Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 5249
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Komisja europejska sprawdzała byłe kopalnie uranu – tylko wybiórczo

Wiadomości: Region
Piątek, 13 lipca 2012, 10:17
Aktualizacja: 10:32
Autor: Angela
Fot. Leszek Różański z Kopańca
W minionym tygodniu do Jeleniej Góry przyjechała komisja europejska badająca byłe kopalnie uranu w regionie. Czwórka naukowców: Niemiec, Bułgar, Polak i Irlandczyk kontrolowali Miedziankę i Mniszków, Radoniów, Wleń oraz Kowary. Stowarzyszenie „Nie dla kopalni uranu w Sudetach” pyta dlaczego nie sprawdzono Wojcieszyc czy Kopańca, gdzie niezabezpieczone pozostałości po kopalniach są realnym zagrożeniem oraz jakie są wyniki kontroli.

Jak mówi Jerzy Wróblewski, główny specjalista zajmujący się badaniami środowiska z jeleniogórskiego oddziału Państwowej Agencji Atomistyki w Warszawie, była to komisja z Luksemburga, która w Polsce wizytowała już trzeci raz, a w Jeleniej Górze była po raz pierwszy. Badała ona miejsca byłych złóż rud uranu.

- Była to trzydniowa wizyta. Na początku wizytowali oni były staw osadowy Politechniki Wrocławskiej, który został zrekultywowany, a w kolejnych dniach podzieleni po dwie osoby kontrolowali z nami Miedziankę i Mniszków, a także Radoniów i Wleń. Ja zaprowadziłem ich m.in. do Mniszkowa, gdzie są najbardziej niebezpieczne szyby pozostawione bez zabezpieczenia. Jakie wnioski wypłynęły z tych kontroli, tego nie wiemy. Raport za jakiś czas zostanie bowiem dostarczony do Państwowej Agencji Atomistyki w Warszawie – mówi Jerzy Wróblewski.

Katarzyna Andrzejewska ze Stowarzyszenia „Nie dla kopalni uranu w Sudetach” pyta dlaczego na te kontrole nie zostali zaproszeni mieszkańcy regionu, a komisja europejska nie dotarła do niebezpiecznych szybów oraz niezabezpieczonych sztolni w Wojcieszycach czy Kopańcu.

- Dlaczego dla ważne społecznie sprawy omawiane są bez udziału mieszkańców tych rejonów, a kontrole odbywają się w wielkiej tajemnicy? – pyta pani Katarzyna. – Komisja nie dotarła m.in. do byłej kopalni uranu w Wojcieszycach. Wielka szkoda. Jak widać do niezabezpieczonych szybów i sztolni można wpaść albo wejść, a ruda woda wycieka spod niejednej ze sztolni płynąc w dół do ludzi – dodaje przedstawicielka stowarzyszenia, która przesłała nam obrazujące tę sytuację zdjęcia.

