Niedziela, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 2212
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Karkonosze sprzed wieku na fotografii. W MSiT

Czwartek, 7 lipca 2011, 7:34
Aktualizacja: 7:34
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Karkonosze sprzed wieku na fotografii. W MSiT
Fot. Agrafka
W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oglądać można wystawę „Karkonosze na dawnej fotografii”, gdzie zaprezentowano zdjęcia Gór Olbrzymich – Riesengebirge z lat 1902–1904. Ekspozycja będzie czynna do końca września codziennie od 9.00 do 17.00 z wyjątkiem poniedziałków.

Na wystawie w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu prezentowanych jest 30 reprodukcji fotografii, ze zbioru 60 sztuk, pochodzących z wydawnictwa Kunstdruck Stengel & Co. z Berlina opublikowanych na początku XX wieku przez Wydawnictwo Maxa Leipelta z Bad Warmbrunn (Cieplic Śląskich Zdroju), w albumie pt. „Wokół Śnieżki. Obrazy z Karkonoszy”.

- Zachowane fotografie utrwaliły fragmenty minionej rzeczywistości. Dzięki nim wiemy, jak wyglądały Karkonosze ponad 100 lat temu, jak zmieniał się krajobraz górski, kiedy to budowano nowe obiekty, i to nie tylko turystyczne, a także jak ubierali się niegdyś ludzie gór i turyści – powiedział Zbigniew Kulik, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Fotografie, które datowane są na lata 1902 – 1904, wykonano z wielkoformatowych, szklanych negatywów, a odbitki zrobiono metodą stykową. Autor tych zdjęć jest nieznany, wiadomo jednak, że niektóre ze zdjęć zostały przez niego mocno retuszowane, a mianowicie domalował ścieżkę na Śnieżkę, schronisko nad Śnieżnymi Kotłami, czy też pociąg jadący przez Dolinę Kamieńczyka torowiskiem prowadzącym do Szklarskiej Poręby.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group