Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 7131
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Europa: Kolejny start Łukasza Włocha poza granicami Polski

Piątek, 6 lutego 2015, 17:02
Aktualizacja: Sobota, 7 lutego 2015, 20:09
Autor: MDvR
Europa: Kolejny start Łukasza Włocha poza granicami Polski
Fot. użyczone
Zakończył się litewski Halls Winter Rally zaliczany do Mistrzostw Litwy, Białorusi i Mistrzostw Europy Strefy Północnej. W imprezie wystartowały cztery polskie załogi, w tym jeleniogórski pilot Łukasz Włoch.

Zimowe warunki w miejscowości Utena były dobre, jednak w drugi dzień przyszła odwilż i nie było tak łatwo. Dodatkowym utrudnieniem dla przyjezdnych były nocne odcinki, ich znajomość pozwalała na szybszą jazdę. Nie to jednak było głównym kłopotem olsztyńsko-jeleniogórskiej załogi. Pomimo wielu trudności rajd ukończyli na ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej i na trzecim w grupie N. Są to ważne punkty potrzebne do obrony mistrzowskiego tytułu, który załoga Żarna / Włoch wywalczyła w zeszłym sezonie. W mistrzostwach Białorusi rajd ukończyli na czwartej pozycji w generalce.

Daniel Żarna: - Cieszę się, że wreszcie mogłem wystartować po poważnym wypadku, który mieliśmy na ostatniej rundzie, długo podejmowaliśmy decyzję czy odbudowywać samochód, czy budować nowy do najwyższej klasy pierwszej. Wspólnie z zespołem Pro-Racing doszliśmy do wniosku, że warto jeszcze poświęcić kolejny rok, na zbieranie doświadczeń i obronę mistrzowskiego tytułu. Przed rajdem zrobiliśmy testy na których ustawialiśmy zawieszenie pod zimowe warunki. Pierwszy raz startowałem w tym rajdzie i trasy przypadły mi do gustu, ponieważ były bardziej kręte niż pozostałe rajdy. Łukasz startował w tym rajdzie już wcześniej, jednak niewiele odcinków się pokrywało, zrobiliśmy dobry opis i nocne odcinki przejechaliśmy pewnie bez przygód. Nie mieliśmy jednak wąskich opon z kolcami, posiadaliśmy nowy typ opony która jest szersza. Na mokrym i luźnym śniegu ta opona miała taką powierzchnię że wolniej przebijała się przez luźny śnieg i tym samym kolce nie gryzły lodu. Traciliśmy na tym sporo czasu. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy i doświadczeń, które zebraliśmy. Wynik mógłby być troszkę lepszy, ale nie ma co narzekać.

Łukasz Włoch: - Fajny rajd, wspaniała atmosfera, jak na zimę to ogromna ilość kibiców. Pojechaliśmy tam po naukę i ją dostaliśmy, nie mogliśmy iść też w 100% na całość, bo mogło się to skończyć źle. Wiedzieliśmy też, że od razu po rajdzie mamy zaplanowane ważne testy, wspólnie z Kajetanem Kajetanowiczem trenowaliśmy na Mazurach. Tu słowa uznania dla Daniela, ponieważ cały rajd jechał rozważnie realizował nasze cele i wykonywał ćwiczenia, które potrzebne są do jeszcze szybszej jazdy. Same testy dały nam dużo wiedzy, Kajtek też nam po koleżeńsku podpowiadał, więc liczymy, że to wszystko zaprocentuje podczas kolejnych rajdów.

Łukasz Włoch zapytany o swoje kolejne starty i możliwość wzięcia udziału w polskim rajdzie wyznał: - To wszystko zależy od pogody, jeżeli będą zimowe warunki, to wystartujemy pod koniec lutego w Rajdzie Võrumaa Talveralli 2015 rozgrywanym i zaliczanym do Mistrzostw Estonii. Tam też pojedziemy po szkołę, ponieważ ludzie tam startujący to inna liga jeżeli chodzi o jazdę po śniegu. Ludzie, którzy wygrywają rajdy w Polsce przyjeżdżają tam poza pierwszą dziesiątką. Mocno pracujemy też z Jurkiem Tomaszczykiem, aby dopiąć budżet na rajdowe Mistrzostwa Niemiec w markowej klasie Opla Adama. Jest to osiem eliminacji u naszych sąsiadów z czego piąta i szósta to Rajd Deutschland zaliczany do klasyfikacji WRC. W zeszłym roku wystartowało tam 27 zawodników z różnych krajów, a poziom był bardzo wysoki. Więcej szczegółów podam jeżeli będziemy mieli potwierdzone starty w tej lidze. W Polsce wystartuję wraz z Karolem Mazurem w rajdach terenowych. Pojedziemy mitsubishi pajero, być może w zależności od sytuacji punktowej zaliczymy kilka rund Mistrzostw Europy Centralnej poza granicami naszego kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group