Jerzy Wróblewski tłumaczy, że spotkanie organizował Wydział Atomistyki w Warszawie, który otrzyma raport z przeprowadzonych kontroli. Stowarzyszenia natomiast mogą kontaktować się z jeleniogórskim oddziałem atomistyki, gdzie mogą umówić się na spotkanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Pytek 13-07-2012 11:28
Kto jest na trzecim zdjęciu? Czy to ruda uranu? - to dlaczego ta ruda jest czarna? I co ona tam robi? Czy to może jest część tej komisji co to się podzielila " po dwie osoby"? Tylko dlaczego widać jedną?
~uzi 13-07-2012 12:00
Widać jedną, bo druga trzymała aparat :P
~ 13-07-2012 13:02
DOLNOŚLĄZAK. Dzięki tej publikacji dowiedziałem się, że w Kotlinie Jeleniogórskiej funkcjonuje urzędnik atomista. Biegnę zapisać się do Stowarzyszenia "Nie dla kopalni uranu w Sudetach". Może uda mi się wziąć udział w spotkaniu z tym urzędnikiem? Liczę ze uzyskam wyczerpujące wiadomości z pierwszej ręki. Pozwoli to ostrzec moich najbliższych, ażeby chronili swoje życie oraz zdrowie i z emigracji zarobkowej do Jeleniej Góry nie wracali.
~Iwet 13-07-2012 13:45
Man nadzieję , że włodarze gmin lub miasta Kowar zostali powiadomieni o planowanej kontroli przez UE właśnie na ich terenach. Jeżeli i to zostało pominięte to już całkiem pewne sprawy są dla mnie niezrozumiałe. Czy ktoś może odpowiedzieć mi na to proste pytanie ?????
~zdziwiony 13-07-2012 14:35
A gdzie niby są te sztolnie w Wojcieszycach i Kopańcu? Byłem wielokrotnie w obu miejscowościach i nigdy żadnych sztolni tam nie widziałem. Więc to musi być kit wciskany urzędnikom, żeby każdym możliwym sposobem wypromować swoją pipidówę.
~fan 13-07-2012 16:06
DO Zdziwionego: Kolego widać brak znajomości terenów. W Wojcieszycach są pozostałości po wyrobiskach tak jak w Kopańcu. Nie są oczywiście na środku skrzyżowania czy w zachrystii lecz w lasach. Wiele zapadlisk, sztolni i hałd. Wystarczy zapoznać się z pewnymi rzeczami zamiast kierować jakieś inwektywy do innych. Żenua po prostu żenua ...
~do zdziwio.. 13-07-2012 17:22
skoro ich nie ma to zdjęcia pokazują photoshopa????
~zdziwiony 13-07-2012 18:49
do fan: to może napisz mądralo, gdzie są te sztolnie, bo ja znam dobrze obie miejscowości i wiem, że żadnych sztolni tam nie ma. A zdjęcia są niepodpisane, więc mogą na nich być dowolne sztolnie, zresztą wszystkie sztolnie wyglądają podobnie.
~radon 13-07-2012 18:56
Zagrożenie ze strony minerałów zawierających uran? Minimalne w porównaniu z innymi czynnikami z którymi stykamy się na co dzień. Mieszkańcy Gór i Pogórza Izerskiego oraz Rudaw Janowickich i okolic powinni bać się raczej innego pierwiastka - promieniotwórczego gazu szlachetnego - radonu. W piwnicach domów w tej okolicy zazwyczaj są duże stężenia (nawet kilkaset i kilka tysięcy Bq/m3 - dopuszczalna norma to 200, a w Polsce średnia to 10) tego dużo bardziej niebezpiecznego pierwiastka niż uran (emituje w trakcie rozkładu silnie jonizujące promieniowanie alfa ! Pozostaje przeprowadzka w inny rejon kraju chyba w tym wypadku.
~fan 13-07-2012 20:37
Do zdziwionego: Najwyraźniej Twoja znajomość jest słaba jak i zdolność intelektualna. Bez urazy ale Twój pierwszy komentarz jawi się polskim piekiełkiem czyli nie wiem, ale jestem najmądrzejszy. Wystarczy rozeznać się odrobinę w temacie i dopiero wówczas podnosić głos. Dla przykładu Wojcieszyce nad Hotelem Jan są pełne dziur, zapadlisk, sztolni. Przy okazji google nie boli. Do przedmówcy zgadzam się w 100% Radon zwłaszcza Rn 226 to straszna zaraza, na którą jesteśmy wszyscy narażeni. Zalecam częste wietrzenie mieszkań zwłaszcza w starym budownictwie.
~Wild male 13-07-2012 22:18
Zdjęcie numer 3... bardzo mi się podoba. :-P
~Vik z Polski 14-07-2012 1:54
Takie rzeczy tylko w niemczech, bo u nas w Polsce takie rzeczy sa nie do pomyslenia, bo Polacy to jest porzadny narod i ludzie tu sa porzadni, a niemcy to jest smutny kraj i ludzie tu sa smutni, i wiecej tu nie przyjade. I tyle!!
~fatboy 14-07-2012 7:50
Tak, z uranu robi się bomby atomowe, więc uran jest niebezpieczny i szkodliwy. Trzeba złożyć zażalenie do Bozi, że stworzyła ten i jemu podobne pierwiastki. Niedouki nie zdają sobie sprawy, że tarcza zegarka (takiego ze wskazówkami) bardziej jonizuje otoczenie, niż ta piekielna ruda uranu, ale co tam! Uran brzmi groźnie! Biorąc z półki sklepowej JAKIKOLWIEK tzw. środek spożywczy, od tzw. "chleba" zaczynając, na łososiu norweskim kończąc - nikt nie zastanawia sie ile w tym "czymś" jest trucizny ze smakiem pochłanianej za własne pieniądze -codziennie. Chemiczne żarcie stało się standardem i nikt przeciwko temu nie protestuje.Pyszne truskaweczki, jabłuszka, pomidorki ... .Dla zdrówka! Ale URAN? Toż to zagrożenie dla życia biologicznego na Ziemi! Zaorajmy Ziemie!
~ 14-07-2012 9:23
http://www.tegroup.org.pl/exploration/galeria/uranowka,wojcieszyce.htm
~ 14-07-2012 9:26
A tu można o innych kopalniach/sztolniach poczytać http://www.tegroup.org.pl/eksploracja.htm
~K. 14-07-2012 19:21
Ależ ta pani na zdjęciu nr 3 promieniuje (promienieje ? :P). Muszę ją okryć, żeby inaczej nie napisać ;).
~ 14-07-2012 19:24
U podnoza gory Miedzianki, na lesnej drodze do tzw St. Janowic jest sztolnia z dosc aktywnym ciekiem wody. Jest znana mieszkancom tej czesci Janowic, gdyz woda plynie przez lesna droge(jedyna dla dojazdu ciezszych pojazdow, gdyz most na Bobrze ledwo zipie) i niszczy te droge lub namarzaja zima warstwowe lody i przejazd smieciarki, lub auta z opalem jest utrudniony. Malo! niektorzy na "slepo" nie znajac skladu tej wody uznaja ja jako super wode, bo czysta i smaczna- A RADON? nic nie wiadomo! ten ciek wplywa do Bobru jak wiele strumykow z tej czesci miejscowosci. Jest nawet na bazie tej wody ujecie i zasila Janowice w wode pitna. Czy Janowiczanie "swieca" nikt prawdy nie powie.Kiedys bylo o tym glosno lecz sprawa przytuszowana byla przez urz. gminy i uwczesnego wojta p.Gregorcewicza.
~ 14-07-2012 21:30
ad.z 19:24. Istotne są poczynania wspÓłczesnego wója. Ówczesny był the best zatem śmiertelność nowotworowa wśród mieszkańców nie odbiegała od normy ogólnokrajowej. DOLNOŚLĄZAK.
~Urolog 15-07-2012 15:22
SPRAWDZAJĄ ILE ODPADÓW URANOWYCH ZMIEŚCI SIĘ z elektrowni atomowych unii. Czyli już jest zgoda na składowanie odpadów promieniotwórczych w Sudetach , PROSTE JAK KONSTRUKCJA CEPA!!!!! Zaoszczędzimy na świetle wieczorami poniew.aż będziemy SAMI świecić, a energetyka z torbami

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group