Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4667
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KPN liderem Polskiej Ekologii 2009

Wiadomości: REGION
Piątek, 13 listopada 2009, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
Fot. Ania
W ramach XII edycji Konkursu Ministra Środowiska Karkonoski Park Narodowy został uhonorowany statuetką „Lidera Polskiej Ekologii 2009”, którą dyrektor Andrzej Raj w odebrał Warszawie.

– Zostaliśmy wyróżnieni tytułem „Lidera Polskiej Ekologii” w kategorii przedsiębiorstwo przyrodnicze za prowadzone od kilkunastu lat programu: „Kompleksowa Ochrona Ekosystemów w Karkonoskim Parku Narodowym” – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

– W projekcie chcieliśmy podkreślić wszystko, co zostało zrealizowane w ciągu ostatnich kilku lat w zakresie ochrony ekosystemów, a szczególnie ochrony różnorodności biologicznej w Karkonoszach na tle tego, co się stało w latach 70. i 80. minionego wieku: klęski ekologicznej i zamierania drzewostanów oraz ustępowania szeregu gatunków roślin i zwierząt z terenu KPN w wyniku synergicznego oddziaływania wielu czynników na ekosystemy przyrodnicze Karkonoszy – dodaje dyrektor Raj.

Na realizację projektu złożyło się szereg różnych działań, w tym m.in. w latach 1998 – 2008 w ramach działań ochronnych przebudowano drzewostany, dzięki czemu udział buka w składzie gatunkowym zwiększył do 45 procent a jodły pospolitej o 5 procent.

Utworzono trzy archiwa genetyczne w celu zachowania całości zasobów genowych jodły pospolitej z Karkonoszy. Zabezpieczono pulę genetyczną w hodowlach ex situ gatunków ginących. Zabezpieczono i wyremontowano szlaki, a także zminimalizowano negatywny wpływ ruchu turystycznego na środowisko przyrodnicze, który to ruch w Karkonoszach przybiera liczbę około dwa mln turystów w ciągu roku.

Efekty wszystkich prowadzonych działań w ramach tego projektu znalazły uznanie rady programowej konkursu, która oceniała nas w kilku etapach: merytorycznych oraz oceny w terenie.
– Ta nagroda jest prestiżowym wyróżnieniem, ponieważ nagradzane są tylko najlepsze przedsięwzięcia w skali kraju – podkreśla Andrzej Raj. Dla nas jest to uznanie tego co robimy od wielu lat i potwierdzeniem tego, że nasz kierunek, który obraliśmy kilkanaście lat temu był słuszny, co sami widzimy w odniesieniu do lasów i środowiska przyrodniczego w Karkonoszach, które z roku na rok są w coraz lepszym stanie.

Karkonoski Park Narodowy jako jeden z kilkunastu został uhonorowany spośród około stu zgłoszonych projektów. W latach 1996-2008 do konkursu zgłoszono natomiast prawie 1300 przedsięwzięć, których realizatorami są przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, gminy oraz związki gmin we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami, a także społecznościami lokalnymi.

Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: przedsiębiorstwo, wyrób, jednostka samorządu terytorialnego oraz stowarzyszenia i fundacje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~PM 13-11-2009 9:21
Gratuluję KPN-owi. Napewno rywalizowaliście z LBG Kostrzyca w Miłkowie, które w latach poprzednich taką nagrodę otrzymali. Wam się to należało.
~turysta 13-11-2009 12:41
Przyłaczam się z gratulacjami! te zniszczone szlaki turystyczne, nie remontowane od niemca, wydaptane obok nich kilkumetrowej szerokości ścieżki przez las i subalpejskie hale, chwasty wokol schronisk, zniszcozne drogi lesne najlepiej swiadcza o waszym "ekologicznym" gospodarowaniu. Ciekawe czy jest jakiś konkurs oceniający współpracę z mieszkańcami - tam pewnie byście nie startowali, bo zajęlibyście ostatnie miejsce.
~narciarz 13-11-2009 12:56
Ja z kolei chciałbym podziękować KNPowi za torpedowanie każdej próby rozbudowy infrastruktury narciarskiej, dzięki czemu ludzie jeżdżą do Czech i nabijają kabzę Pepikom, a u nas syf, kiła i mogiła.
~SYNEKURKA 13-11-2009 14:02
panie narciarz - KPN to kilka tysięcy ha - a infrastukturę narciarską można wybudować w innych miejscach - Czarna Góra jest przykładem - świat narciarski to nie tylko KPN - ten trzeba chronić chronić chronić - a syndrom Babińca Pan zna ??? tam nic się nie dzieje a może >>>
~farma69 13-11-2009 14:04
dziękujemy Panie dyrektorze - tak trzymać !!!!!!
~narciarz 2 13-11-2009 16:23
pani lub panie Synekurka to że KPN ma kilka tys. hektarów to chyba jego atut i jest w nim miejsce na poprowadzenie pasa stoku narciarskiego o szerokości 20m.Nikt nie będzie jeżdził 100km dalej na czarną góre żeby pojeżdzić na nartach ,bo dyrekcji parku sie tak podoba.Popatrzcie na Czechów. Oni mają większość wyciągów w KPN i ich przyroda wcale nie wygląda gorzej od naszej. Budują nowy wyciąg na przełęczy okraj ,zrobią go w jeden rok! a u nas 20 lat sie walczy z KPN żeby wymienić wyciąg na kopę albo w szklarskiej .To smiech na sali i kompletne zaślepienie władz KPN w temacie przyrody. Czesi umieją sie zorganizować żeby wszyscy byli zadowolenie KPN i narciarze a u nas najważneijsze sa ptaszki ,motyle i roślinki ,które spokojnie znajdą sobie inne bezpieczne miejsca bytowania. Jezdże do CZech latem i zimą i widze ,że nic złego sie tam nie dzieje z powodu udostępnienia terenu parku dla turystów i narciarzy. Żeby jeszce władze KPN chciały dbać o park tak jak sie tym chwalą to by było dobrze. popieram słowa "turysty" jest tak jak on pisze. Pozdrawiam dyrekcję i i Synekurka trzymajcie tak dalej to region Nasz będzie niedługo za Rumunią i Bangladeszem!!!!!!!!!!!
~ 13-11-2009 20:01
DOLNOŚLĄZAK. Szanowny Panie Dyrektorze. Karkonoski Park Narodowy może istnieć dzięki temu, że jego otulina będzie chroniona. Część tej otuliny to Rudawy Janowickie oraz Góry Izerskie. Po zainstalowaniu specjalnych filtrów w Elektrowni Turów zmniejszyła się emisja niszczących pyłów i gazów. Dzięki temu stała się możliwa odbudowa drzewostanu w KPN. Martwi, że w Rudawskim Parku Krajobrazowym reaktywowano wydobycie skalenia. Ja wiem,że RPK to nie Pana działka. Ale to co dzieje się w otulinie KPN nie powinno być Panu obojętne. Nawet wtedy jeżeli niszczenie przyrody i krajobrazu nazwane zostanie przez pańskiego szefa /Ministra Ochrony Środowiska/, "tworzeniem warunków dla zrównoważonego rozwoju". Jeżeli zamierza Pan w przyszłości organizować narady, posiedzenia, konferencje nt. ochrony przyrody proponuję Panu "Pałac Dębowy"w Karpnikach. Doskonałe reprezentacyjne miejsce. Materiał poglądowy w zasięgu ręki.Wyciągi narciarskie w Karkonoszach to "pikuś" nikomu nie zaszkodzą. Kopalnia "Pol-Skal" w Rudawskim Parku Krajobrazowym to ekologiczny hit, godny zainteresowania. Przy okazji cieplutkie pozdrowienia dla Wójta "aby do emerytury" Gminy Mysłakowice.
stylcken 13-11-2009 20:11
Ekologia najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz konsekwencjach wynikających dla istnienia biosfery i CZŁOWIEKA CZŁOWIEKA ( Masz racje narciarz !!!) KPN nie widzi człowieka w tym systemie a to niestety nie ekologia a sozologia .
~wrocławski student 13-11-2009 22:14
jazda rowerem do 1200 m a jak jest wyścig na Śnieżkę to nagle można - ot rekreacja dla turystów...zmechanizowanych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group