Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7755
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: KD bardziej eko

Sobota, 20 marca 2021, 9:38
Autor: WAC
Region: KD bardziej eko
Fot. KD
Koleje Dolnośląskie chcą ograniczyć zużycie energii w pociągach. Spółka planuje wdrożenie zasady eco-drivingu, która wpłynie na redukcję emisji CO2.  Przewoźnik szacuje, że wprowadzone zmiany mogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 5 procent.

Pojęcie eco-driving odnosi się do ekologicznej jazdy, dzięki której maszyniści poprzez świadome prowadzenie pociągu mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia zużycia energii. W odróżnieniu od jazdy samochodem, przemyślana technika prowadzenia pociągu ma związek z hamowaniem oraz ruszaniem pojazdem przy największym dopuszczalnym przyspieszeniu. Wdrożenie systemu w przyszłości może przełożyć się na znaczne oszczędności dla przewoźników oraz ograniczenie zużycia energii i poziomu emisji CO2 w regionie.

Koleje Dolnośląskie są jednym z pierwszych przewoźników pasażerskich, który postanowił przeprowadzić analizę wdrożenia zasad ekonomicznej jazdy. Cały proces obejmie m.in. analizę obecnego stanu zużycia energii elektrycznej i oleju napędowego, ocenę potencjału oszczędności oraz określenie środków technicznych i organizacyjnych, jakich będzie wymagało wdrożenie systemu.

Kolej od lat uważana jest za najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego – komentuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - Aby zachować ten stan rzeczy, musimy jednak cały czas szukać rozwiązań mających jeszcze większy wpływ na ochronę środowiska. Analizy wskażą, jaki wpływ na jakość przewozów i ograniczenie emisji będzie miał system eco-drivingu. Jeżeli wyniki będą zadowalające to w następnym kroku planujemy przystąpić do szkoleń wśród naszych maszynistów i wdrożenia nowych zasad.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
3
60%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
70
Tak, to odpowiedzialna praca
20%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
26%
To oburzające ile zarabiają
36%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group