Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6669
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koniec remontu tunelu

Wiadomości: Region
Czwartek, 17 września 2020, 7:03
Autor: WAC
Fot. PKP PLK
Zakończył się remont najdłuższego skalnego tunelu kolejowego w Polsce, znajdującego się na trasie Wałbrzych – Kłodzko pod górą Mały Wołowiec (720 m n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich.

Odnowiony tunel ma 1603 metrów długości. Obiekt wydrążony w skale został oddany do użytku w 1912 r. Wykonane prace pozwolą na bezpieczne przejazdy pociągów w kolejnych latach.

Obiekt ma wzmocnioną wewnętrzną obudowę. Wykonawca oczyścił jej ceglaną powierzchnię, usunął poluzowane elementy i uzupełnił spoiny. Udrożniono i oczyszczono kanały wentylacyjne. Zmienił się wygląd wjazdów do tunelu. Oczyszczone zostały ściany czołowe wraz z gzymsami. Usunięto luźne bloki, odłamki skalne i samosiejki. W najbliższym czasie skalne ściany zostaną zabezpieczone specjalnymi siatkami, a nad tunelem odtworzone rowy odwadniające. Prace te jednak nie mają wpływu na ruch pociągów i zakończą się w październiku.

Na czas najważniejszych robót, od kwietnia do końca sierpnia, na odcinku Wałbrzych Gł. – Głuszyca obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa.

Wartość tegorocznych prac przy tunelu to ok. 8 mln zł. W ubiegłym roku w obiekcie przeprowadzono prace torowe i naprawę części obudowy za 10,8 mln zł.W poprzednich latach na linii wykonano prace przy wiaduktach, mostach i w tunelu w Świerkach. Obecnie przebudowa obejmuje stację Ścinawka Średnia.

Twoja reakcja na artykuł?

