Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 7031
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Region: Kolejny Rajd na Raty w najbliższą niedzielę

Sobota, 19 października 2013, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: org
Jelenia Góra/Region: Kolejny Rajd na Raty w najbliższą niedzielę
Fot. org
Kolejna wyprawa z cyklu „Rajd na Raty została zaplanowana na 20 października. godz. 7.50 – wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem do Biedrzychowic (kierunek Zgorzelec) o godz. 7.50. Trasa o długości 12 km przebiega na Pogórzu Izerskim nad Kwisą i Jeziorem Leśniańskim. Wyprawę poprowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500 279 011).

Co jest w programie? - W Biedrzychowicach oglądamy okazały kościół barokowy p.w. św. Antoniego Padewskiego. Wzniesiony w połowie XVII wieku pełnił rolę kościoła granicznego dla śląskich ewangelików. Wyposażenie wnętrza barokowe, na murach zewnętrznych znajduje się kilkanaście płyt nagrobnych i epitafiów. Następnie idziemy do oddalonej o 3 km wsi Zapusta. Zwiedzamy tu urządzone w XIX-wiecznym domu przysłupowym Muzeum Techniki i Rzemiosła Wiejskiego. Bogate zbiory obejmują maszyny rolnicze z XIX i początku XX wieku, meble, sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, przedmioty historycznego rzemiosła i codziennego użytku – informuje organizator, PTTK Sudety Zachodnie.

- Z muzeum drogą polną dochodzimy do Kwisy i dalej mijając ośrodek wypoczynkowy Politechniki Wrocławskiej do położonego na skraju Jeziora Leśniańskiego zamku Rajsko. Wzniesiony w XIV w zamek w XIX w został przebudowany w stylu neogotyckim, po 1945 r. w ruinie, obecnie w końcowej fazie odbudowy. Po obejrzeniu zamku ścieżkami nad jeziorem, przez wieś Bożkowice docieramy do Zapory Leśniańskiej. Zapora wybudowana w latach 1905-07 przegrodziła Kwisę tworząc jezioro zaporowe o pojemności 15 mln m³ i 140 ha powierzchni. W następnym roku ukończono elektrownię wodną, która jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Większość oryginalnych maszyn i urządzeń jest nadal w ruchu, z tego względu jest to zabytek techniki. Po zwiedzeniu wnętrz elektrowni idziemy do Suchej, skąd o godz. 17.00 odjeżdżamy autobusem do Jeleniej Góry – czytamy w opisie wycieczki.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group