Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8065
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Karpacz będzie miał świętego patrona

Czwartek, 25 stycznia 2018, 8:46
Aktualizacja: Piątek, 26 stycznia 2018, 4:46
Autor: WAC
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Karpacz będzie miał swojego patrona czyli św. Wawrzyńca. – Wybór św. Wawrzyńca na patrona Karpacza ze względu na to, że jest on opiekunem ratowników i przewodników górskich wydaje się naturalny – mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.

Ten święty patronuje też kaplicy na Śnieżce. Aby jednak żyjący w III wieku męczennik chrześcijański stał się jednocześnie opiekunem miasta pod najwyższym szczytem Karkonoszy odpowiednią uchwałę w tej sprawie musieli podjąć miejscy radni.

Mimo że nie zapadała ona jednogłośnie, to ta kwestia nie budziła większych kontrowersji. Zwłaszcza, że wcześniej do magistratu wpłynął wniosek od mieszkańców miasta. Jak mówi jeden z inicjatorów akcji radny Mirosław Czubak – choć akcja zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie trwała praktycznie przez dwa dni, to inicjatywę poparło około 500 osób. - Liczymy, że wybranie św. Wawrzyńca oprócz niewątpliwego aspektu duchowego, będzie miało także swoje znaczenie praktyczne – mówi M. Czubak. - Do tej pory obchody jago dnia patronalnego koncentrowały się na szczycie Śnieżki. Teraz okolicznościowe imprezy będą też mogły odbywać też w mieście - dodaje.

Procedury kościelne w tej kwestii, które obecnie trwają w Watykanie, są na tyle zaawansowane, że najprawdopodobniej tegoroczny dzień odpustu na Śnieżce 10 sierpnia będzie jednocześnie dniem nadania miastu patrona. Nad przebiegiem przygotowań tej uroczystości pracuje doraźna komisja rady miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
803
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group