69
84%
Cieszy
1
1%
Hahaha
2
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
10
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~` 17-09-2020 7:31
Jeszcze te stacje które wyglądają jak czarnobyl bis. A może coś się zmieniło na trasie kłodzko wałbrzych?
~Anna Klocławska 17-09-2020 14:43
do: ~` (7:31)
Tylko nie uruc.hamiajcie bezpośrednich pociągów z Wrocławia, bo przyjadą tamtejsze wsiury zza Buga i zas.yfią i zas.rają całe góry. Właśnie mamy taki przykład na Dolnym Śląsku. Koleje Dolnośląskie uruchomiły ostatnio program "Lato z KD", w ramach którego można pojechać za darmo autobusem nad Stawy Milickie. Efekt? Wrocławska biedota (której jak wiadomo nie stać na normalne bilety) masowo ruszyła na wakacje i co mamy? Zatrutą rzekę Barycz i katastrofę ekologiczną w całej Dolinie Baryczy w której w śmierdzącej wodzie ryby pływają do góry brzuchami: https://wroclaw.wp.pl/dolina-baryczy-zatruta-rzeka-w-smierdzacej-wodzie-ryby-plywaja-brzuchami-do-gory-6529160366299840a . Ostatnie doniesienia mówią, że przyczyną tej olbrzymiej katastrofy są bakterie kałowe.Jak widać, wsiury zza Buga do tej pory nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak toaleta i s.rają prosto do rzeki (albo myją w niej swoje brudne ty.łki). Na efekty nie trzeba było długo czekać.
~Amon 19-09-2020 8:27
do: ~Anna Klocławska (14:43)
A w Jeleniej i dawnym jeleniogorskim to sami autochtoni mieszkają :))))
~Noma 19-09-2020 13:55
do: ~Amon (8:27)
Kotlina Jeleniogórska i Karkonosze to zawsze było miejsce gdzie ściągała arystokracja, a do Wrocławia to same wieśniaki z zabużańskich wsi przyjechali. Nawet znana jest anegdota, że myli się w muszli klozetowej, bo myśleli że to umywalka. Cuchą g.ównem i sz.czochami do dzisiaj.
~Michru 17-09-2020 20:35
do: ~` (7:31)
Jeszcze nie ma tego multikontowego t u m a n a Zdzicha, który zaśmieca wszystkie portale hejtem kolei w naszym regionie i wyzwiskami ze 100 nicków? Może już trafił do p i e r d l a, jak obiecała mu redakcja portalu Inforail. Myślał chłopaczek że jest anonimowy i bezkarny, ale srogo się przeliczył.
~Michru 17-09-2020 20:36
do: ~` (7:31)
Jeszcze nie ma tego multikontowego t u m a n a Zdzicha, który zaśmieca wszystkie portale hejtem kolei w naszym regionie i wyzwiskami ze 100 nicków? Może już trafił do p i e r d l a, jak obiecała mu redakcja portalu Inforail. Myślał chłopaczek że jest anonimowy i bezkarny, ale srogo się przeliczył.
~Gość 17-09-2020 7:50
Góry Kamienne.
~rynek 17-09-2020 15:41
do: ~Gość (7:50)
Szkoda, że nawet bez remontu tunelu często jeździ na tej trasie KKZ albo pociągi tak masakrycznie opóźnione (godzinę i więcej), że trzeba być masochistą, żeby nie przesiąść się do samochodu. Kolejom Dolnośląskim pewnie ciągnący się w nieskończoność remont jest bardzo na rękę, bo można jeździć busami a winę zwalić na kogoś innego. W wakacje (gdy remontu jeszcze nie było i powinien normalnie przyjechać szynobus) jechaliśmy grupą na wypad turystyczny i oczywiście przyjechał mały bus. Spytaliśmy dlaczego to usłyszeliśmy od konduktora wyjaśnienie, że w dni powszednie jeżdżą busy, bo tak jest taniej. Normalnie ręce opadają, że wciąż w niektórych spółkach kolejowych funkcjonuje taka filozofia transportu...
~~ 17-09-2020 7:55
Ktoś będzie jezdzil tymi pociągami?
~dyliżans 17-09-2020 9:55
do: ~~ (7:55)
Tacy jak ty nigdy nie będą jeździć a najwięcej mają do napisania.
~pasażer 17-09-2020 15:42
do: ~dyliżans (9:55)
Czy komunikacja zastępcza nadal zamiast na dworzec Główny w Wałbrzychu jeździ na Miasto? Przecież to jest jakaś paranoja, ludzie dojeżdżający np. z Boguszowa do Nowej Rudy nie mają jak dojechać do pracy bo wszystkie skomunikowania są zerwane a jazda pociągiem zajmuje teraz dwa razy więcej czasu. Koleje Dolnośląskie na własne życzenie pozbywa się pasażerów.
~Sz...el 17-09-2020 9:15
Po co robić tam tunel? Nikt tam nie jeździ. Powinni budować tunele na lini generującej ruch, czyli lwóweckiej,!
