Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 7442
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Karkonosze na dawnej fotografii w Karpaczu

Wtorek, 5 lipca 2011, 12:11
Aktualizacja: 12:12
Autor: Agrafka
Karpacz: Karkonosze na dawnej fotografii w Karpaczu
Fot. Organizatorzy
Z 1902 roku pochodzi najstarsza fotografia Karkonoszy, której reprodukcja będzie prezentowana wraz z innymi dawnymi zdjęciami Gór Olbrzymich – Riesengebirge podczas wernisażu, który odbędzie się dzisiaj o 15.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Wystawa będzie czynna do końca września codziennie od 9.00 do 17.00 z wyjątkiem poniedziałków.

Karkonosze fotografowano od czasu wynalezienia fotografii. W archiwach i zbiorach prywatnych zachowały się tysiące fotografii, które ukazują wyjątkowy charakter Gór Olbrzymich (Riesengebirge) położonych w Europie Środkowej. Są one dzisiaj wspaniałym materiałem ikonograficznym do poznania historii ich zagospodarowania

Na wystawie w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu prezentowanych jest 30 reprodukcji fotografii, ze zbioru 60 sztuk, pochodzących z wydawnictwa Kunstdruck Stengel & Co. z Berlina opublikowanych na początku XX wieku przez Wydawnictwo Max Leipelt z Cieplic Śląskich Zdroju, w niezwykle obszernym i okazale wydanym albumie pt. „Wokół Śnieżki. Obrazy z Karkonoszy”.

Mistrzowskie fotografie wykonane zostały z wielkoformatowych, szklanych negatywów, a odbitki zrobiono metodą stykową. Ich doskonała jakość wykonania budzi powszechny zachwyt. Mimo, że zdjęcia te nie są datowane, to dokładna analiza ikonograficzna pozwala na ustalenie daty ich pochodzenia na lata 1902 - 1904. Niestety nieznany jest także autor tych prac.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group