Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 10117
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komu i na co Miasto jeszcze da, a komu zabierze?

Niedziela, 20 października 2013, 6:52
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 października 2013, 14:53
Autor: Angela
Jelenia Góra: Komu i na co Miasto jeszcze da, a komu zabierze?
Fot. Angela
Milion złotych dla spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, 100 tys. zł dla Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska, 77 tys. zł jako zabezpieczenie na projekt renowacji pałacyku na Zabobrzu – to najważniejsze wydatki, które na ostatniej sesji (15.10.) wprowadzono w ramach zmian budżetowych na rok bieżący. Wycofano natomiast 600 tys. zł na plan zagospodarowania przestrzennego.

Głosowanie zakończone 11. głosami za, 5. przeciwko, przy 3. wstrzymujących się poprzedziła długa dyskusja radnych o zasadności tych zmian.

Najwięcej emocji wywołało przekazanie miliona złotych Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu. - Najpierw zabezpieczamy w budżecie małą dotację dla MZK, a później co miesiąc dokładamy pieniądze. Spółka miała się bilansować, a cały czas jest dotowana milionami przez miasto. O co więc chodzi? – pytał radny PiS Krzysztof Mróz.

- W obliczu likwidacji linii nr 27, które było jedynym połączeniem z Zabobrza III oraz zmian na liniach nr 1, 17 i 26 poddaję pod wątpliwość kolejnego dofinansowywania MZK – mówił Józef Sarzyński (SLD).
Skarbnik Miasta Janina Podolska tłumaczyła, że milion złotych to nie dodatkowy koszt, ale zwykła rekompensata kosztów transportów pasażerskich wykonanych przez MZK.

- Jeśli wydatki i przychody się nie bilansują, Miasto płaci rekompensatę – wyjaśniała Janina Podolska. - Zgłoszona rekompensata przez MZK to ponad 12 mln zł. Dotychczas z budżetu wypłaciliśmy 9 mln 800 tys. zł i teraz dokładamy ten milion – tłumaczyła.

Sporo pytań radni mieli też do nowego projektu renowacji XIX -wiecznego zabobrzańskiego zameczku przejętego od Politechniki Wrocławskiej. Radni pytali, który to już projekt gdzie Miasto stara się o pozyskanie dofinansowania oraz kiedy realnie rozpocznie się remont obiektu. - Niepokoi mnie odsuwanie tej inwestycji w czasie – mówił radny Józef Sarzyński.

- Pytanie o rozpoczęcie i zakończenie remontu Pałacyku na Zabobrzu jest ważne przede wszystkim ze względu na zły stan techniczny obecnego obiektu ODK – dodał radny PiS Ireneusz Łojek, a Miłosz Sajnog dopytywał o szczegóły tej inwestycji.

Nie zabrakło też pytań o dotacje dla Książnicy Karkonoskiej w kwocie 100 tys. zł, co skarbnik Miasta wyjaśniała: Książnica Karkonoska zgłosiła niedobór pieniędzy w kwocie 170 tys. zł, więc na tym etapie przeznaczamy 100 tys. zł i będziemy obserwowali, co będzie dalej – mówiła Janina Podolska.

Natomiast radny Oliwer Kubicki (PiS) pytał, dlaczego miasto wycofało z wydania 600 tys. zł na przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego. - Prezydent zapewniał, że w tym względzie przyspieszamy kroku i wszystkie obszary Jeleniej Góry, które jeszcze nie mają planów zagospodarowania przestrzennego będą je jak najszybciej miały, a tu zdejmujemy pieniądze na ten cel. Dlaczego? – pytał radny PiS.

I na to pytanie odpowiadała Janina Nadolska, która tłumaczyła, że 600 tys. zł przeznaczone było na przygotowanie dokumentów na projekt Movi Cites, ale mimo dwukrotnego konkursu nie wyłoniono wykonawcy, na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej, będącej podstawą do przygotowania dalszych dokumentów. - Zadanie zostało przesunięte na przyszły rok – dodała Janina Nadolska.

Nie zabrakło też tematu Term Cieplickich wywołanego przez radnego klubu Razem dla Jeleniej Góry Miłosza Sajnoga. - W dzisiejszych zmianach budżetowych powinno się znaleźć sprostowanie błędu pisarskiego z poprzedniej sesji dotyczącego kilku milionów z inwestycji Termy Cieplickich – mówił radny. – Zostałem poinformowany, że zostanie on naprawiony w grudniu, ale dla czystości sytuacji, powinno to zrobić się dzisiaj – mówił.

Ta prośba nie została jednak uwzględniona. Ostatecznie zmiany zatwierdzono zwiększając dochody o ponad 7 mln zł ( głównie z tytułu dotacji unijnych z inwestycji realizowanych w roku 2012) i zmniejszono wydatki o ok. 5 mln 378 tys. zł. Po tych zmianach deficyt budżetu zmniejszył się o 12 mln 443 tys. zł i wynosi 28 mln 550 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
887
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Klasyki zjechały do Kowar
 
112
Stłuczka w centrum
 
Kultura
Wykłady pani profesor i pana doktora
 
Kultura
Pokój zwierzeń w BWA
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group