Piątek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6821
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Karpacz dziś i wczoraj w albumie – warto to zobaczyć

Niedziela, 29 grudnia 2013, 8:05
Aktualizacja: 8:07
Autor: MPP
Karpacz: Karpacz dziś i wczoraj w albumie – warto to zobaczyć
Fot. Archiwum Organizatora
Wystawę "Karpacz – Krummhűbel", ukazującą na fotografiach zmieniające się miasto na przestrzeni ostatniego wieku, można oglądać w Muzeum Sportu iTurystyki w Karpaczu. Zgromadzono bogaty materiał fotograficzno–ikonograficzny, daleko wybiegający poza możliwości wystawiennicze muzeum. Stąd pomysł na album "Karpacz – Krummhűbel", który muzeum oddaje właśnie do rąk czytelników.

Dawny Karpacz - zwany przed wojną Krummhűbel - przedstawiono na fotografiach, pocztówkach, zdjęciach z wydawnictw i materiałach ikonograficznych. Najstarsze fotografie wykonano jeszcze w XIX wieku. Materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Współczesne zdjęcia są autorstwa Zbigniewa Kulika, fotografika z Karpacza, który od wielu lat zatrzymuje w kadrach zmieniające się miasto. Wykonywane od lat 70. po 90. XX wieku, o różnych porach roku, z różnych punktów miasta, mają wartość dokumentu i walory artystyczne. Najcenniejsze są zestawienia tych samych miejsc i krajobrazów, uchwycone na przestrzeni lat. Doświadczenie w jednym miejscu przedwojennego Krummhűbel i współczesnego Karpacza pozwala nie tylko na porównanie krajobrazu architektonicznego, także zadumę nad historią mającą wpływ na ludzi i kulturę materialną. Fotografie opatrzone zostały rozbudowanymi podpisami, przybliżającymi historię budynków, obiektów sportowych, a nawet wydarzeń wpisanych na stałe w kalendarium miasta.

Takie ikony Karpacza jak kościółek Wang, skocznia narciarska "Orlinek", czy współczesny hotel "Gołębiewski", na fotografiach są rozpoznawalne przez rodzimych mieszkańców i gości z Polski na pierwszy rzut oka. Ale nie wszyscy już wiedzą, jak w Karpaczu odnaleźć choćby dawną "Karczmę sądową". Album w tym pomoże. Dzieje turystyki w Karkonoszach można poznać poprzez początki "żelaznej kolei", która dotarła do Karpacza w roku 1895 i... jej upadek (2 kwietnia 2000 roku odjeżdża ze stacji ostatni pociag). Fotografię przedwojennego dworca zestawiono ze współczesnym wizerunkiem Miejskiego Muzeum Zabawek, gospodarza tego miejsca. Dla tych, którzy historię wolą rozpoznawać poprzez ikony... sportowców, album niesie niespodziankę w postaci Adama Małysza, rekordzisty skoczni "Orlinek". Każdy kadr Karpacza wczoraj i dziś niesie inną opowieść, inną historię.

Do albumu dołączono kalendarium, czyli najważniejsze daty z historii Karpacza i okolic. Pierwsza wzmianka historyczna o osadzie na Krzywej Górze pochodzi z 1599 roku. Kalendarium zamyka rok 2013, brzemienny dla Karpacza w udostępnienie nowej atrakcji "Tajemnic Karkonoszy" i przyznanie dla Muzeum Sportu i Turystyki nagrody kulturalnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego "Silesia".

Opowieść w obrazkach o dawnym i współczesnym Karpaczu, może być doskonałym upominkiem dla dzieci, aby uczyły się historii przeglądając kolorowe zdjęcia. I dla starszych mieszkańców Karpacza, którzy z sentymentem odbędą podróż w przeszłość. Takie wydawnictwo zainteresuje z pewnością turystów, którym nie wystarcza zdobycie Śnieżki i przejście deptakiem przez Karpacz. Biorąc do ręki album, poznają historię przedwojennego Krummhűbel, Krzywej Góry i Drogosławic (bo takie nazwy Karpacza istniały w pierwszych powojennych latach) oraz współczesnego Karpacza.

Album ""Karpacz - Krummhűbel" autorstwa Zbigniewa Kulika został wydany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w nakładzie 1.000 egz. i można go kupić w cenie 20 zł w muzeum.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group