Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Władysława
Czytających: 30966
Zalogowanych: 74
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: KPN świętuje 60–lecie

Piątek, 18 stycznia 2019, 9:06
Aktualizacja: Niedziela, 20 stycznia 2019, 11:32
Autor: WAC
Region: KPN świętuje 60–lecie
Fot. KPN
Uroczystym posiedzeniem Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego, które odbyło się w Szklarskiej Porębie, rozpoczęły się obchody 60 – lecia powstania Karkonoskiego Parku Narodowego.

Według zapowiedzi dyrektora KPN Andrzeja Raja, imprezy jubileuszowe będą się odbywać przez cały bieżący rok. Planowane są między innymi: spotkania z mieszkańcami, konferencje naukowe, okolicznościowe wydawnictwa.

W 2019 roku planowane jest m.in. wydanie  książki "101 cudów Karkonoszy", autorstwa Piotra Migonia, książki "60 postaci na 60-lecie KPN" Leszka Kosiorowskiego, oraz poprawionego II wydania książki "Przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego", będzie film Marka Martini "60 lat KPN".   

Przyroda w Karkonoszach była chroniona już przed II wojną światową. W 1910 roku powstało stanowisko komisarza ochrony przyrody, a w roku 1927 powołano straż górską. W 1933 roku utworzono w nich pierwsze rezerwaty przyrody, obejmujące kotły polodowcowe i wiele pomników przyrody, głównie skałek.

Karkonoski Park Narodowy powołano do życia 16 stycznia 1959 roku. Obecnie jego powierzchnia wynosi 59,51 km. kw. W 1963 roku po czeskiej stronie utworzono Krkonošský Národní Park (KRNAP). W 1992 roku oba parki stał się częścią przygranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše (MAB) o powierzchni ponad 60 tysięcy hektarów.

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jaki sposób robienia zakupów preferujesz?

Oddanych
głosów
511
W Internecie
26%
Stacjonarnie w sklepie
66%
Oglądam/przymierzam w sklepie, a kupuję w Internecie
8%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Spacer czy bieganie dla 40+ i 50+? Co lepsze dla zdrowia i kondycji?
Rozmowy Jelonki
Po co właściwie zmieniamy czas? Lepszy zimowy czy letni?
 
112
Potrącenie na pasach
 
Aktualności
Harcerstwo bez telefonów. „Pokazujemy dzieciom, że prawdziwe życie jest poza ekranem”
 
Aktualności
Nowe posterunki Policji w Janowicach Wielkich i Podgórzynie już otwarte dla mieszkańców
 
112
Chciał wysadzić ludzi w powietrze!
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group