Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 7770
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kobieta w życiu osobistym

Czwartek, 26 listopada 2015, 8:24
Aktualizacja: 8:30
Autor: Org
Jelenia Góra: Kobieta w życiu osobistym
Fot. Archiwum Stowarzyszenia
Podczas poniedziałkowego (23.11) spotkania w Książnicy Karkonoskiej członków Stowarzyszenia Osób Przewlekle Chorych „Pomocna Dłoń” wystąpił po raz pierwszy z premierą Zespół Teatrzyku „Źdźbło z monodramem Michaiła Zoszczenki pt. „Kobieta w życiu osobistym”, według scenariusza i reżyserii Romualda Witczaka.

Scenariusz „Kobiety w życiu osobistym” powstał wiele lat temu na podstawie kilku książek Michaiła Zoszczenki dla aktora Ryszarda Wojnarowskiego, który wcześniej przez kilka lat z wielkim powodzeniem prezentował monodram „Uwiedziony” i pragnął już wystąpić z czymś nowszym. Ale tematyka rodem ze Związku Sowieckiego nie odpowiadała mu. Podjął ją zespół teatrzyku „Źdźbło”.

Teatrzyk powstał kilka lat temu przy Polskim Związku Niewidomych. Ma za sobą dwie premiery i kilkanaście przedstawień. Ostatnio ożył pod auspicjami Stowarzyszenia Przewlekle Chorych „Pomocna Dłoń”, choć członkowie PZN nadal też w nim występują.

Praca nad inscenizacją monodramu nie trwała długo. Zaledwie kilka prób. Zespół zyskał czułą opiekę Książnicy Karkonoskiej, gdzie odbywały się próby z udziałem wykonawców. Ferdynand Kuźma – krawiec, lektorki; Krystyna Pawłowska , Teresa Adamowicz i Agnieszka Smolińska.

Podczas spektaklu widzowie przenieśli się w czasy lat 20. do Związku Sowieckiego, gdy tym wielkim krajem rządziła jedna partia, która zawsze miała rację. Inscenizacja „Kobieta w życiu osobistym” opiera się na założeniu, że bohater – krawiec, taki chłop na schwał - pracując rozmyśla. Jego myśli przedstawiają publiczności trzy lektorki, którym krawiec od czasu do czasu przerywa pytaniem: dlaczego na mnie nie patrzą? Odpowiedź pada na końcu, ale żeby ją poznać, trzeba obejrzeć cały spektakl.

Wśród widzów były osoby niepełnosprawne, przedstawiciele organizacji pozarządowych, zaprzyjaźnieni przyjaciele i sympatycy poezji. Słuchali z zaciekawieniem i często reagowali śmiechem. Po spektaklu uczestników uhonorowano symboliczną lampką wina.

Zainteresowanych informujemy, że spotkania członków Stowarzyszenia odbywają się w ostatni poniedziałek każdego miesiąca w Książnicy Karkonoskiej o godz. 16.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group