Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11104
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych: mieszkańcy są najważniejsi

Wtorek, 12 lutego 2013, 7:55
Aktualizacja: Środa, 13 lutego 2013, 7:32
Autor: Red
Jelenia Góra: Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych: mieszkańcy są najważniejsi
Fot. Angela
Koalicję tworzy ponad 15 organizacji spośród około 30 aktywnie działających w Jeleniej Górze. Za jej sprawą odbyło się już kilka ważnych debat, m.in. na o jakości opieki zdrowotnej i perspektywach w mieście dla młodych. Było podsumowanie półmetka kadencji prezydenta Jeleniej Góry. W planach są kolejne takie spotkania. Koalicja ma też wiele własnych pomysłów, jak poprawić jakość życia w Jeleniej Górze jej mieszkańcom.

Zdaniem członków Koalicji należy wzbogacić formy konsultacji społecznych samorządu z mieszkańcami. Można to zrobić poprzez specjalne tablice informacyjne (np. po jednej w każdej dzielnicy), internet i spotkania z samorządowcami. Dobrym pomysłem jest skonfigurowanie strony miasta z Facebookiem. Trzeba też więcej uwagi poświęcić edukacji obywatelskiej. A jest skąd czerpać wzory. Wrocław, na przykład, stosuje specjalne nalepki, "Czy wiesz, że..." umieszczane na pojazdach komunikacji miejskiej. Na tych nalepkach są informacje "w pigułce" o tym, co samorząd robi dla mieszkańców.

- Trzeba postawić na młodych ludzi. Napisaliśmy projekt „Młodzież w działaniu – Obywatele 18”, w którym informujemy o tym, w jaki sposób ludzie młodzi mogą wpływać na sprawy miasta, poprzez wykorzystywanie inicjatywy obywatelskiej na poziomie lokalnym - mówił szef Stowarzyszenia All-ternatywa Paweł Gluza na spotkaniu (4 lutego br.) podczas prezentacji działań i planów Koalicji oraz wyników przeprowadzonej przez KKOP ankiety w sprawie dialogu społecznego między samorządem i mieszkańcami Jeleniej Góry.

- Należy też skorzystać z możliwości, które stwarza tzw. budżet obywatelski. Polega on na tym, że mieszkańcy w ramach określonej, wydzielonej sumy decydują, na co te pieniądze wydać. Chcielibyśmy z władzami miasta więcej w tej sprawie zrobić - dodał Paweł Gluza.

Podczas prezentacji padały przykłady z innych miast, z których warto skorzystać. W Przemyślu działa wieloletni program współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Natomiast członkowie Olkuskiego Forum Organizacji Pozarządowych spotykają się z radnymi raz w miesiącu, żeby porozmawiać o problemach związanych z miastem.

Warto by też było stworzyć specjalny system pożyczkowy, który działa w jednym z miast. Polega to na tym, że samorząd pożycza organizacjom pozarządowym pieniądze na wkład własny w różnych projektach, dzięki temu do miasta trafia więcej funduszy zewnętrznych na inwestycje i różne formy działalności.

- To tylko niektóre pomysły. Jest ich więcej, ale żeby wprowadzić je w życie potrzebna jest współpraca władz miasta z organizacjami pozarządowymi. To obywatele muszą być podmiotem wprowadzanych zmian - podsumował Paweł Gluza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
559
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group