Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5536
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kiedy inkubator przedsiębiorczości w Jeleniej Górze?

Środa, 5 listopada 2014, 22:13
Aktualizacja: Piątek, 7 listopada 2014, 8:01
Autor: Angela
Jelenia Góra: Kiedy inkubator przedsiębiorczości w Jeleniej Górze?
Fot. Angela
Grażyna Malczuk, kanclerz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej oraz prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła zapowiedzieli wspólne utworzenie inkubatora przedsiębiorczości. Ma on powstać w dawnej siedzibie uczelni przy ul. Zamoyskiego w Cieplicach. Pierwszym krokiem w realizacji tych planów było wczorajsze (05.11) podpisanie listu intencyjnego.

Jak tłumaczyła Grażyna Malczuk, data podpisania listu intencyjnego nie jest przypadkowa, ale też nie jest elementem kampanii wyborczej. – Musieliśmy podpisać ten dokument teraz, bo jest to czas składania fiszek do projektów, w których musimy okazać się partnerami – mówiła G. Malczuk. – Chcemy być również gotowi do złożenia wniosków, a im więcej instytucji włączy się w to przedsięwzięcie, tym większe szanse na
pozyskanie pieniędzy na inkubator – dodała Grażyna Malczuk.

Pierwsza siedziba jeleniogórskiego inkubatora przedsiębiorczości ma być w Cieplicach, a budynek dawnego Kolegium Karkonoskiego przy ul. Zamoyskiego 7 ma zostać wprowadzony do projektu aportem. – Jest to budynek, który kiedyś wyremontowaliśmy za ogromne pieniądze i dwukrotnie chcieliśmy go sprzedać, ale nie znalazł nabywcy. Obecnie jego cena poważnie spadła, dlatego jako senat podjęliśmy decyzję, że nie opłaca się tak pięknego obiektu z 0,5 ha działką w centrum Cieplic sprzedawać za około dwa miliony złotych - wyjaśniała kanclerz Grażyna Malczuk. – Stąd decyzja, by stworzyć w nim inkubator przedsiębiorczości, który ma być spółką, a nie jednostką KPSW, bo inkubator potrzebuje wielu partnerów, którzy wejdą aportem w to przedsięwzięcie zarówno z własnymi środkami, jak i swoimi usługami. W związku z tym, że prezydent M.

Zawiła jest szefem naszego konwentu i Miastu podlegają instytucje, które mogą świadczyć swoje usługi na rzecz inkubatora, rozmowy były z Miastem były naturalne – dodała Grażyna Malczuk.
Prezydent Marcin Zawiła zapowiedział, że na początek w jeleniogórskim inkubatorze przedsiębiorczości ma być ponad 20 biur mobilnych, a na parterze pojawią się pracownie dla fizjoterapeutów oraz sale do aerobiku czy do sztuk walki. Obiekt jest w pełni przygotowany na taką działalność, a ponadto posiada podjazdy i windę dla osób niepełnosprawnych.

- Oprócz preferencyjnych warunków, na których młodzi przedsiębiorcy będą mogli wynająć sobie takie biuro, skorzystają też z bezpłatnego doradztwa z zakresu finansów, prawa, podatków czy marketingu – wymieniał prezydent M. Zawiła.

Bo jak podkreślała G. Malczuk, to właśnie w tej sferze młodzi ludzie mają najwięcej problemów.

– Nasi absolwenci wychodzą z wyuczonym zawodem i ugruntowaną wiedzą, ale nie mają przygotowania do
zakładania firmy czy poruszania się w sferze wstępnych procedur prawnych – mówiła. – Inkubator da im taką pomoc i ochronę na pewien czas, po którym usamodzielnią się. Niezwykle istotne będą pracownie dla fizjoterapeutów, którzy z kolei muszą wypracować sobie bazę klientów, a preferencyjne warunki wynajęcia gabinetu znacznie im to ułatwią – dodała kanclerz.

O inkubatorze przedsiębiorczości mówiło się już cztery lata temu. Dlaczego więc nie powstał on do tej pory? – Wtedy skończyły się pieniądze unijne na takie zadania, a teraz mamy nowe rozdanie środków, dlatego już przygotowujemy dokumenty, by kiedy tylko ruszy nabór wniosków, mieć wszystko gotowe – wyjaśniał M. Zawiła.

Nabór wniosków ruszy w marcu przyszłego roku, a rozstrzygnięcie konkursów planowane jest na III kwartał 2015 roku. Szacowany koszt wyposażenia inkubatora oraz trzyletniego utrzymania to około 12 mln zł.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group