki
Fot. ARCH. STRAŻY GRANICZNEJ
Obywatel Niemiec strażnicy próbował wywieźć z Polski dwie kamienne, rzeźbione płyty nagrobkowe z napisami w języku niemieckim. Podobnych zdarzeń było więcej.

Niemiec wpadł na przejściu granicznym w Jędrzychowicach. Płyty przewoził samochodem. Czujność strażników granicznych wzbudził fakt, że niedawno na jednym z cmentarzy w okolicy skradziono właśnie płyty nagrobkowe.
Przeprowadzone śledztwo potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia – jedna płyt pochodziła właśnie z tego cmentarza. W wyniku postępowania zatrzymano także Polaka, który przyznał się do jej kradzieży. Obecnie prowadzone są dalsze czynności zmierzające do ustalenia miejsca pochodzenia drugiej płyty nagrobkowej.
To nie pierwszy tego typu przypadek. W ubiegłym tygodniu pogranicznicy ze Zgorzelca znaleźli w samochodzie cztery płyty kamienne pochodzące prawdopodobnie z kradzieży. Samochodem próbował je przewieźć inny obywatel Niemiec. Obecnie prowadzone są czynności zmierzające do ustalenie miejsca pochodzenia płyt.
Z kolei w Jędrzychowicach zatrzymano mężczyznę, który chciał przewieźć na Zachód zabytkowe meble, warte 17 tys. euro. Nie posiadał on dokumentów wymaganych ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, które zezwoliłyby na przekroczenie granicy.
Z informacji przekazanych przez zatrzymanego wynika, że przedmioty te pochodzą prawdopodobnie z 1820 roku. Są to szafy, komody, krzesła, bufet, kufer oraz bieliźniarka. Wszystkie przedmioty zabezpieczono w Placówce SG w Zgorzelcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group