Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7399
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kiedy inkubator przedsiębiorczości w Jeleniej Górze?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 listopada 2014, 22:13
Aktualizacja: Piątek, 7 listopada 2014, 8:01
Autor: Angela
Fot. Angela
Grażyna Malczuk, kanclerz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej oraz prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła zapowiedzieli wspólne utworzenie inkubatora przedsiębiorczości. Ma on powstać w dawnej siedzibie uczelni przy ul. Zamoyskiego w Cieplicach. Pierwszym krokiem w realizacji tych planów było wczorajsze (05.11) podpisanie listu intencyjnego.

Jak tłumaczyła Grażyna Malczuk, data podpisania listu intencyjnego nie jest przypadkowa, ale też nie jest elementem kampanii wyborczej. – Musieliśmy podpisać ten dokument teraz, bo jest to czas składania fiszek do projektów, w których musimy okazać się partnerami – mówiła G. Malczuk. – Chcemy być również gotowi do złożenia wniosków, a im więcej instytucji włączy się w to przedsięwzięcie, tym większe szanse na
pozyskanie pieniędzy na inkubator – dodała Grażyna Malczuk.

Pierwsza siedziba jeleniogórskiego inkubatora przedsiębiorczości ma być w Cieplicach, a budynek dawnego Kolegium Karkonoskiego przy ul. Zamoyskiego 7 ma zostać wprowadzony do projektu aportem. – Jest to budynek, który kiedyś wyremontowaliśmy za ogromne pieniądze i dwukrotnie chcieliśmy go sprzedać, ale nie znalazł nabywcy. Obecnie jego cena poważnie spadła, dlatego jako senat podjęliśmy decyzję, że nie opłaca się tak pięknego obiektu z 0,5 ha działką w centrum Cieplic sprzedawać za około dwa miliony złotych - wyjaśniała kanclerz Grażyna Malczuk. – Stąd decyzja, by stworzyć w nim inkubator przedsiębiorczości, który ma być spółką, a nie jednostką KPSW, bo inkubator potrzebuje wielu partnerów, którzy wejdą aportem w to przedsięwzięcie zarówno z własnymi środkami, jak i swoimi usługami. W związku z tym, że prezydent M.

Zawiła jest szefem naszego konwentu i Miastu podlegają instytucje, które mogą świadczyć swoje usługi na rzecz inkubatora, rozmowy były z Miastem były naturalne – dodała Grażyna Malczuk.
Prezydent Marcin Zawiła zapowiedział, że na początek w jeleniogórskim inkubatorze przedsiębiorczości ma być ponad 20 biur mobilnych, a na parterze pojawią się pracownie dla fizjoterapeutów oraz sale do aerobiku czy do sztuk walki. Obiekt jest w pełni przygotowany na taką działalność, a ponadto posiada podjazdy i windę dla osób niepełnosprawnych.

- Oprócz preferencyjnych warunków, na których młodzi przedsiębiorcy będą mogli wynająć sobie takie biuro, skorzystają też z bezpłatnego doradztwa z zakresu finansów, prawa, podatków czy marketingu – wymieniał prezydent M. Zawiła.

Bo jak podkreślała G. Malczuk, to właśnie w tej sferze młodzi ludzie mają najwięcej problemów.

– Nasi absolwenci wychodzą z wyuczonym zawodem i ugruntowaną wiedzą, ale nie mają przygotowania do
zakładania firmy czy poruszania się w sferze wstępnych procedur prawnych – mówiła. – Inkubator da im taką pomoc i ochronę na pewien czas, po którym usamodzielnią się. Niezwykle istotne będą pracownie dla fizjoterapeutów, którzy z kolei muszą wypracować sobie bazę klientów, a preferencyjne warunki wynajęcia gabinetu znacznie im to ułatwią – dodała kanclerz.

O inkubatorze przedsiębiorczości mówiło się już cztery lata temu. Dlaczego więc nie powstał on do tej pory? – Wtedy skończyły się pieniądze unijne na takie zadania, a teraz mamy nowe rozdanie środków, dlatego już przygotowujemy dokumenty, by kiedy tylko ruszy nabór wniosków, mieć wszystko gotowe – wyjaśniał M. Zawiła.

