Niedziela, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 1426
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„KAWKĄ” chcą ratować Cieplice

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 lutego 2013, 7:34
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2013, 10:23
Autor: Angela
Fot. Angela
– W tym roku na likwidację niskoemisyjnych źródeł ciepła przeznaczymy około 400 mln zł– mówił na wczorajszej (27.02) konferencji prasowej w jeleniogórskim Ratuszu Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska. Program „KAWKA” ruszy na dniach. Skorzystają z niego miasta powyżej 10 tys. mieszkańców oraz miejscowości uzdrowiskowe. – Przymierzamy się do przygotowania takiego wniosku dla Cieplic, gdzie parametry są niepokojące, ale taka sytuacja jest w większości polskich uzdrowisk i miast – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Minister Stanisław Gawłowski został zaproszony do Jeleniej Góry przez posłankę PO Zofię Czernow. Najpierw wziął on udział w konwencie burmistrzów i prezydentów, gdzie szczegółowo omawiał nową ustawę śmieciową, a następnie spotkał się z dziennikarzami w jeleniogórskim Ratuszu, gdzie mówił m.in. o pomyśle walki z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.

- Nasz program, do którego nabór ruszy na dniach, skierowany jest do samorządów – mówił Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska. – Gminy mają przygotować program naprawczy i złożyć go wraz z wnioskiem o dofinansowanie, które może wynieść do 75 procent wartości całego zadania – dodał.

Prezydent Marcin Zawiła zapewniał, że miasto już pracuje nad stworzeniem takiego wniosku, nie chciał jednak mówić o jego szczegółach.

- Problem zanieczyszczenia powietrza w takiej skali, jak u nas, dotyczy około 70 procent miast – mówił prezydent Marcin Zawiła. – To pokazuje skalę zjawiska. My ze swojej strony zrobimy wszystko, by ten problem zminimalizować. Cieplice są położone najniżej Kotliny, co oznacza, że znaczna część zanieczyszczeń jest po prostu nie nasza i pochodzi z okolicznych miejscowości, stąd nasze zadanie jest poważnie utrudnione – dodał.

W ostatnich dniach listopada 2012 roku normy pyłu zawieszonego w powietrzu w Cieplicach zostały cztero–, a nawet sześciokrotnie przekroczone. Były dni, w których wartość pyłu PM10 przekraczała 300 µg/m3 przy normie 50 µg/m3.

- Każdego roku już od października Cieplice stają się jedną wielką chmurą ciężkiego, śmierdzącego powietrza – napisała do nas wówczas pani Katarzyna, mieszkanka Cieplic. – Okien nie można otworzyć. Mieszkanie w uzdrowiskowej części miasta jest o wiele droższe, a jakie mamy z tego wygody? To pokazują wyniki badań inspekcji ochrony środowiska. Problem nie zrodził się dzisiaj, powraca od wielu lat – pisze nasza Czytelniczka.

Posłanka Zofia Czernow dziękowała S. Gawłowskiemu za przyjazd do Jeleniej Góry i zapowiedziała, że była to pierwsza wizyta, ale ma nadzieję, że nie ostatnia.

