Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8429
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Kosmiczny dzień i noc

Sobota, 22 maja 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: Karolina
REGION: Kosmiczny dzień i noc
Fot. Organizatorzy
Dzisiaj od godz. 13.00 na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba rozpocznie się, organizowany po raz pierwszy, Astronomiczny Dzień. Imprezę zaplanowano w dwóch miejscach jednocześnie. Po stronie czeskiej w osadzie Jizerka, w schronisku Skórna, a po polskiej – w Stacji Turystycznej „Orle”. Największa atrakcja: obserwacja nieba przez teleskop. Wstęp – bezpłatny.

Organizatorami są Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, we współpracy z firmą Sundisk oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy ze Stacją Turystyczną „Orle”. Impreza skierowana jest zarówno do miłośników nocnego nieba, jak i do rodziców z dziećmi. Po stronie czeskiej Astronomiczny Dzień wystartuje o 13.00, natomiast w Polsce godzinę później. Po południu odbędzie się szereg wykładów, poświęconych m.in. największej gwieździe, czyli Słońcu oraz piaskom na Marsie. Autorami prelekcji będą naukowcy z obu instytutów.

W osadzie Jizerka wykłady i wszelkie dyskusje zostaną poprowadzone w języku czeskim, i adekwatnie w ST „Orle” po polsku. Następnie, około godz. 20.00 wszyscy uczestnicy wyruszą na wspólny spacer w okolice schroniska Sklárna. Właśnie tam odbędą się teleskopowe obserwacje nieba, połączone z gawędą o przyrodzie Gór Izerskich. Będzie to niepowtarzalna okazja do obserwacji ciał w Układzie Słonecznym (Księżyca, Wenus, Marsa i Saturna) oraz obiektów dalekiego kosmosu, czyli mgławic, galaktyk i gromad gwiazd. Organizatorzy uprzedzają, że obserwacje nieba będą możliwe tylko przy dobrej, bezchmurnej pogodzie.

W przypadku złej pogody, w Orlu zostanie pokazany film dokumentalny, oczywiście o tematyce astronomicznej pt. „W niebo wpatrzeni”. Projekcja rozpocznie się o 20.00 i potrwa 60 minut. Jeżeli spacer odbędzie się, powrót do ST „Orle” zaplanowano na godz. 24.00. Oba schroniska są od siebie oddalone o 3 km. Osobom, które nie będą nocowały po imprezie w Orlu, organizatorzy zapewniają transport do Jakuszyc. Należy pamiętać, że na terenie obu osad obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów. Do schroniska Sklárna (700 m od parkingu) prowadzi szlak turystyczny. Do ST „Orle”, które znajduje się 4 km od Jakuszyc również można dojść na piechotę albo dojechać rowerem.

Izerski Park Ciemnego Nieba powstał 4 listopada 2009 r. Wyprzedzając o kilkanaście dni Szkotów i Węgrów, stał się pierwszym tego typu parkiem w Europie. Po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich obejmuje powierzchnię prawie 75 km. – Podobnie jak inne parki ciemnego nieba na świecie, IPCN jest miejscem, które przybliża nam problem zanieczyszczenia światłem i daje możliwość obserwowania nocnego nieba pełnego gwiazd – opowiada jeden z pomysłodawców tego przedsięwzięcia. W ST „Orle” organizowano już kilkukrotnie Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne, a później spotkania młodzieży szkolnej z astronomią. Dzisiejsza impreza pojawia się w Izerach po raz pierwszy, ale organizatorzy szczerze wierzą, że nie ostatni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group