Nabór wniosków ruszy w marcu przyszłego roku, a rozstrzygnięcie konkursów planowane jest na III kwartał 2015 roku. Szacowany koszt wyposażenia inkubatora oraz trzyletniego utrzymania to około 12 mln zł.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 5-11-2014 22:50
Czyżby obecny pan prezydent szykował sobie posadę? I co wspólnego z przedsiębiorczością ma KPSW? czy w naszym mieście nie ma uczelni ekonomiczno-biznesowej? U B-M
~AD966 6-11-2014 4:45
Cztery lat nic nie robienia ,prezydent jak wulkan zrobił się aktywny/oby nie dostal wylewu bo pali/ był bałagan jest większy .NIE ma drugiego takiego miasta w Polsce ! Nie wiem jak to się jeszcze kupy trzyma .Ten system który stworzył obecny prezydent przypomina mi budowę Huty Katowice totalny harmider . Tu nie przestrzega się żadnego prawa.
~psikus 6-11-2014 8:09
To tylko takie przedwyborcze pierdy, jak kiedyś SKM
~ad 6-11-2014 8:20
p.Zawiła obiecał inkubator w poprzedniej kampanii,w tym wywiadzie stwierdza że jak objął stanowisko to już to było nie do zrealizowania prze 4 lata.......teraz obiecuje inkubator.........czuję że mnie jako wyborcę traktuje jak k...na
~西澤廣義 6-11-2014 8:26
Każdy mieszkaniec Jeleniej będzie mógł sobie założyć firmę żeby w spokoju móc pracować na śmieciowej umowie. Czyli przedsiębiorczość po Jeleniogórsku.
~Norton 6-11-2014 9:40
Towarzyszka Malczuk łaskawie daje nam pieniądze , oczywiście swoje!. Głosujcie na Towarzyszkę Malczuk ( buhaha)
~Profesor 6-11-2014 9:42
Do inkubatora trzeba by wsadzić i Zawiłę i p. Malczuk, bo oboje są tragedią naszego regionu.
~Przedsiębiorca 6-11-2014 9:44
Chyba liczą sens finansowy takich przedsięwzięć na chińskim kalkulatorze.Wydać 12 mln.zł ,żeby pojedynczy najemca otrzymał kilkaset zł rocznie oszczędności w czynszu na biuro na próbę...Przedsiębiorcy tymczasem otrzymali nowe stawki podatku za grunt na którym prowadzą działalność .Podwyżka 300%.Płacili 1 %,będą płacić 3 %.Widać progres we wspieraniu drobnego biznesu przez miasto.Ciekawe czy wyższe podatki płacą sieci handlowe,które oplotły jak pajęczyną miasto.Miasto 1700.
~ 6-11-2014 9:57
Na razie mamy szambo z kloaką mierności, stworzone przez wyżej wymienionych osobników.
~driver 6-11-2014 9:57
A ci, na tym zdjęciu, to małżeństwo, czy jak? Bo pasują do siebie.... tak na pierwszy rzut oka.
~ 6-11-2014 10:07
Ten ZAWILA dalej miesza
~adamin 6-11-2014 10:16
To dlatego pan Zawiła " nie miał czasu " być wczoraj na debacie kandydatów na prezydenta Jeleniej Góra we Wrocławiu ,chyba że jest tak pewny wygranej i uważa że nie musi brać w takiej dyskusji udziału
~zzz 6-11-2014 10:22
Panie Zawiła pora już zejść ze "sceny". Wystarczająco Pan doprowadził to miasto do rozpaczy i ruiny, że normalnego życia trzeba szukać w innych miastach. Proszę dać uratować życie tego miasta komu innemu co będzie bardzo ciężkie dla tego kogoś po Pana nieszczęsnej kadencji. Tyle obietnic i przechwałek... Panie Zawiła słowa to nie wszystko!
~Socjolog 6-11-2014 10:22
http://pl.wikipedia.org/wiki/Inkubator
~Anzelm B. 6-11-2014 11:18
Pierwszy inkubator przedsiębiorczości w Jeleniej Górze powstał około 1995 r. przy ul. Sygietyńskiego 1 wraz z inkubowanymi msp przy ul. Lwóweckiej 25. Wtedy żaden z obecnych bonzów samorządowych i partyjnych nawet nie zająknął się aby pomóc. Szybciutko utworzono Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego i jeszcze, jak mnie pamięć nie myli ze dwie inne agencje. Po kilku latach działalności, po udzieleniu pomocy kilku firmom, zakończył swoją działalność.
