Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 7751
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncert Papieski z KSON–em

Czwartek, 17 października 2019, 12:48
Aktualizacja: Sobota, 26 października 2019, 14:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Koncert Papieski z KSON–em
Fot. Przemek Kaczałko
W ramach II Dni Papieskich w Karkonoszach, w naszym regionie zaplanowano trzy koncerty. Pierwszy odbył się w środę (16.10) w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, kolejny zaplanowano w Mysłakowicach oraz w Cieplicach. Wydarzenia upamiętniają rocznice pontyfikatu Jana Pawła II.

Drugi koncert odbędzie się w piątek (18.10) w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach (ul. 1-go Maja 15) o godzinie 18:45. W czasie tego koncertu przedstawiony zostanie Tryptyk Rzymski JP II w wykonaniu aktora teatru im. C.K. Norwida - Jacka Paruszyńskiego. Na trzeci koncert organizatorzy zapraszają do Kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. PCK 23 w Jeleniej Górze - Cieplicach w sobotę (19.10) od godziny 19:00.

W jeleniogórskim kościele wystąpili soliści Międzynarodowej Opery Karkonoskiej (młodzi wokaliści Polski, Rosji, Hiszpanii i Izraela, laureaci międzynarodowych konkursów wokalnych). W czasie koncertów można było usłyszeć między innymi arie operowe Mozarta, Wagnera i Pucciniego, arie barokowe (Caccini - Bach-Händel- Pergolesi –Vivaldi Scarlatti.- Stradella), czy perły światowej (w tym romantycznej i współczesnej) muzyki sakralnej (takich kompozytorów jak: Schubert, Gounod, Haydn, Mendelson, Dworzak, C. Franc, A. Webber, czy R. Rogers), a także perły romantycznej i sakralnej muzyki polskich kompozytorów (w tym Moniuszko, Karłowicz, Maklakiewicz, czy ks. Michał Józef Xavery Poniatowski).

W ubiegłym roku, wraz z Piotrem Paczóskim - byłym zastępcą prezydenta Jeleniej Góry, a obecnie radnym, oraz Tadeuszem Lewandowskim - prorektorem Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze - przypadkowo ustaliliśmy, że cała trójka (wraz ze mną) urodziła się 16 października, oczywiście w różnych latach. To był asumpt do tego, aby myśli Jana Pawła II przekuć w język faktów - nie tylko słownych, ale i muzycznych. Podobno ten, kto śpiewa - modli się dwa razy - mówił Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który liczy, że w przyszłym roku - również z pomocą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego - uda się zrealizować duży projekt na stulecie urodzin Karola Wojtyły.

W trakcie koncertu można było usłyszeć ulubione utwory trzech papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Organizatorem projektu jest Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Przygotowanie merytoryczne i artystyczne projektu: Międzynarodowe Towarzystwo Artystyczne „Opera Duch Gór” w Karpaczu. Koncerty prowadzi Małgorzata Mierczak z Międzynarodowego Towarzystwa Muzycznego „Opera Duch Gór”.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group