Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 9140
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śnieżka: Katastrofa budowlana na Śnieżce

Poniedziałek, 16 marca 2009, 16:55
Aktualizacja: Środa, 18 marca 2009, 8:02
Autor: Ania
Śnieżka: Katastrofa budowlana na Śnieżce
Taki widok schroniska, słynnych trzech spodków, już należy do przeszłości. Choć kiedy obiekt budowano, budził sporo kontrowersji, jednak przez lata wpisał się w krajobraz i stał się jednym z symboli Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.
Fot. .....
Załamał się górny spodek schroniska na najwyższym szczycie Sudetów. Na miejscu byli meteorolodzy z IMGW i członkowie sztabu kryzysowego, którzy potwierdzili złe informacje. Po oberwaniu podłogi obserwatorium, budynek osunął się. Karkonoski Park Narodowy całkowicie zamknął wejście na szczyt Karkonoszy.

O zaistniałej sytuacji powiadomieni są również Czesi, którzy zdecydowali o zamknięciu wyciągu. Przebywanie na Śnieżce jest jednak bardzo niebezpieczne, bo sytuacja z dnia na dzień jest coraz gorsza. Jeszcze do dzisiaj rano czynna była środkowa część obiektu na szczycie Karkonoszy, gdzie też w weekend przeniesiono stację meteorologiczną.

Niestety górny spodek zapadł się, a podłoga zaczęła odpadać, co całkowicie wykluczyło przebywanie ludzi w środku budynku. Niebezpieczne jest także przechodzenie obok niego, ponieważ odpadają jego fragmenty. Najgorzej jest przy silnym wietrze. Obserwacje meteorologów – prowadzone tam od lat - zostały wstrzymane do odwołania.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma czas do 30 czerwca na przedstawienie ekspertyzy budowlanej w tej sprawie. Wtedy dowiemy się o konkretnych przyczynach i rozwiązaniu problemu. Natomiast wejście na Śnieżkę będzie zamknięte do odwołania.

Czytaj również

Komentarze (97) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group