Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5467
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Karpacz będzie miał nową atrakcję!

Niedziela, 18 marca 2018, 8:31
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 marca 2018, 5:48
Autor: WAC
Karpacz: Karpacz będzie miał nową atrakcję!
Fot. Użyczone
„Kraina Gier Krajobrazowych” to nazwa nowej atrakcji dla turystów i mieszkańców Karpacza, której budową ruszy już niedługo przy ul. Olimpijskiej (w pobliżu skoczni narciarskiej „Orlinek”) w Karpaczu.

Na wybudowanie nowego miejsca rekreacji i wypoczynku, przeznaczonego w założeniu dla rodzin z dziećmi samorząd Karpacz pozyskał 2,5 mln złotych z Programu Interreg VA na rozwój infrastruktury turystycznej w ramach projektu realizowanego wspólnie z Pecem pod Śnieżką.

Przy ul. Olimpijskiej (w pobliżu skoczni narciarskiej „Orlinek”) powstanie Kraina Gier Krajobrazowych, wykorzystująca potencjał przyrodniczy i kulturowy Karkonoszy. Realizacja projektu zaplanowana jest na lata 2018/2019.

Nowa atrakcja Karpacza podzielona zostanie na trzy strefy: edukacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową. W strefie edukacji zaplanowane jest wytyczenie ścieżki edukacyjnej, która w chronologicznej kolejności przedstawiać będzie kolejne etapy obecności i działalności człowieka w Karkonoszach. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie Augmented Reality, czyli Rzeczywistości Rozszerzonej, która dzięki nowoczesnym technologiom łączyć będzie świat rzeczywisty z generowanym komputerowo.

- Część pierwsza ścieżki w Krainie Gier Krajobrazowych prezentować będzie działalność Walończyków i tradycje górnicze Karkonoszy – mówi zastępca burmistrza Karpacza Kamila Cyganek. - Powstanie w niej replika sztolni walońskiej. Część druga obrazować będzie historię drwali i kurzaków. Pojawi się mielerz służący do wypalania węgla drzewnego. Część trzecia prezentować będzie Karkonoskie pasterstwo. Znajdzie się tutaj drewniana replika budy pasterskiej wzorowana na dawnej Budzie Hampla (obecna Strzecha Akademicka). Czwarta część ścieżki przedstawiać będzie tradycje zielarskie i laboranckie. Pomiędzy budą pasterską a Domem Laboranta zbudowane zostaną drewniane kładki nawiązujące do tych znajdujących się wysoko w Karkonoszach. Dom Laboranta wykonany zostanie z granitu, a jego górna część prezentować będzie charakterystyczną dla architektury regionu konstrukcję ryglową. Ostatnia część nawiązywać będzie do działalność tkaczy. Odwiedzający poznają tutaj m.in. podstawowe rodzaje splotów tkackich oraz rodzaje tkanin produkowanych w Karkonoszach. Finalny punkt ścieżki stanowi Domek Tkacza w konstrukcji ryglowej – przysłupowej. Wszystkie elementy wyposażone zostaną w tablice i gry interaktywne – dodaje K. Cyganek.

Strefa rekreacyjna Krainy Gier Krajobrazowych przeznaczona będzie głównie do dzieci i składać się z urządzeń, które pozwalają przede wszystkim doskonalić sprawność ruchową oraz rozwijać dużą motorykę. Pojawi się tu m.in. tyrolka, linarium oraz huśtawki z krzesełkami z kolei linowej Zbyszek. Strefa piknikowo-wypoczynkowa obejmie stoły i ławy przeznaczone do konsumpcji oraz leżaki pozwalające na relaks na łonie natury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group