~wrocławianin 17-09-2020 14:44
do: ~Sz...el (9:15)
Tak, masz rację. Niestety linia do Lwówka jest bardzo niewygodna dla Kolei Dolnośląskich i władz Dolnego Śląska, bo: 1. Obnaża brak zainteresowania u władz województwa lokalnymi liniami kolejowymi (wbrew propagandzie, jaką głoszą, że chciałyby już-teraz wyremontować wszystkie linie kolejowe w województwie, podczas gdy faktycznie obecna ekipa nie reaktywowała ANI JEDNEJ linii kolejowej na Dolnym Śląsku), 2. Nieudolność w dbaniu o lokalną infrastrukturę i transport publiczny (w tym brak umiejętności w zdobyciu funduszy unijnych, które właśnie służą takim celom), 3. Arogancję Kolei Dolnośląskich wobec mieszkańców dalszych części Dolnego Śląska, których zwyczajnie mają gdzieś rozsiewając tylko kłamliwą propagandę jak świetnie funkcjonuje kolej na Dolnym Śląsku na podstawie jedynie wrocławskiej kolejki aglomeracyjnej. Dlatego trolle z Kolei Dolnośląskich i magistratu obszczekują, a nawet wulgarnie obrażają wszystkich, którzy krytycznie piszą o kolei na Dolnym Śląsku podając konkretne przykłady i robią szambo pod artykułami na tematy kolejowe, próbując sprowadzić niewygodną dla władz dyskusję do poziomu rynsztoka. Taki poziom kultury dyskusji jest w UMWD i KD. Zresztą gdy nie mają argumentów, a pijar dla władz jest bardzo ważny, to co innego mogą zrobić?
~Jono2 17-09-2020 9:33
A co z tunelem w Kowarach doczeka dobrych czasów
~zwykla@baba 17-09-2020 12:33
Super inwestycja
~Justyna Zapotoczna-Kikoła 17-09-2020 14:44
Urząd Marszałkowski tak remontuje tę linię jak wyremontował linię do Lwówka, którą zaoral, a wcześniej Rachwalski jako prezes Kolei Dolnośląskich wygasił frekwencję w pociągach. Z remontem peronu 2 w Sędzisławiu brandzlowali się przez 5 lat. W Jeleniej Górze, po modernizacji za miliony, przez lata nie potrafili wstawić kawałka urwanej rynny, siedziska czy zbitej szybki. Przez ich niedbalstwo padły wiaty w BG Wschód, Sędzisławiu czy Bartnicy, urżnięto kładkę w Kłodzku Głównym na drugą stronę torów. Taki to gospodarz od 7 boleści. 283 była przez UMWD zaniedbywana przez całe dziesięciolecia; poza jakąś drobną wymianą najbardziej spróchniałych podkładów, wycinaniu gałęzi ze skrajni czy czyszczeniu rowów niewiele się tam działo, a ostatnio nawet już tego nie robili. Jakoś wtedy ta łajza z wiochy pod Wągrowcem nie robiła afery. A teraz wielki obrońca mostu się znalazł. A nie, sorry, zamontowali nowe oświetlenie na stacji we Wleniu, które przy braku ruchu jest potrzebne jak trupowi skakanka. Tak działa marszałek.
~ 17-09-2020 14:47
a co z tunelem z Karpacza do Pecu?
~Władysław Chołda 17-09-2020 15:43
Wypowiem sie tzw skrótem myślowym... Transport publiczny jest transportem publicznym i ma obowiązki... Ten "mądry" maszynista pewnie już by nie rozróżnił roweru od roweru hybrydowego... Tydzień temu jechałm KD z JG do Wrocka i conajmniej w jednym wagonie było kilka elektrycznych hlajnog i tam one przeszkadzały, mimo że mniejsze od bicykli i złożone leżały pod siedzeniami... Oczywiście rozumię, że Wrocław ma kompleksy WSI!, ale dziennie jest więcej wypadków we Wro niz z pożarem hulajnog w ciągu 10 lat. A tak na marginesie, jak raz w roku kozystam z usług przewoźnika, to teraz w JG po wejściu do pociągu KD, każe maszyniście czekać aż zapoznam się z regulaminem, no to kilka minut... Maszynista ma jechać bezpiecznie!!! To co powiedziałem nie znaczy że zgadzam się z zachowaniem tego pana! Może jednak niech KD zacznie oferować usługi a nie kończyć pracę o 18 - tej....!
~Lucyfer666 18-09-2020 18:27
No dobra, ale co te tereny mają wspólnego z Jelenią Górą? To może Jelonka zacznie pisać np o niedźwiedziach w Bieszczadach???
~Kornel 20-09-2020 9:04
Szkoda ze trasa kolejowa Jelenia Góra Kowary (piękny tunel) Ogorzelec Kamienna Góra kompletnie zdewastowana. Wspaniała trasa kolejowa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group