- Cieszę się, że ta wizyta doszła do skutku, bo nasz region ma szczególne problemy – mówiła Zofia Czernow. - Podczas konwentu wiele niejasnych spraw zostało już wyjaśnionych, ale chciałabym, by takich wizyt było więcej – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~sumienie 28-02-2013 8:17
Nic z tego nie budiet! Ten zarząd miasta nie sprosta takim wezwaniom ,niedokończony park,TERMY ,i ogólny bałagan,marazm. Do realizacji takich celów potrzebni są fachurzy a nie kolesie partyjni.Może to się uda po nowych wyborach !
~danar 28-02-2013 8:29
Przyjechali.... pogadali.....kawkę wypili i pojechali..... a my? My zostali....
~jejcam 28-02-2013 8:35
a na 4 zdjęciu ktoś uciekł nie chciał tego słuchać albo siedzue koło patataja
~M. Kaflik 28-02-2013 8:49
Nikogo z Cieplic nie widzę. Pani Przewodnicząca pewnie zajęta płatnymi parkingami - ale gdzie reszta cieplickich radnych? A teraz na serio - po 2 latach rządów mgr Marcina Zawiły w budżecie miasta raczej nie znajdzie się 2-3 mln zł na wkład własny do takiego programu. Czyli jak piszą moi przedmówcy - "Przyjechali.... pogadali.....kawkę wypili i pojechali..... a my? My zostali.... " Nihili novi sub sole. Marcin Kaflik z Cieplic
~oko 28-02-2013 8:58
... diete wzieli...
~ 28-02-2013 9:34
Ja pamiętam akcję z lat 90. Wówczas było dofinansowanie do inwestycji zmiany ogrzewania z węglowego na gazowe, olejowe, elektryczne. Wiele i mieszkańców dokonało tej zmiany i czystość powietrza przynajmniej w miejscowości górskiej w której mieszkam. Niestety w latach dwutysięcznych drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i oleju spowodowało ponowne przejście na ogrzewanie węglowe lub ogrzewanie byle czym a powietrze w mojej miejscowości znacznie się pogorszyło. Gdyby władza była mądra i w latach dwutysięcznych zastosowała np ochronę podatkową dla lokali mających ogrzewanie ekologiczne niepotrzebne byłyby programy KAWKA a powietrze byłoby znacznie czystsze a ludzie byliby zdrowsi.
~Ciepliczanin 28-02-2013 9:40
Ale złotym deszczem olali Miłośników Ziemi Cieplickiej - tej Ziemi
~kola6 28-02-2013 9:42
To prawda nie potrzeba żadnego programu KAWKA wystarczy dofinansowanie ogrzewania gazowego na które przeszło bardzo wielu mieszkańców Jeleniej Góry i okolic.
~grabienapo 28-02-2013 9:46
Dajcie ludzią zarobić to poradzą sobie z problemem..Totalna inwigilacja, terror, zdzierstwo, niegospodarność, państwowy zamordyzm, a także nienasycony fiskus i bezczelni pazerni urzędnicy, od tych najwyższych poczynając. Polacy bezczynnie czekają, w jaki sposób obecna władza jest w stanie jeszcze bardziej ich upokorzyć, a inwencja urzędników wydaje się nie mieć końca, ani żadnych ograniczeń. Skończy się tym, że przyjdą gwałcić wam żony w majestacie prawa uchwalonego większością sejmową PO i PSL. Były już w najczarniejszej przeszłości różne trójki" ochotników", które szukały po wsiach bogatych kułaków, a gdy okazywało się, że wszyscy bogacze mają co najwyżej po jednej krowie, ważono czyja jest najcięższa i w ten sposób ustalano, kto jest kułakiem, czyli osobnikiem do napiętnowania. A
~ 28-02-2013 9:46
Zastanawia mnie dla czego osoby widoczne na zdjęciach zamiast pracować promują się za publiczne pieniądze, w tym za moje? Wszak wszyscy z nich są przedstawicielami instytucji, które utrzymywane są z podatków. A ich miejsce pracy jest gdzie indziej. Szkoda, że do tematu obrad nie włączono tematyki np. rozwiązania problemu globalnego ubóstwa albo podniesienia czytelnictwa w Bangladeszu, myślę że i grono odpowiednie i skutek debaty podobny.
~z innej becz 28-02-2013 9:55
UOKiK ostrzega przed nieuczciwymi stacjami benzynowymi! Jest potwierdzenie na to, iż paliwa meelera nie koniecznie są tylko paliwami... Dokument stworzony przez UOKiK wylicza stacje paliw, na których zanotowano nieprawidłowości. Jeśli chodzi o woj. dolnośląskie, zastrzeżenia kontrolerów wzbudziły stacje: Auto-Truck w Krępicach, Statoil we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej, Paliwa Trans we Wrocławiu, Muller w Kowalach, Jeleniej Górze i Jakuszycach, Orlen w Karpaczu przy ul. Konstytucji 3-go Maja, Orlen w Świeradowie-Zdroju przy ul. Jaśkiewicza, Orlen w Starym Waliszowie, Orlen w Lwówku Śląskim przy ul. Jaśkiewicza oraz Tank w Pieszycach. http://moto.wp.pl/kat,55194,page,2,title,Jakosc-paliwa-2012-badania-UOKiK-u,wid,15369055,wiadomosc.html
CН.W.D.P. 28-02-2013 9:58
"KAWKA", TO PRAWIE, JAK POŁOWICA Kaflika...
~18 sqandal 28-02-2013 10:34
no i pogadali se ..... a gdzie jakieś wnioski czy uchwały do zrealizowania ...... nie ma i po co te mydlenie oczu społeczeństwu no po cp?
