Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6713
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Kopertowy” kłopot na parkingach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 3 lipca 2011, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: RED
Ponad sto miejsc na parkingach ulicznych w mieście oznaczonych jest kopertą i znakiem „dla niepełnosprawnych”. Zdaniem zainteresowanych z tych miejsc korzystają nie tylko osoby mające problem z poruszaniem się.

Zdarza się, że takich miejsc brakuje, gdy w określone obszary miasta dojedzie kilka aut, kierowanych przez osoby mające formalne uprawnienia do parkowania na kopertach tym bardziej, że czasami właśnie na miejscach zarezerwowanych parkują kierowcy nie mając ku temu uprawnień.

– Niepełnosprawny kierowca, zajmujący miejsce „zwyczajne” musi się liczyć z koniecznością wniesienia opłaty, bo ona jest przypisana do miejsca – usłyszeliśmy wyjaśnienie prawne. – Nie jest żadnym argumentem, że miejsce na kopercie jest zajęte, nawet jeśli zajmuje je ktoś bez uprawnień.

Inna sprawa, że z obserwacji przez parkingowych ruchu na miejscach oznaczonych kopertą wynika kilka refleksji, m.in. i taka, że wedle intencji ustawodawcy koperty miały przede wszystkim służyć niepełnosprawnym z dysfunkcją kończyn dolnych, a są wykorzystywane głównie przez ludzi, którzy nie mają takich kłopotów, choć posiadają dokumenty świadczące o niepełnosprawności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~zbycho 3-07-2011 8:19
znalezli sobie temat zastepczy
~ 3-07-2011 8:39
"Wedle intencji ustawodawcy koperty miały przede wszystkim służyć niepełnosprawnym z dysfunkcją kończyn dolnych, a są wykorzystywane głównie przez ludzi, którzy nie mają takich kłopotów choć posiadają dokumenty świadczące o niepełnosprawności." - Bardzo ważne zdanie z artykułu. Jeśli "niepełnosprawny" posiada samochód, to stać go na normalny parking. Jeśli nie, niech jeździ wózkiem inwalidzkim, wtedy nie będzie potrzebował parkingu. Dlaczego te koperty nie mają być płatne? Chyba chodzi o to, aby było gdzie zaparkować, aby było bliżej, ale dlaczego BEZPŁATNIE? Czy to nie nadmierne wykorzystywanie uprzywilejowania?
~socjalista 3-07-2011 8:45
Po pierwsze NIE temat zast,epczy!Jest to poważna sprawa ,Z KOPERT powinni korzystać inwalidzi /lekarz ,zakupy/ a nie ich rodziny,Ciekawi mnie ile jest wydanych lewych zezwoleń.Pod ALDIKIEM zawsze stoi dżip eleganckiej pani i ipana.
~sqandal 3-07-2011 9:09
e tam w tym kraju nikt nikomu nie dogodzi zawsze będzie jakieś < ale >
~sqandal 3-07-2011 9:17
e tam w tym kraju nikt nikomu nie dogodzi zawsze będzie jakieś < ale >
~Laki 3-07-2011 9:19
Dokonać przeglądu uprawnień na podstawie orzeczenia ZUS Swiadczącym o dysfunkcji kończyn dolnych inaczej będzie bałagan w dalszym ciągu. Znam osobiście osoby które regularnie jeżdzą koło ratusza aby zaparkować na kopercie bo z tamtąd są blisko sklepy. A o dysfunkcji kończyn nie mają nic wspólnego. Co to za miasto które nie potrafi poradzić sobie z przekrętami, panie prezydencie co pan na to? był bałagan i będzie bałagan.
~dupatam 3-07-2011 9:39
RED znów jakieś omamy ma. Dokumenty uprawniające do kopert dostają (z założenia) TYLKO ci co mają dysfunkcję kończyn dolnych. Nikt inny legalnie tego nie dostanie. Tak więc zamiast utyskiwać nad zachowaniami posiadaczy niebieskich kart i dzielenia ich na tych uprawnionych do kopert i tych nie uprawnionych, należy się popytać w określonym urzędzie, dlaczego dano taki papier komuś bez powodu. I to komuś konkretnemu, a nie wydumanej grupie ludzi, którzy O DZIWO CHODZĄ o własnych siłach.
