Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 8423
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncert na jubileusz szkoły muzycznej

Czwartek, 10 maja 2018, 7:06
Aktualizacja: Piątek, 11 maja 2018, 15:13
Autor: Organizator
Jelenia Góra: Koncert na jubileusz szkoły muzycznej
Fot. Organizator
Oficjalna uroczystość odbędzie się w sobotę 19 maja o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze z udziałem władz miasta, przedstawicieli szkół, instytucji i firm od lat współpracujących ze szkołą oraz rodziców. Wystąpią obok uczniów i pedagogów szkoły także absolwenci i zaproszeni goście.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze swoje podwoje przy ulicy Staromiejskiej dla uczniów uzdolnionych muzycznie otworzyła 1 września 1982 roku. Na początku były to dwie klasy: pierwsza i druga dziecięca oraz pierwsza i druga młodzieżowa. Klasy pierwsze powstały z dzieci, które pomyślnie przeszły badanie predyspozycji muzycznych a klasy drugie powstały na bazie uczniów ogniska muzycznego. Uczniowie mieli do wyboru naukę gry na fortepianie, akordeonie, klarnecie lub skrzypcach.
W 10. rocznicę działalności PSM, 1 września 1992 roku, rozpoczęła działalność Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. przy Szkole Podstawowej Nr 11 w Jeleniej Górze. Utworzono tu trzy klasy „m”(muzyczne) – dziecięce. Do klasy pierwszej nabór odbył się drogą badania zdolności muzycznych, a do klasy drugiej i trzeciej przyjęto dzieci biorące udział w tzw. Eksperymencie Muzycznym przy SP Nr 11.

Kolejna ważna data w historii szkoły to 24 kwietnia 2003 roku, kiedy nadano jej imię wybitnej kompozytorki i pedagoga – Janiny Garści.
Obecnie szkoła liczy ponad 200 uczniów, którzy uczą się w sześciu klasach w cyklu 6-letnim i cztery w cyklu 4-letnim oraz 32 nauczycieli o specjalizacji: skrzypce, fortepian, gitara, perkusja, flet, klarnet, akordeon, wiolonczela. Do szkoły uczęszczają dzieci z Cieplic, Sobieszowa, Piechowic, Szklarskiej Poręby, Podgórzyna, Jeleniogórskiego „Zabobrza” i Jeżowa Sudeckiego.

Od 2009 roku dyrektorem PSM I stopnia jest Anna Pietrzak. Jej poprzednicy to: Wiesława Tobiasz (2001 – 2009) i Tadeusz Matysiak - (1982 – 2000), który był założycielem i pierwszym dyrektorem szkoły.

- Zapraszamy na koncert 19 maja do Filharmonii Dolnośląskiej. Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w sekretariacie szkoły przy ulicy Staromiejskiej 3 – zachęcają do udziału organizatorzy uroczystości.

Oficjalnym partnerem uroczystości jest Miasto Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group