Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9033
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Koniec sezonu patrolowego na stokach

Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Koniec sezonu patrolowego na stokach
Fot. Policja
Umundurowani narciarze pilnowali minionej zimy porządku na nartostradach w Szklarskiej Porębie, Karpaczu oraz na Łysej Górze w Dziwiszowie. Na ostatnim, sobotni patrolu policjanci szusowali w jednolitych strojach. W następnym sezonie, wzorem państw alpejskich, tak ubrani będą szusować na służbie.

Insp. Zbigniew Ciosmak, szef policji w Jeleniej Górze, powierzył patrolowanie stoków 20 policjantom o bardzo dobrych umiejętnościach jazdy na nartach. Niektórzy z nich posiadają uprawnienia instruktorskie.

Jeleniogórscy policjanci zrealizowali w mijającym sezonie narciarskim ponad 50 służb na stokach, podczas których pouczyli kilkadziesiąt osób. Pouczenia dot. m.in. obowiązku jazdy na nartach w kasku ochronnym oraz skierowane były głównie do zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy.

W Szklarskiej Porębie ze stoku narciarskiego został usunięty przez policjantów instruktor, który miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, funkcjonariusze przyczynili się do odnalezienia zagubionego sprzętu narciarskiego oraz pomogli 10-letniemu dziecku w odnalezieniu rodziców.

Patrolowane były miejsca pobliskie lokalom gastronomicznym oraz parkingi. Sezon 2009/2010 zakończył się bez poważnych wydarzeń i interwencji. Na jego zakończenie policjanci podczas weekendu świątecznego patrolowali nartostradę w Szklarskiej Porębie już w nowych, jednolitych strojach narciarskich. Stroje takie będą obowiązywały w kotlinie jeleniogórskiej w przyszłym sezonie 2010/2011.

Celem patroli górskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu (co zostało praktycznie całkowicie wyeliminowane), zapobieganie włamaniom do pojazdów (patrole w okolicach parkingów), zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy – informuje kom. Bogumił Kotowski z policji. – Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są bowiem główną przyczyną wypadków na stokach narciarskich.

Policjanci zwracali uwagę na używanie homologowanych kasków zapewniających bezpieczeństwo. Policja przypomina, że dzieci i młodzież do 15 roku życia mają obowiązek poruszania się w kaskach. – Policjanci apelowali o jazdę po wyznaczonych trasach (za niszczenie terenu leśnego poza wyznaczoną trasą można ukarać narciarza mandatem). Jak co roku policjanci apelowali o stosowanie się do zasad międzynarodowego dekalogu narciarskiego opracowanego przez Międzynarodową Federację Narciarską FIS – swoistego kodeksu drogowego na stokach narciarskich.

Od tego roku w popularnej wśród turystów polskich Republice Czeskiej, policjanci mogą ukarać mandatem karnym osoby nie stosujące się do zasad dekalogu FIS.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group