Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7299
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Koszmar młodzieży

Czwartek, 13 kwietnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Koszmar młodzieży
Fot. Archiwum
Nastolatkowie powinni wykorzystać świąteczną przerwę w nauce, aby nadrobić senne zaległości. Z doniesień naukowców wynika, że młodzi ludzie śpią zdecydowanie za krótko, co – paradoksalnie – może spowodować bezsenność.

O tych rewelacjach poinformowało „Metro”. Zdaniem lekarzy ludzie w wieku od 12 do 19 lat powinni spać średnio około 9 godzin na dobę. Tymczasem wielu z nich nie spełnia tej normy.

– Wśród moich pacjentów są gimnazjaliści, którzy cierpią na zaburzenia snu – powiedział nam Zbigniew Kwaterko, lekarz medycyny. Powód? Za dużo stresu i nauki w szkole, ale nie tylko.

Wśród młodych ludzi zaczyna obowiązywać moda na nocny styl życia. Niektórzy uczniowie gimnazjów lub liceów są częstymi bywalcami pubów i dyskotek, zwłaszcza w weekendy. Spędzają tam czas nawet do godziny drugiej, trzeciej nad ranem.
Inni, bardziej ambitni, nocne godziny spędzają na nauce. – Nie wyrobiłbym się z materiałem do szkoły, gdybym nie uczył się nocami – przyznaje Bartek, trzecioklasista z jednego z jeleniogórskich liceów.

Do tego młodzi coraz częściej sięgają po używki: te mniej groźne, na przykład kawę, oraz bardziej niebezpieczne – alkohol i papierosy. – Pierwszą filiżankę kawy wypiłem dopiero na studiach, a teraz sięgają po nią nawet pierwszoklasiści z gimnazjów! – mówi dr Kwaterko. Nie wspomina o tytoniu lub piwie.
Do bezsenności wśród młodzieży przyczynia się także długie siedzenie przed komputerem w nocy oraz oglądanie telewizji do późna.

Młody organizm do pełnej regeneracji potrzebuje więcej snu. Bez tego pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją, a nawet objawy depresyjne – przestrzega „Metro”.
Z danych wynika, że ponad jedna trzecia nastoletnich Polaków przesypia sześć lub mniej godzin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
767
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group