Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3198
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kontrowersje wokół przetargu

Czwartek, 27 lutego 2020, 9:14
Aktualizacja: Piątek, 28 lutego 2020, 23:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kontrowersje wokół przetargu
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (26.02) radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry przystali na propozycję prezydenta, który aby rozstrzygnąć przetarg na remont alei Wojska Polskiego, wniósł projekt zmian w budżecie miasta na 2020 rok zakładający zwiększenie środków na to zadanie o 4,5 mln zł (w sumie ponad 7 mln zł więcej, niż zakładano). Jak się dowiedzieliśmy, nie brakuje kontrowersji wokół tej sprawy.

Przetarg na remont alei Wojska Polskiego odbywa się po raz czwarty. Tym razem oferty złożyły dwa konsorcja: Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Kółkiem Rolniczym Siedlęcin (cena 13 376 648,52 zł) oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Kama" Ryszarda Rzońcy z Karkonoskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych (cena 12 335 406,00 zł). Pierwotnie Miasto Jelenia Góra zaplanowało na ten cel 4,9 mln zł, ale już raz radni zwiększyli środki na ten cel o 3,1 mln zł (co w sumie dało 8 mln zł.), jednak ciągle nie była to kwota odpowiadająca oczekiwaniom wykonawców.

Podczas środowej sesji radni zdecydowali się kolejny raz zwiększyć środki na remont Alei Wojska Polskiego, więc jest możliwe wyłonienie wykonawcy, który zaoferował najniższą cenę (12,3 mln zł). Jak się dowiedzieliśmy, żona jednego z potencjalnych wykonawców od niedawna pracuje w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Należy pytać dyrektora MZDiM czy ma jakieś wątpliwości... Jeżeli będą, to będę prosił dyrektora, aby się rozstał z tą osobą - skomentował krótko Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Została zatrudniona osoba, która wygrała nabór. Osoba, która jest spokrewniona z jednym z wykonawców nie będzie nadzorowała tego typu robót, nie będzie uczestniczyła w postępowaniach, aby zapewnić bezstronność - zapewnia Piotr Cichowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

O transparentność w tym zakresie apeluje szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Byliśmy przekonywani na poprzednich sesjach, że kwota 8 milinów złotych będzie wystarczająca. To jest aleja, którą należy się chwalić, w którą należy inwestować, ale pytanie czy nie działamy pod presją czasu, a oferenci to wykorzystują - zastanawiał się Mariusz Gierus, radny opozycji (PiS). - Mam nadzieję, że prezydent zmierzy się z kontrowersjami. Jakiś czas temu opiniowaliśmy na sesji ofertę firmy ogólnopolskiej, która oferowała monitoring, audyt dotyczący oceny możliwych konfliktów interesów. To temat, któremu warto się przyjrzeć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby bez względu na powiązania rodzinne wykonawcy składali oferty - nie ma ogólnego zakazu w tym temacie. Natomiast w takiej sytuacji władze miasta powinny przedsięwziąć szczególną uwagę w tym zakresie - aby uniknąć podejrzeń powinna być szczególna transparentność wobec mediów, mieszkańców, opozycji. Odnoszę wrażenie, że jak ktoś pyta, to powinien sam się uderzyć w piersi, że w ogóle pyta - dodał M. Gierus.

Nie brakuje opinii, że w przyszłym roku wykonawcy znacznie obniżą ceny, gdyż wyhamują inwestycje z dofinansowaniem unijnym (aktualnie jest końcówka obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i jest mnóstwo zamówień, przez co ceny znacznie wzrosły).

Ostatecznie większość radnych zdecydowała się poprzeć zmiany w budżecie miasta na 2020 rok (wstrzymali się radni PiS), zatem prezydent ma możliwość wyłonienia wykonawcy na remont alei Wojska Polskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

15
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
2
3%
Smuci
7
9%
Złości
51
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
359
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group