Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9843
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Kolejne telefoniczne pułapki

Poniedziałek, 23 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:54
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Kolejne telefoniczne pułapki
Fot. archiwum
Przed oszustami, którzy mogą przekierować połączenia telefoniczne z numerami na całym świecie, przestrzegają internauci. Nieostrożni mogą płacić kolosalne rachunki, choć niewiele dzwonią. W pułapkę mogą wpaść zwłaszcza ludzie starsi.

W ostrzeżeniu można wyczytać, że nowym sposobem oszustwa zainteresowane są zorganizowane grupy zatrudniane przez nieuczciwe firmy. To właśnie one mają czerpać zysk z nadpłaty rachunków.

Jednym ze sposobów oszustwa jest dostarczanie paczek osobom, które ich nie zamawiały. Przestępcy, przebrani za pracowników firm kurierskich, doręczają pakunek. Wykorzystując zdziwienie ludzi, proszą o pozwolenie o zatelefonowanie na numer stacjonarny, aby wyjaśnić sytuację.

Potem przepraszają, że doszło do nieporozumienia. A po wykonaniu połączenia, numer ofiary jest przekierowany. Zanim oszukany abonent dodzwoni się tam, gdzie chce, „odwiedzi” kilka numerów w wielu krajach świata i bezwiednie nabije sobie rachunek.

Inna metoda to sposób „na montera”. Podający się za fachowców operatorów telefonicznych, pod pozorem testowania połączenia, proszą abonenta o wystukanie tak zwanego kodu.

Po tym telefon zostaje automatycznie przekierowany na drogie połączenia, zaczynające się od 0 – 700. O tym ofiara przekonuje się dopiero wtedy, kiedy otrzymuje rachunek telefoniczny.

Telekomunikacja Polska S.A. na razie uspokaja, twierdząc, że nie ma powodów do obaw. Według techników, nie jest możliwe przekierowanie połączenia podczas jego trwania.
Monterzy operatora nigdy nie dzwonią z prośbą o wbijanie kodów. – Ale ostrożności nigdy nie za wiele – usłyszeliśmy.

– Najlepiej od monterów, którzy odwiedzają nasz dom, żądać legitymacji i uprawnień – radzi Jadwiga Reder-Sadowska, miejska rzeczniczka konsumentów w Jeleniej Górze.

Zdarzało się już, że z pretensjami o zbyt wysokie rachunki telefoniczne przychodzili do niej mieszkańcy miasta.

– Trzeba uważać na to, gdzie się dzwoni. Często w ulotkach reklamowych, obok wydrukowanego dużymi literami numeru infolinii, maczkiem podaje się wysoką cenę za minutę połączenia plus VAT – dodaje pani rzeczniczka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
731
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group