~@@@ 6-11-2014 12:04
całkiem smaczna kiełbaska przedwyborcza, tylko trzeba uważać, bo można się udławić :(
~rysieks 6-11-2014 12:07
slyszałem, że ten z Psl i ten silny z bródką chcą wybudowac 500 mieszkań, ale ich poniosło, pracuje w nieruchomosciach i dzis jest okolo 800 mieszkan na rynku, pustych i nie ma na nich chętnych.
~xxx 6-11-2014 12:22
na tydzień i kilka dni przed wyborami pan kandydat Zawiła i pani kandydatka Malczuk spotkali się i przy błyskach fleszy coś razem podpisali. Ciekawe, co będzie po wyborach... Cztery lata temu w trakcie kampanii pan kandydat tworzył park technologiczny, już był "po rozmowach", już wskazał miejsce, nawet ogłosił konkurs na logo... dzień po wyborach tematu już nie było... oby tym razem było inaczej.
~Gość 6-11-2014 12:43
No Malczuk zrobi wszystko zeby tylko wygrac ,ale coz jako kanclerz tej szkoly co to wypuszcza coraz wiecej bezrobotnych na rynek jeleniogorski ,to moze jak kolejny bubel uruchomi to zmniejszy sie liczba pustych budynkow w miescie ,bo mlodziezy to coraz mniej do tej w ,,szkoly wyzszaj,, uczeszcza
~ad 6-11-2014 13:12
pan prokurator stwierdził że nie będzie rozpatrywał czy komitet p.Zawiły zbierał nielegalnie podpisy w urzędzie ponieważ na listach są jego znajomi,czyli wysyła sprawę w nieznane,za moment okaże się że w urzedzie zbierali podpisy na świąteczne paczki.......co za za państwo ,ukradnij batona to zapuszkują człowieka od razu
~ 6-11-2014 13:26
Ale ruch na niebie nad Jelonką! : Czarownica ()G.M.?)na miotle gna na wschod, pana Marka wloką za samolotem na zachód!
~głosuj na mnie 6-11-2014 13:49
Gdzie jest SKM?!
~hhh 6-11-2014 15:02
Niech pani kanclerz się do roboty weźmie, zamiast się politycznie lansować. Uczelnia którą kieruje leci na łeb na szyję, ale pani kanclerz ma ważniejsze zadania, wszak wkrótce wybory.
~Schengen 6-11-2014 17:39
Kowarski "inkubator przedsiębiorczości" przeniósł się do Jeleniej Góry i (dosłownie) ledwo przędzie (na ul. Wojska Polskiego). Forma życia z grantów i wyścigu po środki unijne, rządowe, lokalne.... Szefem wspomnianego stowarzyszenia jest Pan Przewodniczący NSZZ "S" w naszym regionie. Musi być nowy pomysł na skok na kasę regionalno - miejską jeśli były (i bez szans na reelekcję) dogaduje się z ... no o mało nie użyłem określenia (czerwoną) Baronową ....
~Hm 6-11-2014 18:07
Dlaczego dopiero teraz, jak kadencja minęła. Czyżby pakt Zawiła + SLD oficjalnie zacznie działać w Jeleniej Górze?
~ 7-11-2014 6:34
Miałem zbojkotowac wybory ale jak widzę tego zawilca to idę i innym też radzę byle nie on. Zagłosuje na gierusa
~Bezdomny 7-11-2014 7:42
Lepszy jest Wilk.On obiecuje 15000 miejsc pracy w Jeleniej Górze.To się nadaje na nowy film Bareji.
~ 7-11-2014 21:06
DOLNOŚLĄZAK. 5 lat po "komuchach" czyniono próby z inkubatorem. Potem Karr się w to bawił, nie wiedząc dokładnie o co biega. Poległ. Styropianowy związkowiec przymierzał się do tematu. Efekt mikro, aż przykro. Czy duetowi Malczuk & Zawiła się uda? Życzę sukcesu. Na użytek kampanii samorządowej temat wdzięczny. Cuchnie jednak jak nieświeże danie z garkuchni dla ubogich. Niczym mielony, trzykrotnie odsmażany na zjełczałym oleju podłego gatunku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group