Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7755
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kolejny koncert w ramach XII Cieplickich Koncertów Organowych

Wtorek, 12 sierpnia 2014, 8:46
Aktualizacja: 8:50
Autor: Manu
Jelenia Góra: Kolejny koncert w ramach XII Cieplickich Koncertów Organowych
Fot. Organizator
W niedzielę (17 sierpnia) o godz. 19.15 w Kościele Zbawiciela w Cieplicach, odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu XII Cieplickich Koncertów Organowych. Wystąpi organomistrz z Krakowa Witold Zalewski. Wstęp wolny.

Witold Zalewski (ur. w Brzesku na Podgórzu Wiśnickim, gdzie ukończył SP nr 3). naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie u Mieczysława Tuleji. Jego ojciec Krzysztof Zalewski przez ponad 50 lat był organistą w kościółku pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Brzesku. Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów Jana Jargonia (1992), Witold Zalewski swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez Jona Laukvika i Gisberta Schneidera. Był stypendystą kursu mistrzowskiego w Zurichu pod kierunkiem Jeana Guillou (1987).

Pracował jako artysta-śpiewak w Chórze Polskiego Radia w Krakowie oraz jako organista w kościele Piotra i Pawła w Krakowie (1992-96). W tym okresie także wykładał śpiew kościelny w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Sercanów w Stadnikach. Od roku 1995 Witold Zalewski pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu, prowadząc równocześnie działalność pedagogiczną w Archidiecezjalnej Szkole Organistowskiej. Jako solista i kameralista koncertuje w kraju (m.in.: Oliwa, Frombork, Kamień Pomorski, św. Lipka, Leżajsk) i za granicą (m.in.: Czechy, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Turcja, Szwecja, Ukraina i USA). W kwietniu 2007 r. wystąpił w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku. W październiku 2009 r. odbył tournee po Ameryce Południowej (Buenos Aires, Kurytyba, Maldonado, Montevideo, Porto Alegre, Petropolis i Rio de Janeiro). Wystąpił także w Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz Montevideo, Irkucku, Istambule, Jerozolimie, Moskwie i Toronto.

Jest akompaniatorem chóru męskiego Katedry Wawelskiej, chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie (od roku 1998), wykładowcą w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej oraz organów. W czasie pielgrzymek papieskich w liturgiach sprawowanych przez Jana Pawła II i Benedykta XVI pełnił rolę organisty (Katedra Wawelska, Sanktuarium w Łagiewnikach oraz Błonia Krakowskie). Zajmuje się propagowaniem muzyki organowej, poprzez współorganizowanie wielu festiwalu i koncertów na terenie Południowej Polski. Jest pomysłodawcą i zarazem dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem oraz Festiwalu Muzyki Organowej w Rabce-Zdroju.

Witold Zalewski jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych (wyd. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1997) oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski). Wielokrotnie nagradzany za organizację i propagowanie muzyki organowej. W 2011 r. został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem “Proeclesia et Pontifice”. W 2012 r. otrzymał stopień doktora sztuki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group