~Ala 28-02-2013 10:39
Po zmianie prezydenta może coś ruszy bo na razie to nie mamy o czym marzyć.Kiedy on dokończy co zaczęte?
~sowa 28-02-2013 10:55
Skoro byly dotacje w latach 90-tych to wyrzucone z dymem pieniadze,moze zastanowic sie i przea...lizowac sprawe ogrzewania Cieplic termalnie (gorace zrodla)"Centralna kotlownie".Ale to musi przea...lizowac ktos z klasa nie myslac o swojej kieszeni czy kolegi.400mln to spora suma na poczatek,dotacje to bzdura dzisiaj jest te 400mln a jutro ich nie bedzie i wrocimy do stanu poczatkowego.problem nalezy rozwiazac kompleksowo i wylorzystac to co mamy pod nosem :-)
~ 28-02-2013 11:19
oddać Cieplice ks. Rydzykowi, to szybko Cieplice i połowa miasta będzie ogrzewana z wód termalnych. Będzą środki na te inwestycje.Przez 70 lat od zakończenia wojny żadna władza nie zrobiła nic z wykorzystaniem wód termalnych. Teraz też nic dobrego nie zrobią, mimo że Pani Posłanka,Pan Prezydent, Pan Przewodniczący rady miasta i 5 radnych miasta jest własnie z okręgu Cieplic. Może trzeba rozmawiać z KGHM który jest właścicielem Uzdrowiska??Bicie piany i mielenie piachu.
~dundersztyc 28-02-2013 11:21
Nie wierzę!!! Mam "przepiękny" projekt przygotowany dla potrzeb Urzedu przez jakąś firmę z Katowic chyba. W projekcie tym wielką troską darzy się, problem zanieczyszczenia powietrza w Cieplicach. Ktoś wziął pieniądze za przygotowanie projektu i ..... cisza. Tak samo będzie tutaj. Prawdziwe pieniądze robi się na projektowaniu projektów. Wdrożenie ich to zupełnie inna sprawa!!! Inne fundusze!!! Inna liga!!! Boszszeee.... Widzisz i nie grzmisz!!! Toż to kolejny przykład jak zarabiać pieniądze na siedzeniu i debatowaniu. Ludzie, nie dajcie się łapać na gadanie o działaniu. Pierwszym mitem o zarządzaniu tym miastem, jest ten, że takie zarządzanie w ogóle istnieje! Arogancja władzy nie ma ograniczeń.
~Polityk 28-02-2013 12:04
JA JESTEM POLITYKIEM i była to mądra decyzja.Za Państwa pieniądze możemy żyć z żoną w dostatku.Codziennie z dzieciakami robimy wycieczki.Czasami rzeczywiście trzeba ciężko popracować, ale opłaca się. Planuję z rodziną polecieć na droższe wakacje, także muszę spędzić parę bezsennych nocy nad papierami - będę rozważał kolejny wniosek o podwyższenie rachunku za prąd.
~zBIGs 28-02-2013 12:22
no cóż, jeżeli podpisało się w przeszłości umowę z Gaspromem na dostawę gazu po cenie najwyższej w Europie(dziś niższa o 10% a i tak najwyższa), to mamy takie a nie inne skutki. ŻADNE programy, a tylko logika ekonomiczna. Tylko co by robili politycy?
~ala 28-02-2013 13:27
przelejcie te pieniądze na prywatne konta zawiły i papaja bo i tak będzie z tego jeden wielki szwindel
~von Weltze 28-02-2013 17:27
kotlina, to inwersje. Jedynym ratunkiem dla poprawy jakości powietrza są,w wypadku Cieplic (które wcześniej czy później odłączą się od Jel. Góry, ) są źródła termalne i energiasłoneczna jak i wiatrowa.
~Boss 28-02-2013 17:27
No to audytorzy,konsultanci,koordynatorzy,obsługa prawna projektów zacierają rączki 50 procent kasy trafia do ich kieszeni,25 procent na łapówy reszta na realizację projektu potem zapewne wszyscy powiedzą że wyszedł bubel bo wzięli najtańszego wykonawcę kolesia jakiegoś kacyka partyjnego który miesiąc wcześniej założył prężną firmę wygrywającą milionowe przetargi nie musi mieć doświadczenia bo i tak zatrudni podwykonawców którzy wezmą podwykonawców którzy wezmą kasę i też wezmą podwykonawców którzy zrobią robotę i zostaną na lodzie bo nie dostaną kasy mało tego zbankrutują bo muszą zapłacić VAT od faktury którą wystawili oszustowi
~emeryt 28-02-2013 21:20
W latach 60 tych mieszkancy Cieplic palili w piecach, gotowali na kuchniach weglowych i takiego czadu nie bylo. Zatkano luft ,bo wybudowano Zabobrze tam bylo wyjscie z kotliny.Teraz jak wieje duzy wiatr to ten czad wywiewa,a jak jest mroz to nie ma czym oddychac!
~... 28-02-2013 21:52
Wielkie paniska w domkach jednorodzinnych palą śmieciami, butami, czym popadnie!. Stąd ten syf... KARAĆ I KARAĆ!
~ 28-02-2013 23:00
A co śmierdzi pani poseł?niech sie wyprowadzi.Po co te bicie piany.Gdyby mieszkała w Karpaczu tez byu zaprosiła?
~Ha... 28-02-2013 23:57
a jak ma się do tego programu .... palenie odpadami z " ZORKI " ! To jest dopiero ekologiczne :(
~dde 1-03-2013 9:09
zamiast wydawać 400 mln na "program" przeznaczcie je na dofinansowanie opłat za montaż ogrzewania gazowego i rachunków za gaz- to jest jedyny sposób bo zakazy i nakazy nic nie dadzą jak ludzie nie mają pieniędzy często nawet na jedzenie..........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group