Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8979
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Kierowcy w radarowej sieci

Wtorek, 17 czerwca 2008, 8:33
Aktualizacja: 8:33
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Kierowcy w radarowej sieci
Fot. Archiwum
Tysiąc dwieście fotoradarów ma ostudzić rajdowe zapędy kierujących. Za przekroczenie dozwolonej prędkości nie będzie punktów karnych, lecz jedynie wysokie mandaty.

To temat wtorkowego Dziennika. Rewolucyjna zmiana jest pomysłem posłów Platformy Obywatelskiej oraz MSWiA i Ministerstwa Infrastruktury.

Automatyczny system nie wykluczy jednak tradycyjnych urządzeń do mierzenia prędkości na drogach. – Jeśli policjant ujawni złamanie ograniczenia za pomocą ręcznego radaru lub wideorejestratora, punkty karne dalej będą naliczane – czytamy w Dzienniku.

Kary w postaci wysokich mandatów dla tych kierowców, którzy wpadną w gęstą sieć nowych fotoradarów, mają być nieuchronne, bo nałożone w trybie administracyjnym. Nie będzie możliwości „negocjacji” z funkcjonariuszem. Do tego wysokie odsetki za opóźnienie w płatności lub zniżka za szybkie uregulowanie grzywny.

Pomysł budzi kontrowersje. Zdaniem cytowanych przez gazetę kierowców, zamiast wydawać fortunę na fotoradary, lepiej za te pieniądze remontować drogi. Bo to ich fatalny stan przyczynia się do większości wypadków. Z kolei pomysłodawcy bronią swojej idei: w Polsce aż 12 osób ginie w 100 wypadkach, które spowodowane są nadmierną prędkością. W Unii Europejskiej to tylko dwie.
Odrzucają też tezę, że do wypadków przyczynia się stan dróg.

Do grona zwolenników przyłącza się policja: w miejscach, gdzie zainstalowano fotoradary, liczba wypadków spadła w ubiegłym roku o 57 procent i zginęło w nich aż o 65 procent mniej osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1268
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group