Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 5395
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koniec sezonu patrolowego na stokach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: TEJO
Fot. Policja
Umundurowani narciarze pilnowali minionej zimy porządku na nartostradach w Szklarskiej Porębie, Karpaczu oraz na Łysej Górze w Dziwiszowie. Na ostatnim, sobotni patrolu policjanci szusowali w jednolitych strojach. W następnym sezonie, wzorem państw alpejskich, tak ubrani będą szusować na służbie.

Insp. Zbigniew Ciosmak, szef policji w Jeleniej Górze, powierzył patrolowanie stoków 20 policjantom o bardzo dobrych umiejętnościach jazdy na nartach. Niektórzy z nich posiadają uprawnienia instruktorskie.

Jeleniogórscy policjanci zrealizowali w mijającym sezonie narciarskim ponad 50 służb na stokach, podczas których pouczyli kilkadziesiąt osób. Pouczenia dot. m.in. obowiązku jazdy na nartach w kasku ochronnym oraz skierowane były głównie do zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy.

W Szklarskiej Porębie ze stoku narciarskiego został usunięty przez policjantów instruktor, który miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, funkcjonariusze przyczynili się do odnalezienia zagubionego sprzętu narciarskiego oraz pomogli 10-letniemu dziecku w odnalezieniu rodziców.

Patrolowane były miejsca pobliskie lokalom gastronomicznym oraz parkingi. Sezon 2009/2010 zakończył się bez poważnych wydarzeń i interwencji. Na jego zakończenie policjanci podczas weekendu świątecznego patrolowali nartostradę w Szklarskiej Porębie już w nowych, jednolitych strojach narciarskich. Stroje takie będą obowiązywały w kotlinie jeleniogórskiej w przyszłym sezonie 2010/2011.

Celem patroli górskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu (co zostało praktycznie całkowicie wyeliminowane), zapobieganie włamaniom do pojazdów (patrole w okolicach parkingów), zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy – informuje kom. Bogumił Kotowski z policji. – Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są bowiem główną przyczyną wypadków na stokach narciarskich.

Policjanci zwracali uwagę na używanie homologowanych kasków zapewniających bezpieczeństwo. Policja przypomina, że dzieci i młodzież do 15 roku życia mają obowiązek poruszania się w kaskach. – Policjanci apelowali o jazdę po wyznaczonych trasach (za niszczenie terenu leśnego poza wyznaczoną trasą można ukarać narciarza mandatem). Jak co roku policjanci apelowali o stosowanie się do zasad międzynarodowego dekalogu narciarskiego opracowanego przez Międzynarodową Federację Narciarską FIS – swoistego kodeksu drogowego na stokach narciarskich.

Od tego roku w popularnej wśród turystów polskich Republice Czeskiej, policjanci mogą ukarać mandatem karnym osoby nie stosujące się do zasad dekalogu FIS.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~wie39 5-04-2010 9:48
wszędzie milicjanci! zrobiło nam sie milicyjne państwo jak za komuny,albo jeszcze gorzej.najlepiej jeszcze w każdym domu postawcie milicjanta i niech donosi...W nosie z taka jazdą na nartach!!!
*piipi* 5-04-2010 11:20
~BRAVO ! ..dla Policji ! ..bo *dzięki tam Waszej obecnosci było mniej ..pustych puszek po piwie !
~anti-hunter 5-04-2010 11:59
przestan czlowieku-gdyby nie oni nie wiadomo czy bys do domu caly wrocil, albo czy twoj yarisik nadal by stal na parkingu. Moze niech teraz policja wezmie sie za twardzieli na quadach i crossach bo po lasach wokol jeleniej juz sie chodzic nie da- moze czas w koncu ukrócic poubieranyc w 40 kilogramowe kombinezony anorektyków-chcesz sie wyżyć zacznij biegac albo idz na Aikido
~kot 5-04-2010 12:12
biedaki nawet na wyciągi nie mają zawsze to taniej na tzw krzysia. Wstyd nawet tu są bezsilni prawnie. Pouczenie. Pouczenie...
~DO KOTA 5-04-2010 20:08
Jak podatnik bidny to i policja bidna.
~niuna 5-04-2010 23:24
Ja śmigałam cały sezon na Łysej i w Szklarskiej a tych policjantów pierwszy raz widzę- twarze jakieś obce. No ale jeżeli jest ich 20 to nie mogłam wszystkich widzieć .
~Rico 6-04-2010 0:19
A co to wszyscy szaleją znowu z tymi kaskami? Rzecznicy producentów czy co?Jakbym założył gogle to już bym nic nie widział , a co dopiero kask.W tym sezonie jak mi taki przyłożył z tyłu kaskiem między łopatki na stoku to nie wiedziałem jak się nazywam.Oj bolało chyba przez tydzień,ale przeprosił.Co innego dzieci.
~krzysio 6-04-2010 2:01
wcinali sie chamsko bez kolejki !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group