Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 2619
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kobieta za kółkiem autobusu

Piątek, 26 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 26 maja 2006, 10:34
Autor: TEJO, Joanna
Jelenia Góra: Kobieta za kółkiem autobusu
Fot. Arek
Anna Marchalewicz będzie pierwszą panią, która zasiądzie za kierownicą autobusu w historii Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze. Pasażerowie będą podróżować prowadzonymi przez nią pojazdami już za kilka tygodni.

– Przełamała tym samym monopol mężczyzn w tym zawodzie. Obecnie odbywa trzymiesięczny staż adaptacyjny, podczas którego zgłębia tajniki fachu kierowcy i obowiązujące w MZK procedury – mówi Leszek Chmielewski, szef działu marketingu miejskiego przewoźnika.

Pani Anna jest bardzo miłą osobą. Przekonuje, że od dawna marzyła o zawodzie kierowcy i już wcześniej prowadziła autobusy, nawet niezbyt przyjazne szoferom autosany.
Teraz będzie mogła zrealizować swoje marzenia dzięki pracy w MZK. Na ulice miasta, już jako pełnoprawny kierowca autobusu, wyjedzie za kilka tygodni.

Jej zdaniem prowadzenie nowoczesnych autobusów, poza oczywiście gabarytami pojazdu – niewiele się różni od jazdy normalnym samochodem. Anna Marchalewicz jest przekonana, że poradzi sobie z tym nie gorzej niż każdy kierowca MZK.

Zainteresowały się nią lokalne media: było radio i gazety. My zapytaliśmy, czy nie przeszkadza jej ten medialny szum.
– Wywiady i zdjęcia to zabawa – tłumaczy pani Anna. Zarzeka, że pracę traktuje bardzo poważnie i nie boi się, że kobietę za kółkiem koledzy i pasażerowie będą źle traktowali. Może nawet wpłynie pozytywnie na wizerunek całej firmy.

W historii jeleniogórskiej miejskiej komunikacji panie już odnotowano w czasach, kiedy po mieście jeździły tramwaje. Przewoźnik zatrudniał kilka kobiet jako motornicze.
Dziś panie prowadzą autobusy w Radomiu, Poznaniu i Warszawie.
Przy okazji jeleniogórski MZK informuje, że zatrudni jeszcze dwóch kierowców. Jak widać – płeć nie gra roli.

<b> Pojadą nowymi jelczami </b>
Jak już informowaliśmy do końca września 2006 MZK otrzyma osiem zamówionych autobusów. Sześć 76 miejscowych autobusów JELCZ M101I3 "SALUS" i dwa 109 miejscowe JELCZE M121I "MASTERO". Po przykrych doświadczeniach jeleniogórskiego przewoźnika ze słabą odpornością na korozję poprzednich modeli Jelcza, MZK postanowiło zamówić autobusy, których podstawowe części zostały wykonane ze stali nierdzewnej.
Zamówione autobusy są niskowejściowe, co oznacza, że podłoga jest bezstopniowa, przy pierwszych i drugich drzwiach. Takie rozwiązanie ułatwi korzystanie z pojazdów osobom starszym i niepełnosprawnym. W autobusach będą nowoczesne i ekologiczne silniki IVECO, dzięki którym będzie mniej spalin. Pojazdy będą miały także głośnomówiące systemy zapowiadające przystanki. Być może Anna Marchlewicz zasiądzie za kierownicą takich nowości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group