Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11364
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj/Jelenia Góra: Kolejne marzenie małych jeleniogórzan spełnione!

Sobota, 8 czerwca 2013, 8:25
Aktualizacja: Niedziela, 9 czerwca 2013, 6:52
Autor: Org
Kraj/Jelenia Góra: Kolejne marzenie małych jeleniogórzan spełnione!
Fot. Organizatorzy
– Właśnie wróciliśmy z trzydniowej wycieczki do Krakowa, na którą pojechały dzieci z domów dziecka „Nadzieja”, „Dąbrówka”, z Pogotowia Opiekuńczego, nastolatki wytypowane przez TPD, szkoły podstawowe, świetlice społeczne. Znaleźli się w tej grupie także uczniowie wyróżnieni za wybitne osiągnięcia w nauce – napisali do nas organizatorzy akcji „Moje Marzenie”.

To już szósta wycieczka zorganizowana w ramach akcji: „Moje Marzenie”, która ma na celu niesienie pomocy dzieciom z domów dziecka i niezamożnych rodzin. Akcja prowadzona jest od dziesięciu lat i nie jest związana z żadną fundacją. Jest to działalność charytatywna i istotą tego przedsięwzięcia jest uszczęśliwienie małych istot i pokazania im innego świata, który może stać się dla nich osiągalny.

- Pomagają nam w tym wspaniali ludzie, prestiżowe firmy i instytucje. Tak było i w tym przypadku. Hotel Sandra SPA w Karpaczu, który już od pięciu lat jest współorganizatorem naszej akcji, pomógł nam w organizacji wycieczki i zasponsorował przejazd do Krakowa i wiele innych atrakcji. Pomógł też hotel Gołębiewski z Karpacza, a także firma Krycha, z którą pojechaliśmy na wycieczkę – opowiadają.

W tym miejscu należą się podziękowania także hostelowi Flamingo z Krakowa, który zaprosił dzieci na trzydniowy bezpłatny pobyt. Właściciele udostępnili nam cały obiekt mieszczący się w samym centrum miasta – kilkadziesiąt metrów od Sukiennic. W przytulnych pokojach, pięknej świetlicy z dostępem do internetu i nowocześnie urządzonej kuchni dzieci mogły szaleć do woli i czuć się jak w domu.

A oto relacja z wyprawy:
"Do ostatniej chwili baliśmy się o pogodę i przygotowaliśmy alternatywny plan. Na szczęście nie było to konieczne. Po kilku dniach deszczu Kraków przywitał nas pięknym słońcem.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie wspaniałego Muzeum Lotnictwa. Mogliśmy poznać historię samolotów, zobaczyć unikatowe eksponaty, zasiąść za sterami rządowego śmigłowca. Mielimy także warsztaty fotograficzne i konkurs wiedzy na temat lotnictwa. Zwyciężyła grupa Gosi, która otrzymała piękne albumy tematyczne, zaś pozostałe dzieci obdarowane zostały encyklopediami i książkami. Dziękujemy!
Następnym punktem programu był Ogród Doświadczeń, który zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Mogły tam przeprowadzać przeróżne doświadczenia i poznać prawa fizyki w praktyce. Kalejdoskop, kołyska Newtona, obrotowa platforma i sprzężone huśtawki to tylko nieliczne z atrakcji.

Tego samego dnia jedliśmy jeszcze wspaniałe ręcznie lepione pierogi w restauracji „Miód i Wino”. Rekordzistą został 10-letni Marian, który zjadł aż 14 pierogów. To chyba najlepsza reklama dla restauracji…
Wieczorem weszliśmy na wieżę Kocioła Mariackiego, która w tym roku nie jest dostępna dla turystów. Ale nie dla jeleniogórskich dzieci! Po pokonaniu 239 schodów mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Krakowa i bajkowy zachód słońca. Hejnalista opowiedział nam legendy związane z tym miejscem, a potem grał hejnał – na cztery strony świata. Włodzio wraz z Marianem mogli pociągnąć liny, które wprawiały w ruch dzwon. Całe miasto słyszało dźwięk wybijający godzinę ósmą.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Zbrojownię i Skarbiec na Wawelu, dzieci odwiedziły też grotę Smoka Wawelskiego. Do historii przejdzie zapytanie jednego z uczestników wycieczki: „A co robimy po tym Waflu?” (chodziło o Wawel).

