Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 3343
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kierowcy w centrum pod lupą strażników

Czwartek, 8 stycznia 2015, 8:12
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 stycznia 2015, 12:23
Autor: Angela
Jelenia Góra: Kierowcy w centrum pod lupą strażników
Fot. Angela
Strażnicy miejscy, wspomagani przez policję oraz monitoring miejski, jeszcze baczniej przyjrzą się pojazdom jeżdżącym i parkującym w ścisłym centrum Jeleniej Góry. – Mieszkańcy tego rejonu zgłaszają coraz więcej nieprawidłowości ze strony zmotoryzowanych – mówi Artur Wilimek, rzecznik Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Główne grzechy kierowców dotyczą m.in. parkowania w miejscach niedozwolonych: na chodnikach, przejściach dla pieszych, na miejscach dla osób niepełnosprawnych, a także na blokowaniu wjazdu i wyjazdu z posesji oraz niestosowania się do zakazu ruchu.

- Przypominamy, że w ścisłym centrum miasta obowiązują znaki „strefa zamieszkania” oraz „zakaz ruchu” – informuje Artur Wilimek. - Ten pierwszy mówi m.in., że parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W miejscach, gdzie obowiązuje zakaz ruchu dopuszcza się tylko wjazd na zasadach określonych na tabliczkach umieszczonych pod znakami oraz osób niepełnosprawnych posiadających kartę parkingową. Nie oznacza to jednak, że swoim wjazdem mogą powodować oni utrudnienia w ruchu pieszych bądź stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego – podkreśla strażnik.

Najwięcej problemów stwarzają samochody zaparkowane przy ulicach Grodzkiej i Jasnej. Kierowcy parkują poza miejscami wyznaczonymi lub na miejscach dla inwalidów (mimo że nie posiadają do tego uprawnień). - Nieprawidłowo zaparkowane pojazdy prawie codziennie blokują przejazd lub przejście chodnikiem na odcinku Grodzkiej od Banku Zachodniego do ulicy Podwale (na całym tym odcinku parkowanie jest zabronione) – dodaje rzecznik Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Warto pamiętać, że działania strażników wspomaga monitoring miejski. - Kierowcy, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów, mogą zostać ukarani mandatem karnym w wysokości nawet do 500 złotych. W sytuacjach gdy pojazd będzie stwarzał zagrożenie w ruchu, bądź będzie utrudniał ruch, zostanie odholowany – ostrzegają strażnicy.

- Przypominamy również, że aby zaparkować na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych należy posiadać kartę parkingową lub przywieźć osobę, która taką kartę posiada. Kierowca parkujący na takim miejscu nie posiadający umieszczonych w widocznym miejscu, za przednią szybą, uprawnień może zostać ukarany 500-złotowym mandatem (zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów karnych), a jego pojazd może zostać odholowany – mówi A. Wilimek.

Działania straży miejskiej dotyczące parkowania i ruchu pojazdów w ścisłym centrum miasta zostały uzgodnione z Urzędem Miasta oraz policją i mają na celu zapewnienie ładu i porządku na wąskich uliczkach, jak również poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (64) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group