~momento 3-07-2011 9:44
Po pierwsze w Jeleniej osób niepełnosprawnych z kartami do parkowania jest około 3 500 !!!!! A samych miejsc w strefie parkowania niecałe 700 jakby wszyscy mogli wszędzie parkować to by nie było żadnego miejsca wolnego PO DRUGIE WAŻNE karte do parkowania dostaje osoba o oreczonej niepełnosprawności BEZ WZGLĘDU NA JEJ RODZAJ !! nie ma takich przepisów które by mówiły że tylko osoby z dysfunkcją ruchowa moga miec te karty KAZDY NIEPEŁNOSPRAWNY może i dużo osób o nie występuje
~krzyrzak 3-07-2011 9:45
A ja robię tak: Staję sobie obok bezprawnie zajętej koperty i robię zdjęcia. Temu bezprawnemu, mojemu autu, ot tak, ku chwale. Potem kiedy wracam a ktoś się domaga opłaty, nagrywam całą sytuację kamerą. Oficjalnie, bez tajności. NIE MA PARKINGOWEGO, KTÓRY WIEDZĄC ŻE JEST NAGRYWANY próbuje wymusić cokolwiek. A dla innych celów nagrania są jak znalazł. Wiadomo kto zajął miejsce bezprawnie, potem tylko przychodzi papierek określonej treści z WRD KMP. I kieszonkowe dla dzieci na dwa miesiące diabli biorą.
~cd,,,, 3-07-2011 9:50
Uprawnieni do posiadania karty parkingowej Uprawionymi do posiadania karty parkingowej są osoby z orzeczonym: • stopniem niepełnosprawności (w orzeczeniu konieczne wskazanie do wydania karty), • całkowitą niezdolnością do pracy i niezdolnością do samodzielnej egzystencji (dawniej I gr. inwalidzka), • całkowitą niezdolnością do pracy (dawniej II gr. inwalidzka), • częściową niezdolnością do pracy (dawniej III gr. inwalidzka) przyznaną ze względu na schorzenia związane z narządem ruchu.
___x 3-07-2011 10:21
a gdy cały parking jest zawalony a koperty wolne to jest dopiero marnotrawstwo, po za tym niby z jakiej racji niepełnosprawni mieliby nie płacić za parking , rozumiem że trzeba im pomagać ale czasami inni zbyt wiele na tym cierpią tak samo denerwujące jest to że niektóre lekkie prace są zarezerwowane tylko dla inwalidów - bo jak człowiek jest zdrowy to ma się zatyrać na śmierć?
~harry 3-07-2011 11:24
Orzeczony stopień całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji nie wyklucza posiadania zdolności do prowadzenia pojazdu mechanicznego? Łyżki zupy samodzielnie do ust podnieść nie może, ale SUV-em może popylać i parkować na kopercie? No, to są naprawdę jaja. Znam kilku pracowników ochrony pilnujących sporych obiektów, która to praca wymaga mobilności i cogodzinnych obchodów przez 12godz. Do pracy przyjeżdżają samochodami z niebieskim znaczkiem.
~ 3-07-2011 11:27
sruttu tutu gacie z drutu, gro lekarzy sprawnych umyslowo i fizycznie maja takie legitymacje zeby stawac na kopertach i co kolesiostwo
~muzi 3-07-2011 11:48
na Okrzei,piątek ok 18,luksusowy mercedes na kopercie, hm osoby niepełnosprawnej?
~ 3-07-2011 12:03
uważacie że osoba niepełnosprawna nie może jeździć luksusowym Mercedesem?.....
~hhhhhh 3-07-2011 12:52
Pod ZUSem są 3 koperty. Często zdarza się że "niepełnosprawni umysłowo kierowcy"zajmują jednym samochodem dwa a nawet 3 miejsca stając ukosem. Ochrona ZUSu nie reaguje, Straż Miejska nawet tam nie zagląda a niepełnosprawni muszą parkować po drugiej strony ulicy lub pod pocztą bo większość miejsc parkingowych zajęta jest przez pracowników.
~ 3-07-2011 13:17
do 03-07-2011 12:03 | ~ może, ale z jakiej racji ma mieć prawo do darmowego parkowania?
~ 3-07-2011 15:28
to miej pretensje do ustawodawcy a nie do niepełnosprawnych że jeżdżą Mercedesem, chodzi o to żeby było gdzie zaparkować anie o parę złotych za parking
~ala 3-07-2011 15:31
po co tyle miejsc dla niepelnosprawnych? Przyeciez wszyscy niepelnosprawni nie wyjada w jednym momencie na zakupy ! To samo tyczy sie marketow np w castoramie zawsze sa wolne miejsca dla niepelnosprawnych a my musimy sie cisnac pomiedzy auta !!!
