Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 7040
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Karpacz: na co budżet obywatelski

Środa, 16 kwietnia 2014, 8:18
Aktualizacja: 8:20
Autor: Katarzyna Zielińska
Zakończyły się spotkania mieszkańców Karpacza w sprawie wyboru zadań z budżetu partycypacyjnego. – We wszystkich spotkaniach zagłosowało 256 osób. W tym roku był to ogromny sukces – mówi wiceburmistrz Karpacza Ryszard Rzepczyński.

Pierwszy raz mieszkańcy Karpacza, w sprawie wyboru zadań z budżetu partycypacyjnego spotkali się w 2011 roku. Zgłosili wtedy swoje pierwsze propozycje zadań do realizacji, które zostały wykonane w latach 2012-13. W tym roku była to już trzecia edycja wyborów. Frekwencja mieszkańców miasta była o wiele większa niż w poprzednich latach. Wybory odbywały się w czterech okręgach, w spotkaniach wzięło udział ponad 300 osób, a do głosowania przystąpiło 256 osób. Jest to o 25 procent więcej mieszkańców niż w zeszłym roku. Wśród wszystkich projektów dominują pomysły infrastrukturalne i inwestycyjne.

- Ta duża frekwencja podczas wyborów pokazuje, że mieszkańcy naprawdę są zainteresowani sprawami miasta. Zobaczyli, że jest możliwość rozwiązania problemów, które wydawały się nie do rozwiązania. Wśród mieszkańców dominuje myślenie o działaniach oraz celach we wspólnej przestrzeni. Zadania, które były realizowane w zeszłych latach, takie jak rewitalizacja Młynka Miłości czy ołtarza przy ulicy Konstytucji 3 Maja pokazują, że preferowane są przedsięwzięcia, które służą nie tylko danemu okręgowi, ale całemu miastu – mówi Ryszard Rzepczyński.

Aby zgłosić zadanie do budżetu partycypacyjnego trzeba przedstawić projekt na spotkaniu, które odbywa się jesienią. Projekt można zgłosić również składając go do 23 stycznia do biura rady. Warunkiem przyjęcia zadania do budżetu jest uczestnictwo w spotkaniu, na którym zapada decyzja o wyborze zadań. Taką decyzję podejmują mieszkańcy Karpacza. Łączna kwota projektów dla danego okręgu, musi mieścić się w kwocie 50 tysięcy złotych.

Kolejnym sukcesem miasta jest coraz większe zaangażowanie młodych ludzi w wyborach. – Miasto daje młodym ludziom możliwość uzyskania środków na zrealizowanie swoich pomysłów. Wystarczy mieć dobry pomysł i przekonać do niego innych mieszkańców. Wybory, zarówno kwotowe czy zadaniowe pozwalają na to, aby poprzez osobiste zaangażowanie się grupy osób, móc zebrać wystarczającą liczbę głosów do zrealizowania danego projektu. Młodzi ludzie widzą, że coś od nich realnie zależy i mają wpływ na to co dzieje się w Karpaczu – mówi Ryszard Rzepczyński. – Myślę, że w przyszłości tych osób będzie coraz więcej – dodaje.

Oprócz frekwencji, znacznie wzrosła również aktywność mieszkańców podczas spotkań. By dobrze wykorzystać swój głos, prosili o omówienie wszystkich pomysłów. Zasady wyboru zadań do realizacji nie są z góry narzucone, co daje mieszkańcom realny wpływ na wspólny wybór zasad oraz przebiegu głosowania. Dzięki temu mieszkańcy Karpacza zaczynają przekonywać się do uczestnictwa w strukturach demokratycznego społeczeństwa.

– Myślimy o tym, aby nasza społeczność mogła decydować o większych projektach, służących całemu miastu. Chcielibyśmy bardziej zintegrować lokalne społeczeństwo, wywołać wśród mieszkańców jeszcze większe poczucie tożsamości i patriotyzmu lokalnego – mówi Ryszard Rzepczyński.

Pełna lista zadań, które zostały wybrane do realizacji w 2014 roku:
OKRĘG nr 1
1) Oznakowanie zmiany przebiegu szlaku turystycznego na Karpatce – 15.000 zł
2) Zamontowanie siłowni zewnętrznej w parku przy Kaplicy, uzupełnienie urządzeń na placu zabaw i ułożenie mat zabezpieczających, nałożenie drewnianych nakładek na ławki z piaskowca – 20.000 zł
3) Oznakowanie tras rowerowych w Karpaczu Górnym – 10.000 zł
4) Dokończenie rewitalizacji Młynka Miłości – 5.000 zł

OKRĘG nr 2
1) Zagospodarowanie terenu wokoło zapory na potoku górskim Łomnica, oparte na bazie doświadczeń z lat 60-tych ubiegłego wieku – 40.000 zł
2) Remont przejścia rozdzielającego posesje budynku nr 39 i 41 prowadzącego z obwodnicy na deptak – 10.000 zł

OKRĘG nr 3
1) Oznakowanie tras rowerowych w Karpaczu – 10.000 zł
2) Zorganizowanie trzech spotkań integracyjnych dla mieszkańców okręgu – 8.000 zł
3) Kontynuowanie procedury formalno-prawnej dla zrealizowania wniosków o przekształcenie planu zagospodarowania terenów zielonych przy ul. Zagajnik i Poprzecznej (nad dworcem PKP) – 20.000 zł
4) Przygotowanie koncepcji zagospodarowania ciągu spacerowego wzdłuż Łomnicy – 5.000 zł

OKRĘG nr 4
1) Oznakowanie trasy rowerowej – 10.000 zł
2) Wyznaczenie trasy spacerowej w ciągu ulicy Dolnej, Wilczej promującej drewniane budownictwo dzielnicy – 10.000 zł
3) Budniki – kolejny etap rewitalizacji – 30.000 zł

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group