Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 2276
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Kara za okulary Vision Express

Wtorek, 24 września 2013, 8:00
Aktualizacja: 8:02
Autor: UOKiK
Zwrot produktu kupionego przez Internet – tylko nieużywanego oraz w oryginalnym i nienaruszonym stanie – to jedno z niedozwolonych postanowień zawartych w regulaminie e–sklepu Vision Express. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę ponad 360 tys. zł.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w styczniu 2013 roku. Wątpliwości prezesa UOKiK wzbudziło sześć postanowień zawartych w regulaminie sklepu internetowego, prowadzonego przez Vision Express, które ograniczały prawa e-klientów.

- Zgodnie z warunkiem Vision Express, klient mógł zwrócić tylko produkt nieużywany, w oryginalnym i nienaruszonym stanie – relacjonują przedstawiciele UOKiK. - Kupując przez Internet, konsument nie ma możliwości obejrzenia i sprawdzenia produktu, dlatego ma prawo to zrobić po odebraniu przedmiotu – w ramach tzw. zwykłego zarządu. Oznacza to, że można otworzyć opakowanie, aby przymierzyć okulary lub sprawdzić, czy dostarczono soczewki o odpowiedniej mocy. W takiej sytuacji nie traci prawa do odstąpienia od umowy.

Vision Express ponadto zastrzegało, że klient, który odstępuje od umowy, nie będzie mógł liczyć na zwrot kosztów wysyłki zamówionego towaru. Zgodnie z przepisami, jeżeli konsument zwraca towar, odsyła go przedsiębiorcy na własny koszt. Sprzedawca natomiast niezwłocznie zwraca klientowi kwotę, którą zapłacił za towar oraz za wysłanie przesyłki konsumentowi.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Vision Express została nałożona kara ponad 360 tys. zł. Spółka zaprzestała stosowania kwestionowanych klauzul. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca ma możliwość odwołania się do sądu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group