~re 3-07-2011 16:53
ja bym wolała mieć zdrowie niż korzystać z przywilejów.Ci co są zdrowi nie zrozumieją chorych.Dlatego niebijcie piany.Zdrowemu nikt niedogodzi.Trochę radości i zadowolenia dla malkomentów.
ebee 3-07-2011 18:45
Do muzzi. A czy osoba niepełnosprawna nie może jeździć Mercedesem ? Coś nie tak z twoim myśleniem. Życie pozazuje, że niejedna osoba niepełnosprawna fizycznie, intelektualnie przerasta niejednego zdrowego ? Pozdrawiam, EBEE
~..-.. 3-07-2011 19:23
...ah Wy prózne leniwe zawistne polaczki...nawet niepełnosprawnym nie przepuscicie...skąd u Was tyle zawisci?...niebywały naród
~Jelinka 3-07-2011 19:33
Jest mi bardzo przykro czytać te wypowiedzi. Od razu widać, że osoby te nie wiedzą, co to niepełnosprawność. Nikt za darmo nie dostał orzeczenia o niepełnosprawności. nikt bez uprawnień nie otrzymał niebieskiej karty. Mam nadzieję, że te wrogie niepełnosprawnym osoby nigdy niepełnosprawnymi nie będą. Nie życzę im tego. Ja jestem sprawna, ale mój mąż nie, choć, gdy ktoś na niego patrzy, to się nie domyśli, że ma do czynienia z osobą niepełnosprawną. Tymczasem w ogóle nie może sam się poruszać - bez opiekuna. Na pewno, gdyby upadł na ulicy, osoby piszące powyższe bzdury nawet nie podeszłyby, by pomóc. Uznałyby, że przewrócił się, to znaczy pijany... Obyście nigdy nie potzrebowali pomocy. Bądźcie zdrowi. Chyba,że życie szybciej was doświadczy...
~maczek 3-07-2011 21:15
u nas w Polsce buraki to buraki koperta a co tam kto to sprawdzi zakaz wyjazdu pod biedronką w Sobieszowie co tam nikt nie wystawi mandatu prawdziwych kierowców jest może 30 proc.reszta to wsioki z uprawnieniami do kierowania
~ 3-07-2011 21:38
jestem za werifikacją kart parkingowych a efekty byłyby napewno zaskakujące naprzyklad że wiele osób na które były wystawione karty już zaparkowały na stałe na cmentarzu a ich karty dalej są w obrocie nikt tego nie weryfikuje sam często widzę jak te karty są nadużywane przez tak zwanych cwaniaków policja czy straż miejska nawet nie sprawdza przy kontroli czy osoba widniejąca na karcie jest w aucie ale jaki to sens skoro zawsze można powiedziec ze własnie jadę odebrac tą osobę z karty a powinno być tak że jak nie ma włascicela karty w aucie który jest w ruchu a ktoś inny się nią posługuje karta powinna byc zabierana do momentu gdy własciciel sie po nią nie zgłosi a na kierowce powinienBYCnakladany mandat widzę często kto korzysta z kopert i duza liczba osób daleka jest od niepełnosprawności
~"Z" 3-07-2011 22:46
Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla niepełnosprawnych. Zgodnie z ustawą Prawo o ruch drogowym kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności wydawanych przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Kartę parkingową wydaje osobie niepełnosprawnej starosta lub prezydent. Za wydanie karty parkingowej pobiera się opłatę w wysokości (25zł) ustalonej przez ministra właściwego do spraw transportu. A więc narzekacze do dzieła! Załatwiać własną kopertę!
~"Z" 3-07-2011 23:02
Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla niepełnosprawnych. Zgodnie z ustawą Prawo o ruch drogowym kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności wydawanych przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Kartę parkingową wydaje osobie niepełnosprawnej starosta lub prezydent. Za wydanie karty parkingowej pobiera się opłatę w wysokości (25zł) ustalonej przez ministra właściwego do spraw transportu. A więc narzekacze do dzieła! Załatwiać własną kopertę!
~..... 4-07-2011 13:47
niepełnosprawności są różne nie tylko kończyn,jak ktoś nie ma pojecia o niepelnosprawności to niech się nie wypowiada.
~michal 4-07-2011 16:04
na kopercie przy ul, Kiepury 77 stoi czerwony ford mondeo ,jak zauważyłem korzysta z koperty zdrowy człowiek .wraz nim żona ,policja powinna przypilnować i ukarać ,powołuje się na starszą kobietę ale starsza pani rzadko korzysta z samochodu ,jednym słowem darmowy parking i blokuje non-stop kopertę
~ 5-07-2011 12:19
Powiem tak: też mam uprawnienia do korzystania z kopert ale robię to w ostateczności.wiem,że może zawsze znaleźć się ktoś,kto potrzebuje bardziej,ale jak widzę jak ludzie bezczelnie wykorzystują te miejsca to szlag mnie trafia.I to ludzie,którzy te kartki mają na kogoś nie na siebie! Albo k...ni bez uprawnień jak ten: http://pokazywarka.pl/alrqj7/ . Żałuję,że nie miałam czasu czekać aż właściciel się zjawi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group