Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8767
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kolejne projekty z dofinansowaniem ZIT AJ

Środa, 25 października 2017, 11:52
Aktualizacja: 13:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kolejne projekty z dofinansowaniem ZIT AJ
Fot. Przemek Kaczałko
Władze miasta poinformowały dzisiaj (25.10) o kolejnych projektach, które otrzymały dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej. Do realizacji przejdą zatem: „pumptrack”, „single track”, Promenada Jagniątkowa oraz droga pieszo–rowerowa wzdłuż ulicy Łomnickiej.

Jak już wspominaliśmy kilka tygodni temu, Gmina Świerzawa otrzymała dofinansowanie na budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych w Górach Kaczawskich (tzw. single track). Wówczas zastępca prezydenta Jeleniej Góry zapewniał, że to nie przekreśla szans Jeleniej Góry przy współpracy z gminami: Podgórzyn i Piechowice na budowę podobnych tras. Jak się okazało, udało się przesunąć środki na bioróżnorodność przyrodniczą, dzięki czemu również w Kotlinie Jeleniogórskiej powstanie "single track", czyli jednokierunkowa trasa rowerowa, która swój początek będzie miała na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej i kilka innych projektów. - Musieliśmy wystąpić do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie środków, taka zgoda zapadła, a wczoraj również zgodę wyraził zarząd - tłumaczy Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. - Będzie 11 pętli, z czego jedna wybitnie trudna dla zawodowców, siedem średnio trudnych i pozostałe trzy łatwe. Wszystkie będą tworzyły jedną całość o długości ok. 65 km - dodał J. Łużniak, dziękując przy okazji dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwu Szklarska Poręba za przychylność i współpracę w tym aspekcie.

Wśród projektów, które również otrzymały dofinansowanie jest Promenada Jagniątkowa, która ma wyprowadzić ruch pieszy z ulicy Michałowickiej i Karkonoskiej - ulicą Zarzeczną i wzdłuż Domu Hauptmanna. Ponad 1,3 mln zł dotacji trafi też na budowę "pumptracka", a niemal 900 tys. zł na budowę ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Łomnickiej. Jak zapowiadają władze miasta - nawet jeśli miasto nie otrzyma dotacji na remont nawierzchni ulicy Łomnickiej z budżetu państwa, będzie to zadanie zrealizowane ze środków własnych, zatem powstanie zarówno chodnik, jak i jezdnia.

Ponadto w ramach ZIT AJ dofinansowanie otrzymała Szklarska Poręba, gdzie powstaną ścieżki rowerowe wraz z tarasami widokowymi. Łączna wartość projektów przyjętych do realizacji to ponad 12,6 mln zł, z czego 10,7 mln zł to dotacja w ramach ZIT-u.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
232
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
25%
Często
15%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group