Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5620
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Koniec ze smrodem z oczyszczalni

Piątek, 8 lutego 2008, 7:24
Aktualizacja: 14:10
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: Koniec ze smrodem z oczyszczalni
Smród był odczuwalny nie tylko w okolicach ul.Lwóweckiej.
Fot. TEJO
Fetor z miejskiej oczyszczalni ścieków już nie będzie się unosił nad miastem. – Zlokalizowaliśmy i naprawiliśmy przyczynę powstawania nieprzyjemnego zapachu – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

- Na początku używano niewłaściwego surowca do kompostowania odpadów i w efekcie kompost był zbyt mocno nawodniony. Stąd ten smród – wyjaśnia Jerzy Łużniak.

Okazało się, że słoma, którą mieszano z odpadami, nie wchłania tyle wody ile powinna. Zastosowano więc inny surowiec: słomę rzepaczaną z domieszką ścinek papieru i trocin.
– Zastosowaliśmy też dodatkową wentylację – mówi Jerzy Łużniak. Jak podkreśla, koszt zmian był niewielki, rzędu kilku tysięcy złotych.

Jerzy Łużniak zapewnił, że nieprzyjemny zapach może wydobywać się jedynie w niewielkiej strefie obok samego zakładu. – To dlatego, że jeden ze zbiorników nie jest zadaszony – mówi. – Ale tak było w projekcie. W przyszłości pomyślimy nad budową zadaszenia.

O smrodzie z miejskiej oczyszczalni ścieków pisaliśmy pod koniec 2007 roku. Inwestycja kosztowała ok. 40 milionów złotych i – wg zapewnień władz – miało nie śmierdzieć. Tymczasem nieprzyjemny zapach wyczuwalny był nie tylko w okolicach oczyszczalni, ale i na drugim końcu miasta. Miejmy nadzieję, że nieprzyjemny zapach już nie powróci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group