Piątek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 11489
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kolej do Lwówka – wspomnienia i nadzieja

Sobota, 10 marca 2018, 13:09
Aktualizacja: Niedziela, 11 marca 2018, 6:04
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kolej do Lwówka – wspomnienia i nadzieja
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy poświęconej Kolei Doliny Bobru do Lwówka Śląskiego. Wystawa jest częścią dużego projektu, który można obserwować w Muzeum Śląskim w Goerlitz. Jeleniogórski fragment prezentuje zdjęcia z czasów budowy linii, ale jest też makieta kolejowa.

Wystawa prezentowana w niemieckim muzeum nosi nazwę "Uwaga pociąg! 175 lat kolei na Śląsku". W zbiorach Muzeum Karkonoskiego znajdują się 32 szklane płytki autorstwa nieznanego fotografa, które ukazują czasy budowy Kolei Doliny Bobry oraz Zapory Pilchowickiej. Dodatkowo na wystawie w Jeleniej Górze prezentowane są współczesne zdjęcia autorstwa Przemysława Jermaczka. Odwiedzający muzeum mogą się też zaopatrzyć w opracowanie wykonane przez pracownika MK Roberta Rzeszowskiego.

- Chcieliśmy pokazać najpiękniejszą trasę na naszym terenie. Kolej Doliny Bobru powstawała w wielu etapach, jest ona najdroższą, jaka powstała na naszym terenie, a przyczyną jej powstania była wielka powódź - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, która podkreśliła, że dzięki KDB miejscowości znajdujące się na jej trasie bardzo się rozwijały.

Przy okazji wystawy nie obyło się bez smutku z powodu zawieszenia kursowania pociągów na jednej z najbardziej malowniczych linii kolejowych w Polsce. Od 11 grudnia 2016 roku pociągi już tej trasy nie pokonują (wprowadzono autobusową komunikację zastępczą), ale wielu pasjonatów walczy o jej rewitalizację. Wśród nich burmistrz Wlenia Artur Zych, który również przybył na wystawę do Jeleniej Góry.

- Współczesny świat kieruje się innymi kryteriami. Ekonomiczne są dość nieubłagane, ale jako jeleniogórzanka byłabym szczęśliwa z reaktywacji ruchu pociągów na tej linii - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

- Zdjęcia z budowy Kolei Doliny Bobru są tak urocze, że stwierdziłem, że musi być zorganizowana dodatkowa wystawa - powiedział Martin Kuegler z Muzeum Śląskiego w Goerlitz. - Ta trasa była ważna ze względów gospodarczych i turystycznych i wszyscy sobie życzymy, aby została zrewitalizowana - dodał kurator wystawy za naszą zachodnią granicą.

Kolekcję można oglądać niemal do końca maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
833
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
38%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Kościół i wiara
Gwardziści Grobu Pańskiego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group