Po tym „Waflu” była wizyta w Wieliczce. Oprowadzały nas po niej dwie przewodniczki, które poświęciły nam nieodpłatnie czas dokładając wszelkich starań, aby dzieci jak najwięcej dowiedziały się o tym wspaniałym miejscu wpisanym na listę UNESCO. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 m pod ziemię to wspaniała atrakcja.
Tego samego dnia odwiedziliśmy jeszcze włoską restaurację Magdy Gessler - Marcello mieszczącą się na rynku. Zostaliśmy zaproszeni na wspaniały obiad – pizza, pasta, lody, ciastka. Wszystko pyszne, przygotowane na miejscu. Nie spodziewaliśmy się tak wspaniałego przyjęcia, za które serdecznie dziękujemy.

Byliśmy także w Podziemiach Rynku, gdzie mogliśmy wczuć się w atmosferę Krakowa sprzed siedmiuset lat. Mogliśmy zobaczyć ekran z pary wodnej, kilkaset modeli w trójwymiarze, a także powędrować pod ziemią wokół Sukiennic.

Na dzieci czekała jeszcze niespodzianka – wizyta w Manufakturze Czekolady, gdzie mogły dowiedzieć się wszystkiego o historii czekolady, poznać stare receptury i zobaczyć, jak tworzone są czekoladowe dzieła sztuki – anioły, buciki, serduszka, piłki, koniki na biegunach. Każde dziecko dostało czekoladowy upominek. Ale to nie koniec – była jeszcze wizyta w restauracji McDonalds, która ufundowała dla dzieci zestawy Happy Meal. Późnym wieczorem rozdaliśmy wszystkim uczestnikom wycieczki upominki i nagrody za wzorowe zachowanie, pomoc, przygotowanie programu artystycznego. Wśród nagród znalazły się książki ufundowane przez firmę AD REM z Jeleniej Góry, za które serdecznie dziękujemy.
Ostatni dzień wycieczki nazwaliśmy dniem medialnym i takim właśnie był.

Rano – niespodzianka – wizyta w najlepszym na świecie trójwymiarowym kinie IMAX. Specjalnie dla nas odbył się seans pt. „Dzikie z Natury”. Film opowiadał o orangutanach i słoniach, które po uratowaniu przed śmiercią przystosowywane były do życia w naturze. Efektów 3D nie można opisać słowami!
Po wizycie w kinie udaliśmy się na plan filmowy serialu W-11, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak kręcone są sceny w plenerze. Dzieci zachwycone były, że mogą spotkać ulubionych bohaterów serialu, zebrać autografy, zrobić sobie z nimi zdjęcia…

Po pysznym domowym obiedzie w folklorystycznej restauracji „U Zalipianek” udaliśmy się z wizytą do rozgłośni RMF FM. Oprowadzanie wycieczek nie jest w zwyczaju radiowców, ale nam udało się poznać tajniki tej stacji i dowiedzieć się o realizowanych tam programach radiowych. Odwiedziliśmy miejsca, w których tworzy się muzykę, reklamy, w których nagrywa się programy na żywo. Byliśmy świadkami emisji Faktów RMF FM.

Na koniec jeszcze jedna wizyta – tym razem w studio TVN. Dla wielu dzieci był to gwóźdź programu. Mogły poznać tajniki telewizji, odwiedzić studio, w którym kręcony jest program: „Rozmowy w Toku”, zobaczyć plany seriali: „Szpital” i „Julka”, poznać triki filmowe, nauczyć się obsługiwać profesjonalną kamerę. TVN nagrało też dla nas pamiątkowy filmik.

Wycieczka bardzo się udała, pogoda dopisała, na naszej drodze pojawili się sami życzliwi i mili ludzie. Pozostało setki wspomnień, niezapomniane wrażenia i tysiące zdjęć.
Dziękujemy wszystkim za pomoc! - Organizatorzy

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
888
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group