Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 3562
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Komu stare szafy Schaffgotschów?

Piątek, 20 maja 2011, 8:51
Aktualizacja: 8:52
Autor: RED
Zinwentaryzowano szafy biblioteczne w zabytkowym zespole pocysterskim w Cieplicach. W związku z przebudową obiektu meble trafią do instytucji miejskich lub do właścicieli historycznych obiektów.

Jeszcze do początku lat 50. XX wieku szafy biblioteczne mieściły księgozbiory biblioteki Schaffgotschów, wywiezione później z Cieplic do innych placówek muzealnych w Polsce. Później aż do współczesności stały puste, bądź służyły do przechowywania rzeczy z uzdrowiskowego magazynu. Zachowały się w dobrym stanie.

- Łącznie jest 49 szaf. Ze względu na fakt, że wiele z nich stoi przy ścianach pokrytych freskami wymagającymi odnowienia, najpewniej zostaną przeniesione do innych wnętrz w instytucjach miejskich, lub udostępnione właścicielom zabytkowych budowli w Jeleniej Górze i najbliższych okolicach.– poinformował prezydent miasta Marcin Zawiła.

Meble nie mają rangi szczególnie cennych zabytków, ale z pewnością ich wartość historyczna jest istotna. Nie nadają się wprawdzie do nowoczesnych bibliotek, ale winny znaleźć swoje miejsca w stosownych ku temu wnętrzach, tj. tam, gdzie eksponowane będą księgozbiory. Miasto przede wszystkim zadba o potrzeby instytucji jeleniogórskich, niemniej, jeśli jakieś szafy pozostaną niezagospodarowane u nas, udostępnione zostaną innym użytkownikom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group