Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8094
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoska opowieść kulinarna – już wkrótce

Środa, 24 czerwca 2020, 9:20
Aktualizacja: Piątek, 26 czerwca 2020, 6:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Karkonoska opowieść kulinarna – już wkrótce
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (23.06) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowanej publikacji na temat "Kuchni Ducha Gór". Jak zaznaczają twórcy, będzie to pierwsza taka książka w języku polskim, ale na pewno nie ostatnia.

W spotkaniu wzięli udział: Emil Mendyk – autor tłumaczenia dawnych przepisów niemieckich, Piotr Gryszel – autor tłumaczenia przepisów czeskich oraz części opisującej współczesną kuchnię regionu Karkonoszy (polskich i czeskich), Przemysław Wiater – autor części historycznej publikacji, a także Regina Chrześcijańska z Wydawnictwa Ad Rem.

Karkonosze to ziemia niezwykła - przeplatały się tu różne kultury - czeska, piastowska, znowu czeska, po czym monarchia Habsburgów, państwo pruskie, kultura niemiecka i po 1945 roku nastąpiło przecięcie ciągłości kulturowej i nastąpiła specyficzna kultura polska, która w Karkonoszach była zlepkiem kultur regionalnych (małopolskiej, wielkopolskiej, z Mazowsza, czy dawnych Kresów) - mówił na wstępie Przemysław Wiater, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

„Kuchnia Ducha Gór” została podzielona na sześć grup potraw:
- zupy i dania jednogarnkowe,
- warzywa i dania ziemniaczane,
- mięso i drób,
- dania rybne,
- desery i wypieki,
- napoje.

Kuchnia Karkonoszy jest bardzo różnorodna. Gdy po II wojnie światowej przerwano ciągłość kulturową, straciliśmy swoją kulinarną tożsamość. Po czeskiej stronie gór spotykamy specyficzne potrawy dla tego regionu. Czesi wydali do tej pory trzy książki kulinarne dotyczące tego regionu, a my do tej pory takiej nie mamy. Dlatego zrodził się pomysł, aby dać mieszkańcom, restauratorom i turystom przepisy, z których mogliby korzystać. Możemy stworzyć karkonoską kuchnię fusion, czyli kuchnię odnoszącą się do tradycji kulinarnych, ale dodaje też współczesne smaki, bo to, co ludziom 200 lat temu smakowało, niekoniecznie może dzisiaj smakować - powiedział Piotr Gryszel, który zaznaczył, że Karkonosze były zbyt małym regionem, żeby stworzyć własną kuchnię (choć jest kilka dań typowo karkonoskich), więc czerpano z kuchni śląskiej.
To nie będzie prosta książka kucharska - ile czego dodać, tylko będzie to opowieść - pokażemy kuchnię w historycznym kontekście - dodał Piotr Gryszel. - Zaskoczyło mnie jak z prostych rzeczy można przygotować bardzo smaczne i wykwintne dania. Lubię eksperymentować w kuchni i kilkanaście dań, które znajdą się w tej książce, już przygotowałem - dodał P. Gryszel.
Szczycimy się piękną tradycją staropolskich żurków, które nie są zupą polską - żur pochodzi z języka niemieckiego. Podobnie było z bigosem, który w krajach języka niemieckiego znany jest pod nazwą bigusz i był jadany na Dolnym Śląsku. Śladów różnych wpływów możemy znaleźć wiele. W Karkonoszach jadano dużo ziół, sery i przetwory mleczne z mleka krowiego, ponieważ owce w Karkonoszach były rzadkością. Karkonosze smakowały też słodkimi sosami, deserami na bazie piernika, czy maku, a także kruszonką - opowiadał Emil Mendyk.

Twórcy publikacji liczą, że książka ukaże się w sierpniu br., a przy jej promocji nie zabraknie degustacji karkonoskich potraw. Jednocześnie restauratorzy zapraszani są do współpracy.

Chcemy zaprosić restauratorów, żeby ich dania, które mają dopisek, że są regionalne czy karkonoskie - mogły pojawić się w książce. Mamy wielu znanych i popularnych producentów karkonoskich. Pierwsze wydanie nie obejmie wszystkiego, dlatego chcemy pracować nad kolejnymi - dodała Regina Chrześcijańska z Wydawnictwa Ad Rem.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
2
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group