Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 7331
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: KPN liderem Polskiej Ekologii 2009

Piątek, 13 listopada 2009, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
REGION: KPN liderem Polskiej Ekologii 2009
Fot. Ania
W ramach XII edycji Konkursu Ministra Środowiska Karkonoski Park Narodowy został uhonorowany statuetką „Lidera Polskiej Ekologii 2009”, którą dyrektor Andrzej Raj w odebrał Warszawie.

– Zostaliśmy wyróżnieni tytułem „Lidera Polskiej Ekologii” w kategorii przedsiębiorstwo przyrodnicze za prowadzone od kilkunastu lat programu: „Kompleksowa Ochrona Ekosystemów w Karkonoskim Parku Narodowym” – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

– W projekcie chcieliśmy podkreślić wszystko, co zostało zrealizowane w ciągu ostatnich kilku lat w zakresie ochrony ekosystemów, a szczególnie ochrony różnorodności biologicznej w Karkonoszach na tle tego, co się stało w latach 70. i 80. minionego wieku: klęski ekologicznej i zamierania drzewostanów oraz ustępowania szeregu gatunków roślin i zwierząt z terenu KPN w wyniku synergicznego oddziaływania wielu czynników na ekosystemy przyrodnicze Karkonoszy – dodaje dyrektor Raj.

Na realizację projektu złożyło się szereg różnych działań, w tym m.in. w latach 1998 – 2008 w ramach działań ochronnych przebudowano drzewostany, dzięki czemu udział buka w składzie gatunkowym zwiększył do 45 procent a jodły pospolitej o 5 procent.

Utworzono trzy archiwa genetyczne w celu zachowania całości zasobów genowych jodły pospolitej z Karkonoszy. Zabezpieczono pulę genetyczną w hodowlach ex situ gatunków ginących. Zabezpieczono i wyremontowano szlaki, a także zminimalizowano negatywny wpływ ruchu turystycznego na środowisko przyrodnicze, który to ruch w Karkonoszach przybiera liczbę około dwa mln turystów w ciągu roku.

Efekty wszystkich prowadzonych działań w ramach tego projektu znalazły uznanie rady programowej konkursu, która oceniała nas w kilku etapach: merytorycznych oraz oceny w terenie.
– Ta nagroda jest prestiżowym wyróżnieniem, ponieważ nagradzane są tylko najlepsze przedsięwzięcia w skali kraju – podkreśla Andrzej Raj. Dla nas jest to uznanie tego co robimy od wielu lat i potwierdzeniem tego, że nasz kierunek, który obraliśmy kilkanaście lat temu był słuszny, co sami widzimy w odniesieniu do lasów i środowiska przyrodniczego w Karkonoszach, które z roku na rok są w coraz lepszym stanie.

Karkonoski Park Narodowy jako jeden z kilkunastu został uhonorowany spośród około stu zgłoszonych projektów. W latach 1996-2008 do konkursu zgłoszono natomiast prawie 1300 przedsięwzięć, których realizatorami są przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, gminy oraz związki gmin we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami, a także społecznościami lokalnymi.

Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: przedsiębiorstwo, wyrób, jednostka samorządu terytorialnego oraz stowarzyszenia i fundacje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
519
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group